پرش به محتوا

چرا اعتماد مردم آمریکا به دولت ایالت متحده کاهش یافت؟


نتایج نظرسنجی سالانه موسسه «اِدلمان» که تحت عنوان گزارش «شاخص اعتماد ادلمان» منتشر شده نشان می‌دهد میزان اعتماد شهروندان ایالات متحده به دولت خود در سال 2021 با نزول 3 درصدی به 39 درصد رسیده است در حالی که در همین دوره، اتفاقی مشابه نیز در اکثر کشورهای برجسته غربی افتاده است.

به گزارش رویترز، ادلمان بزرگترین شرکت مشاوره روابط عمومی در جهان، هر ساله گزارشی به نام «شاخص اعتماد ادلمان» را منتشر می‌کند و گزارش امسال بر اساس نظرسنجی از بیش از 36000 نفر در 28 کشور انجام شده است.

به نوشته رویترز این گزارش نشان می‌دهد که در اکثر کشورهای غربی، مردم به طور فزاینده‌ای از سرمایه داری، سیاست بازی و رسانه ها سرخورده شده‌اند؛ به دلیل واکنش ضعیف دولتمردان به همه گیری کووید-19، میزان اعتماد مردم به دولت نیز به پایین ترین حد خود رسیده و آنها نسبت به شرایط اقتصادی آتی نیز بدبین شده‌اند.

اگرچه در این گزارش دلایل مشخصی برای کاهش اعتماد شهروندان آمریکا به دولت خود ذکر نشده است، اما دلایل آن را می توان از گزارش ها و نظرسنجی های اخیر رسانه های آمریکایی دریافت.

یک ماه پیش از انتشار گزارش موسسه ادلمان، رادیو عمومی ملی آمریکا (NPR)، شبکه تلویزیونی سرویس پخش کننده آمریکا (PBS) و دانکشده ماریست (Marist) نظرسنجی هایی منتشر کردند که که نشان می دداد به دلیل عوامل متعدد داخلی مانند همه‌گیری کووید-19، تداوم تورم بالا ناشی از سیاستهای مالی اشتباه و رکود فرایندهای مهم قانون‌گذاری، میزان محبوبیت دولت بایدن همچنان رو به کاهش است

با این حال، آنچه دولت بایدن از دست داده فقط اعتماد مردم به خود نیست.


در سطح بین المللی نیز برای متحدان آمریکا این بسیار سخت است که به دولت بایدن «به تو اعتماد دارم» بگویند.

به عنوان مثال «رادندال شرایور» که نقش مهمی در دستگاه‌های دیپلماتیک و دفاعی آمریکا در دوره‌های بوش و ترامپ داشت با اشاره به مساله فروش زیردریایی‌های اتمی به استرالیا و تنشی که میان آمریکا و فرانسه به همین دلیل رخ داد، گفت: به دلایلی از جمله مخالفت نیروی دریایی ایالات متحده با این معامله و تمایل واشنگتن برای ترمیم روابط خود با پاریس و همچنین عدم توافق آمریکا و بریتانیا بر سر چگونگی تقسیم سود ناشی از فروش زیردریایی به استرالیا، کانبرا ممکن است نتواند به زیردریایی‌های مورد نظر خود دست یابد.

می‌دانیم که بایدن از زمان روی کار آمدن تلاش‌های خود را بر ترمیم روابط آسیب دیده ایالات متحده با متحدان در دوره ترامپ متمرکز و سعی کرد آنها را متقاعد کند که ایالات متحده هنوز صلاحیت رهبری جهان را دارد. با این حال، در سال گذشته، بایدن صرفا استراتژی «اول آمریکا» ترامپ را با شکل و شمایل دیگری اجرا کرده و در واقع آن را تغییر نداده است. این رویکرد منجر شده که متحدان واشنگتن تدریجا اعتماد به آن را از دست بدهند. مخصوصا پس از عقب نشینی ارتش آمریکا از افغانستان، اروپا کاملا توهمات واهی خود درمورد ایالات متحده از دست داده و به ترویج «ابتکار استراتژیک» روی آورده است.

کاهش اعمتاد مردم آمریکا و سایر کشورهای غربی به دولت‌های خود قابل توجه است اما

این بسیار خیره کننده است که میزان اعتماد مردم به دولت ایالات متحده و سایر کشورهای غربی اکثرا کاهش یافته است، اما در عین حال همین گزارش موسسه ادلمان نشان می‌دهد اعتماد شهروندان چین به دولت خود، یعنی همان دولت که آمریکا و غرب سعی دارند با روش‌های مختلف حکومتی ظالم و بی رحم جلوه دهند، با 8 درصد رشد به 91 درصد رسیده است. البته دلایل آن، کنترل موفق کووید-19، تحقق رونق اقتصادی، کاهش آلودگی، مبارزه با فساد، پایبندی بر تعهدات است که در این گزارش به آنها اشاره‌ای نشده است..China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

۱ دیدگاه »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: