پرش به محتوا

تندروهای آمریکایی نمی توانند جلوی توافق هسته ای را بگیرند.

سناتورهای جمهوری خواه می خواهند از توافق هسته ای جلوگیری کنند – روایت جدید اسرائیل از فعالیت های ایران.

به گزارش روسیه امروز، در حالیکه مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته ای با ایران در مراحل پایانی و رسیدن به یک توافق است. برخی از سناتورهای آمریکایی تهدید به جلوگیری از اجرای این توافق کردند. در همین حال، دولت جدید اسرائیل هم در تلاش است تا بتواند با واشنگتن به تفاهم برسد.

مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته ای با ایران وارد مرحله نهایی خود می شود. برای سهولت در رسیدن طرفین به مرحله نهایی، آمریکا اخیرا تحریم های منفردی را علیه تهران لغو کرد. اکنون برخی از جمهوری‌خواهان تلاش می‌کنند تا تمام توان خود را برای جلوگیری از احیای توافق هسته‌ای با ایران بکار گیرند.
در پی انتشار خبر این مذاکرات، چند سناتور جمهوری خواه نشان دادند که آنها » طیف کاملی از گزینه ها و اهرم ها» را برای جلوگیری از اجرای توافق هسته ای جدید احتمالی با ایران در اختیار خود دارند.
۳۳ سناتور جمهوری خواه روز دوشنبه در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا به رهبری سناتور تندرو تد کروز از تگزاس، از رئیس جمهور آمریکا خواستند تا «هرگونه توافقی که مربوط به برنامه هسته ای ایران باشد» باید در کنگره مورد بررسی قرار گیرد.
با این وجود، مخالفان توافق هسته‌ای با ایران در کنگره آمریکا عملاً توان جلوگیری پیوستن آمریکا به توافق را ندارند و در مورد توانایی هایشان مبالغه میکنند. صرف نظر از این واقعیت که توافق هسته‌ای یک توافق بین‌المللی است که شامل کشورهای با نفوذ بین المللی است، مخالفان توافق هسته‌ای برای مقابله با وتوی رئیس‌جمهور به اکثریت دو سوم کنگره آمریکا نیاز دارند تا بتوانند قطعنامه ریاست جمهوری را رد کنند. جمهوری خواهان که در سال ۲۰۱۵ هر دو مجلس اکثریت را در اختیار داشتند و آنها را کنترل می کردند، دست به این کار زدند اما نتوانستند تعداد آرای لازم در سنای ایالات متحده برای جلوگیری از توافق را به دست آورند.
این بار نیز توافق هسته ای جدید پابرجا خواهد ماند. المانیتور اظهار می کند که حتی اگر برخی از دموکرات ها مخالف توافق هسته ای جدید باشند، احتمالاً اکثریت دو سوم آرا برای مخالفت با آن دور از دسترس خواهد بود.
اسرائیل در زمان اوباما تمام تلاش خود را بکار گرفت تا در روند رسیدن به توافق هسته ای برجام خرابکاری کند، کارزار نخست وزیر وقت بنیامین نتانیاهو برای جلوگیری از امضای توافق هسته ای توسط ایالات متحده زمانی به اوج خود رسیده بود که جمهوری خواهان ایالات متحده از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره ایالات متحده دعوت کردند.
احساس اوباما در آن زمان به عنوان رییس جمهور آمریکا این بود که اسرائیل و جمهوری خواهان او را دور زده‌اند. از سوی دیگر در شرایط فعلی، دولت جدید اسرائیل نمی‌خواهد آشکارا با دولت جدید آمریکا درگیر شود. برخلاف نتانیاهو، دولت جدید اسرائیل حتی اگر اختلاف نظری هم با آمریکا داشته باشد احتمالاً واشنگتن را در این مورد زیر فشار قرار نخواهد داد.

اما روزنامه اسرائیلی هاآرتص اخیرا نوشت: در این میان، دولت اورشلیم در حال تغییر روایت خود از ایران است. دولت تاکید کرده است که تنها تمرکز بر «تهدید هسته ای ایران» کار اشتباهی بوده است.

«تهدیدهای فوری بیشتری در قالب نیروهای نیابتی ایران در مرزهای اسرائیل وجود دارد.» دولت جدید می خواهد توجه عمومی را به آنچه اسرائیل برای مقابله با ایران انجام می دهد جلب کند، به ویژه با » حملات منظم به اهداف مختلف در سوریه که ادعا میکند در مرتبط با ایران هستند، ما بدینوسیله به مردم نشان میدهیم که تنها به توانایی های هسته ای ایران تمرکز نمیکنیم بلکه مشغول درگیری در جبهه های مختلف با نفوذ ایران در منطقه هستیم «. سیاست بنت نخست وزیر اسرائیل این است که تلاش کند اسرائیلی‌ها را متقاعد کند که برنامه هسته‌ای ایران در واقع برای ایران مانند «وزنه و باری» سنگین است، به ادعای هاآرتص جمهوری اسلامی به جای کمک به «جمعیت رنج‌دیده خود» مجبور است میلیاردها دلار برای جلو بردن برنامه های هسته ای هزینه کند.

(البته معلم نیست روزنامه و نخست وزیر اسراییلی از کی تا به حال این چنین دلسوز مردم ایران شده اند، شاید از سر دلسوزی و برای رفاه مردم ایران است که اسرائیل به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران دست زد، یا بخاطر گل روی مردم ایران بود که در نیروگاه های هسته ای ایران دست به خرابکاری های زد که می‌توانست جان ده ها هزار نفر از همین مردمی که اینچنین برایشان اشک تمساح میریزد را بگیرد، از سوی دیگر اسرائیل که همیشه مدعی است آخوندهای حاکم بر ایران فقط یک وظیفه برای خود قائلند و آن غارت ثروت های ملی مردم ایران است ناگهان مدعی میشوند اگر ایران برنامه هسته ای نداشت همین آخوندها بجای غارت ثروت های ملی آن را خرج مردم ایران می‌کردند؟ البته هنوز اسراییل و شرکا این سند و مدرک را به جهان بدهکارند که ایران فعالیت های هسته ای اش نظامی بوده و برای تولید بمب اتمی انجتم گرفته است برعکس ایران فعالیت های هسته اسرائیل همیشه نظامی بوده و هیچ وقت هم لودجه این کار را نداشته بلکه از مردم اسرائیل و فلسطینی ها ربوده. – مترجم)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: