پرش به محتوا

به بهانه انتشار خبر جعلی بلومبرگ و نقش ژورنالیسم جنگ طلب غربی!

خبر جعلی بلومبرگ درباره «حمله روسیه به اوکراین»؛ نمایشی حساب‌شده با اهدافی خاص

چهارم فوریه (15 بهمن)، در صفحه اصلی وب سایت خبرگزاری بلومبرگ تیتر «زنده: روسیه به اوکراین حمله کرد» منتشر شد. بلومبرگ اندکی بعد عذرخواهی کرد و گفت که انتشار این تیتر «تصادفی» بوده و اکنون حذف شده است.


اگرچه این تیتر خبر فقط نیم ساعت در معرض دید بود، اما تاثیر بسیار بدی داشت. «دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه روز شنبه در واکنشی تند بیان داشت: از این پس ممکن است کاخ کرملین به‌جای «اخبار بلومبرگ» از لفظ «اخبار جعلی» استفاده کند.

این مقام روس هشدار داد: این نمایشی کامل از خطرناک بودن اوضاع در زمانی است که بیانیه‌های خشونت‌آمیز بی‌پایانی از سوی واشنگتن و لندن و دیگر دولت‌های اروپایی منتشر می‌شوند.

بلومبرگ در ژوئن سال گذشته نیز کاری مضحک انجام داد؛ این خبرگزاری گزارش «رده بندی جهانی دستاوردهای ضد همه گیری کرونا» را منتشر کرد و در آن ایالات متحده در رتبه اول قرار داشت. البته واقعیت این است که ایالات متحده همیشه در مقام اول قرار دارد. تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا در آمریکا در روز 4 فوریه، از 900 هزار نفر عبور کرد و نسبت به سایر کشورها با فاصله‌ای فاحش در رتبه اول قرار گرفت. با وجود چنین «اول» دلخراشی، «عیب‌پوشی» بلومبرگ برای آمریکا بیفایده بود و جالب‌تر این که در چند ماه گذشته، رتبه بندی جهانی ضد اپیدمی این خبرگزاری به روز نشده است!

در شرایط پیچیده و حساس اوکراین بلومبرگ به عنوان یکی از ناوهای رسانه‌ای آمریکا یک گل به خودی زده است. آیا واقعا تیتر «روسیه به اوکراین حمله کرد» را باید یک انتشار «تصادفی» ساده در نظر بگیریم؟

تحلیلگران بر این باورند که هیچ چیز به این سادگی نیست و این روشی سیاسی است که ایالات متحده برای جا انداختن اوضاع اوکراین در ذهن افکار عمومی از آن استفاده می‌کند.

از سوی دیگر باید گفت، زمان وقوع این به اصطلاح «اشتباه» بلومبرگ با اندیشه و برنامه‌ریزی قبلی انتخاب شده است. چهارم فوریه مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن نیز برگزار شد که توجه بسیار زیادی را در جهان به خود جلب کرد و انتشار چنین «خبر انفجاری» همزمان با افتتاحیه المپیک یک اقدام سارقانه بود تا توجه مخاطبان به رقابت‌های پکن کاهش یابد.

به علاوه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در چین حضور داشت و این خبر تکان دهنده قصد داشت افکار عمومی را منحرف کرده و باعث سردرگمی اطلاعاتی در روسیه و تشدید بحران مرزی در اوکراین شود.

در واقع شرکت کنندگان در هیاهوی موضوع «حمله روسیه به اوکراین» به مراتب بیشتر از بلومبرگ هستند؛ اخیراً تعدادی از رسانه های تاثیرگذار آمریکایی ادعاهای مبهم مشابهی را مطرح کرده‌اند. شایعه جدید این است: روسیه در حال بررسی ساخت ویدیوی تبلیغاتی از حمله ارتش اوکراین به روسیه است تا بهانه ای برای حمله به اوکراین در روزهای آینده پیدا کند. اندکی پس از آنکه بلومبرگ خبر جعلی فوق را منتشر کرد، روزنامه «بیلد» آلمان مقاله ای را منتشر کرد که جزئیات به اصطلاح طرح روسیه برای الحاق اوکراین را شرح می داد.

بنا بر این روشن است که خبر جعلی «روسیه به اوکراین حمله کرد» که توسط بلومبرگ منتشر شده تصادفی نیست و به نظر می‌رسد دستی نامرئی وجود دارد که رسانه‌های غربی را به بمباران افکار عمومی در همین موضوع هدایت می‌کند و با قصد سیاسی ایالات متحده در وضعیت اوکراین هماهنگ است.

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین چندی پیش گله داشت که غرب در حال ایجاد وحشت است؛ به عقیده وی ایالات متحده تهدید «حمله» روسیه به اوکراین را بزرگنمایی کرده و برای او مشکوک است که ایالات متحده قصد دیگری داشته باشد. اما درست زمانی که اوکراین امید به آرام کردن اوضاع داشت، ایالات متحده بلافاصله کمک های نظامی خود را به اوکراین افزایش داد و محموله‌هایی از سلاح و تجهیزات به کی یف فرستاده شد.


«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که این محموله‌های سلاح برای کمک به اوکراین در «تقویت توانایی خود برای دفاع در برابر تجاوز بی دلیل روسیه» است. اما این به ذهن افکار عمومی متبادر می‌شود که هدف واقعی ایالات متحده حفظ تنش در اوکراین برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود است.

بلومبرگ و سایر رسانه‌های غربی علاوه بر جوسازی جنگ، وظیفه مهم دیگری نیز بر عهده دارند: محو کردن دلیل اصلی بحران اوکراین یعنی موضوع گسترش ناتو به سمت شرق. وضعیت در مرز روسیه و اوکراین لحظه به لحظه بغرنج‌تر می‌شود. دلیلش این نیست که ارتش روسیه واقعاً می‌خواهد به اوکراین «حمله» کند مشکل واقعی این است که ایالات متحده می خواهد ناتو را به سمت شرق تا اوکراین گسترش دهد. موضوع اصلی مذاکرات آمریکا و روسیه و مذاکرات اتحادیه اروپا و روسیه، گسترش ناتو به سمت شرق است، اما آمریکا و اروپا از تعهد عدم گسترش ناتو به اوکراین خودداری می کنند. اگر مردم متوجه شوند که نگرانی های امنیتی روسیه نیز معقول است، برای برخی از سیاستمداران غربی بسیار دشوار خواهد بود که مردم را برای حمایت از اتهامات شان علیه روسیه متقاعد کنند، زیرا در نهایت هیچ اروپایی یا آمریکایی واقعاً حاضر به جنگ با روسیه نیست.

هدف برخی رسانه‌های غربی در جوسازی «حمله روسیه به اوکراین» این است که افکار عمومی را منحرف کنند و روسیه را به عنوان یک «جنگ‌طلبِ وحشتناک» جلوه دهند به این امید که مردم باور کنند آنچه آمریکا و غرب انجام می‌دهند، منطقی است.

این اقدامات می‌تواند منافع شخصی برخی از سیاستمداران چند کشور همراه داشته باشد و همچنین بازدیدهای بیشتری را برای این رسانه ها جذب کند، اما به قول یک ضرب المثل چینی «برای رفع تشنگی زهر می نوشد» و در واقع آنچه از دست می رود اعتبار است که برای رسانه‌ها امری حیاتی است!.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: