پرش به محتوا

روسیه: فروش و تولید پهپادهای نظامی ترکیه به اوکراین یک اقدام تحریک آمیز است.به گزارش راشاتودی، ترکیه از سال ۲۰۱۹ پهپادهای جنگی را به اوکراین عرضه می کند و در مورد تولید آنها در اوکراین نیز دو کشور به توافق رسیده اند. آندری کلیموف، سناتور و کارشناس امنیتی روس، این اقدام ترکیه را تحریک آمیز توصیف می کند و از اینکه آنکارا با اینکار به خطر جنگ در دونباس دامن می زند، متاسف است.

سناتور آندری کلیموف، رئیس کمیسیون دفاع از حاکمیت دولتی مجلس علیای پارلمان روسیه (شورای فدرال) در گفتگو با ریانووستی گفت: تامین تسلیحات به اوکراین در شرایط دشوار کنونی یک عمل تحریک آمیز است و آنکارا آن را می داند. در جنوب شرقی اوکراین این خطر وجود دارد که هر آن خصومت‌هائی «خود به خود یا با مشارکت محرکین» رخ دهد و از سلاح‌های شرکای خارجی نیز در درگیری ها استفاده شود.

کلیموف هشدار داد:

«متاسفانه این خطر وجود دارد که «افراطیون» در کیف دستور استفاده از این فرصت و وضعیت را بدهند.»
وی افزود: مایه تاسف است که ترکیه با آگاهی از این خطر، بازهم سلاح های تهاجمی به اوکراین میفروشد.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پیشتر گفته بود که اوکراین و ترکیه توافقنامه‌ای برای توسعه تولید پهپادهای بایراکتار در اوکراین امضا کرده‌اند. در ۳ فوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای یک سفر کاری در کیف بود و در آنجا چندین قرارداد تجاری با همتای اوکراینی خود امضا کرد که برخی از آنها ظاهراً طبقه بندی شده بودند.مهمترین توافقنامه امضا شده در ۳ فوریه، قرارداد تجارت آزاد بین اوکراین و ترکیه بود.

علاوه بر این، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین با همتای ترک خود قرارداد مفصلی در زمینه همکاری در زمینه فناوری های نظامی امضا کرد. این شامل ساخت کارخانه برای تولید هواپیماهای بدون سرنشین بایراکتار در اوکراین است. به گفته کارشناسان، اوکراین برای ساخت پهپادهای خود به نام سوکول-۳۰۰ به فناوری های ترکیه نیاز دارد.
از سال ۲۰۱۹ ترکیه چندین بار هواپیماهای بدون سرنشین بایراکتار را به اوکراین تحویل داده است. تعداد دقیق آنها در زرادخانه نیروهای مسلح اوکراین به طور رسمی اعلام نشده است، تنها مشخص است که در سال ۲۰۱۹ حداقل شش پهپاد و در سال ۲۰۲۱حداقل چهار پهپاد به اوکراین ارسال شده است. علاوه بر این، در ۵ دسامبر ۲۰۲۱ اعلام شد که تحویل ۲۰ پهپاد برای سال ۳۰۲۲ برنامه ریزی شده است.

در اکتبر ۲۰۲۱ اوکراین ادعا کرد که برای اولین بار از یک پهپاد بایراکتار در منطقه دونباس استفاده کرده است.

پهپاد چند منظوره جنگی و شناسایی بایراکتار مجهز به سیستم هدایت لیزری است. این پهپاد مجهز به چهار موشک با برد هشت کیلومتر (در برخی مدل‌ها تا ۱۶ کیلومتر) است.

۱ دیدگاه »

  1. آیا قطعات اساسی این پهباد ها که ترکیه میسازد، متعلق به آلمان است که با اجازه آمریکا به آذربایجان و اوکراین… فروخته میشود؟
    در اینترنت تاچندی پیش پر از مقاله در این باره بود. اکنون حتی یک مقاله در باره سرچشمه این پهباد ها در دسترس نیست. عجیب نیست؟

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: