پرش به محتوا

جنایات ائتلاف سعودی علیه یمن – ژانویه مرگبارترین ماه برای غیرنظامیان از سال ۲۰۱۶ تا بحال بود.


به گزارش روسیه الیوم، در حالیکه بحران اوکراین نفس را در سینه های مردم جهان حبس کرده و تمرکز رسانه‌های بین المللی فقط بر روی این منطقه قرار گرفته است . عربستان سعودی و امارات متحده عربی مشغول سلاخی مردم بی دفاع و فقیر یمن با حمایت مستقیم کشورهای غربی چه از لحاظ نظامی و چه به لحاظ رسانه‌ای هستند.
ماه ژانویه امسال برای غیرنظامیان یمن مرگبار ترین ماه در ۶ سال اخیر بوده است. اساس گزارش پروژه‌‌ «داده های آمار یمن» در ماه ژانویه ۲۰۲۲ حدوداً ۱۹۳ غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف عربستان سعودی کشته و ۲۸۷ غیر نظامی دیگر در این حمله زخمی شدند.
بر اساس آمار و ارقام سازمان پروژه آمار یمن من ماه ژانویه امسال خشن ترین ماه برای غیرنظامیان و ملی از سال ۲۰۱۶ بوده است ائتلاف نظامی عربستان سعودی و امارات در این ماه دست به حملات گسترده هوایی و بمباران مناطق غیرنظامی زده است. نتیجه این حملات تا به حال کشته شدن ۱۳۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۸۰ نفر دیگر است این بالاترین تعداد تلفات غیرنظامی ثبت شده در یک ماه از اکتبر ۲۰۱۶ به این طرف می باشد.

لازم به یادآوری است که ائتلاف عربستان سعودی و امارات در ۲۱ ژانویه به زندانی در یمن در منطقه سعدا حمله کرده که در آن دست کم ۹۱ غیرنظامی کشته و حداقل ۲۳۷ نفر دیگر زخمی شدند افرادی که در زندان زندگی میکردند نه زندانیان بلکه پناهجویانی و آوارگان جنگی بودند که به علت از دست دادن محل زندگی خود به این زندان پناه برده بودند. حملات عربستان به زیرساخت‌هایی یمن به شدت ادامه دارد از جمله حمله به زیرساخت‌های مخابراتی که منجر به کشته شدن غیرنظامیان، قطع برق این کشور و قطع اینترنت در سراسر یمن شد.
پروژه داده‌های یمن گزارش می دهد که قطع اینترنت تأثیر منفی گسترده ای بر ارتباطات غیرنظامی داشت و پوشش رسانه ای و افشای حملات وحشیانه ائتلاف های عربی را تا حد زیادی مسدود کرد.
بر اساس این آمار یکی دیگر از حوادث بسیار جدی حمله هوایی عربستان و امارات به منطقه ماعین در صنعا پایتخت یمن می باشد که منجر به کشته شدن ۱۴ غیرنظامی از جمله ۵ زن و یک کودک شد. دست‌کم هفده غیرنظامی از جمله ۳ کودک در سه حمله هوایی به خودروها و اتوبوس‌های عمومی کشته شده اند حملات هوایی عربستان سعودی همچنین بیمارستان‌ها یک کامیون مواد غذایی و یک انبار مواد غذایی را نیز هدف قرار داده است.

حوثیهای یمن برای پاسخگویی به حملات وحشیانه ائتلاف عربستان و امارات متحده از موشک های بالستیک استفاده کرده و سه بار امارات عربی را مورد حمله قرار دادند. حملات یمنی ها خسارات جانی و مالی بزرگی به بار نیاورد اما توجه تمامی رسانه‌ها را به خود جلب کرد پس از این حملات ائتلاف عربستان و امارات حملات نظامی خود را به مناطق غیرنظامی و غیر نظامیان یمنی به شدت افزایش دادند. امارات در سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که پای خود را از درگیری‌های یمن بیرون خواهد کشید اما عملاً این دخالت‌ها تا امروز ادامه دارد.

آمریکا در مقابل افزایش حملات تلافی جویانه حوثی ها به تاسیسات امارات متحده عربی، اعلام کرد که هواپیماهای جنگی و یک ناوشکن را به منطقه اعزام خواهد کرد. اگرچه دولت بایدن دیگر «رسما» از ائتلاف نظامی عربستان و امارات حمایت نمی‌کند، اما کارشناسان اتفاق نظر دارند که اگر ایالات متحده ارائه خدمات به جنگنده‌های سعودی را متوقف کند، عربستان و امارات عرضه و توان ادامه جنگ را ندارد و نیروی هوایی ریاض به سرعت زمین‌گیر خواهند شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: