پرش به محتوا

تهدید اتمی پوتین: آیا خواستار راه اندازی یک جنگ میان روسیه و فرانسه هستید؟

به گزارش روسیه امروز، پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی ناتو می‌تواند به یک جنگ در اروپا منجر شود.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در در کنفرانس مطبوعاتی به این موضوع اشاره کرد که هیچ تضمینی وجود ندارد کیف پس از آن که به پیمان ناتو ملحق شد به بهانه «بازپس گرفتن» شبه جزیره کریمه دست به راه اندازی یک درگیری نظامی نزند.

روز دوشنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود گفت که ورود اوکراین به ناتو و تلاش متعاقب آن برای بازپس گیری کریمه می تواند حتی به جنگ بین روسیه و فرانسه منجر شود.

پوتین در پاسخ به اظهارات یک روزنامه نگار فرانسوی، به صراحت توضیح داد که پذیرش اوکراین در پیمان ناتو چه عواقبی ممکن است به همراه داشته باشد:


آیا خواستار راه اندازی یک جنگ میان روسیه و فرانسه هستید؟
پوتین در ادامه صحبت هایش گفت که اگر اوکراین به ناتو بپیوندد و تلاش کند تا «سیاست ادغام مجدد کریمه» خود را اجرا درآورد، این اتفاق می افتد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که دولتمردان حاکم در کی یف، فدراسیون روسیه را به عنوان دشمن طبقه بندی کرده و اصرار دارد که کریمه متعلق به اوکراین است. پس از کودتای ۲۰۱۴ در کیف، مردم شبه جزیره کریمه در یک رفراندم به بازگشت کریمه به روسیه رای دادند، اقدامی که اکثر کشورهای ناتو آن را به رسمیت نمی شناسند.
پوتین در خصوص وضعیت فعلی گفت:

«شما از من می‌پرسید که آیا روسیه می‌خواهد با ناتو وارد جنگ شود؟ من از شما می‌پرسم: آیا ناتو می‌خواهد با روسیه وارد جنگ شود؟»

پوتین تاکید کرد: حمله اوکراین عضو ناتو به کریمه ماده ۵ این پیمان را فعال می کند و تمام اروپا را وارد جنگ با روسیه می کند.

«با توجه به اینکه روسیه یکی از قدرت های هسته ای پیشرو در جهان است. هیچ برنده ای در این جنگ وجود نخواهد داشت.»

پوتین با اشاره به همتای فرانسوی خود گفت که مکرون «نه چنین نتیجه ای را می خواهد – و نه من».
وی خاطرنشان کرد که کی‌یف تاکنون دو بار از زور برای حل بحران دونباس (دو منطقه شرقی دونتسک و لوگانسک که خود را جمهوری‌های مردمی مستقل اعلام کرده‌اند.) استفاده کرده است – او درخواست کرد:

چه تضمینی وجود دارد که اوکراین دوباره دست به این کار نزد؟

مکرون روز دوشنبه از مسکو بازدید کرد تا درباره وضعیت اوکراین، مسائل امنیتی عمومی در اروپا و روابط دوجانبه با روسیه گفتگو کند. وی قرار است روز سه‌شنبه در کیف با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین نیز در باره موارد مشابه گفت‌وگو کند.

در همین حال روزنامه گاردین نوشت: معلوم نیست دیپلماسی رفت و برگشت مکرون چگونه می تواند نظر روسیه را درباره لغو عضویت اوکراین در ناتو را تامین کند و همان طور که خود او نیز در ابتدای اظهاراتش گفت سیاست درهای باز ائتلاف نقش حیاتی برای اروپا ایفا می کند.

پوتین در مذاکره با مکرون بدون اشاره به جزییات گفت می توان برخی از پیشنهادهای مکرون را بررسی کرد ولی در عین حال سیاست درهای باز ناتو را محکوم کرد و گفت این سیاست فقط منافع آمریکا را تامین می کند. پوتین همچنین گفت آماده است به پترو پروشنکو رقیب زلنسکی پناهندگی دهد. پروشنکو به دلیل اتهامش در دخالت در تامین مالی جدایی طلبان تحت حمایت مسکو به خیانت متهم شده است.

جان کربی سخنگوی پنتاگون همزمان با مذاکرات پوتین و مکرون مدعی شد که پوتین توان نظامی خود در مرز با اوکراین و بلاروس را افزایش داده است. مقام های آمریکایی گفته اند که روسیه تاکنون بیش از ۷۰ درصد از نیروهای لازم برای حمله به اوکراین را گردآوری کرده است و برخی از تحلیلگران می گویند بر این باورند که کرملین با مذاکره با رهبران غربی در حال خریدن زمان و وقت کشی است.

مکرون درباره انتظار «معجزه» در مذاکراتش با پوتین هشدار داده است. وی امیدوار بود به توافقی درباره امنیت اروپا دست یابد که پوتین را ترغیب کند از دستور حمله خودداری کند اما در بدو ورود به مسکو تلاش کرد انتظارات را کاهش دهد و از این رو گفت: می توان از وقوع اتفاقی در کوتاه مدت جلوگیری کرد. به معجزه اعتقادی ندارد و تنش ها بالا است.

قبل از مذاکرات نیز مسکو تلاش کرده بود انتظارات از آن را کاهش دهد. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در این زمینه گفت اوضاع بسیار پیچیده تر از آن است که انتظار داشت پیشرفت قطعی با تنها یک نشست بدست آید.

به رغم ادعاهای مقامات غربی و آمریکا، روسیه بارها تاکید کرده که فقط به دنبال ضمانت های امنیتی این کشور است و قصد حمله به اوکراین را ندارد. روابط آمریکا و غرب از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه به وخامت گراییده است و تاکنون غرب تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده است و در بحران اخیر اوکراین وعده داده در صورتی که مسکو به اوکراین حمله کند، تحریم های بی سابقه ای را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: