پرش به محتوا

آماده سازی برای حمله؟- یوتوب و فیسبوک تمام کانال های اطلاع رسانی شرق اوکراین را تعطیل کردند!

پورتال آمریکایی یوتیوب که متعلق به گروه گوگل باشد کانالهای اطلاع رسانی جمهوری دونباس، دونتسک و لوگانسک را بدون اطلاع قبلی حذف کرد. در کنار حذف کانالهای اطلاع رسانی روستباران اوکراین، دو کانال ضد دولتی اپوزیسیون داخلی اوکراین نیز شبانه حذف شد.کارشناسان این محدودیت را نشانه ای از جنگ قریب الوقوع می دانند.
این اقدام بی مقدمه و شبانه، بدون هشدار قبلی و بدون اطلاع رسانی در مورد دلایل حذف این کانالها انجام شد. موسسه خبررسانی دولتی جمهوری خلق لوگانسک بیانیه ای در این مورد منتشر کرد:

«بدون اخطار قبلی، اکانت های یوتیوب جمهوری خلق لوگانسک، مرکز اطلاعات جمهوری خلق لوگانسک و وزارت اطلاعات دونباس حذف شدند!»

جمهوری خلق لوگانسک اعلام کرد که توجیه رسمی و عمومی یوتوب تحت عنوان «نقض قوانین پورتال» را به‌رسمیت نمی‌شناسد زیرا این توجیه رسمی مشخص نمی کند که کدام قوانین نقض شده است. در این بیانیه در عین حال به نکته اشاره شده که نقش آفرینان در خبر رسانی منطقه همزمان حذف شده اند: یک ایستگاه تلویزیونی و رادیویی، یک خبرگزاری، یک آژانس دولتی و وزارت دفاع.

همه آنها تنها یک چیز مشترک دارند: آنها منابع اطلاعاتی جمهوری های دونباس هستند که هشت سال است برای استقلال خود می جنگند.
با این حال، این تنها محدودیت رسانه ای در زمینه بحران اوکراین نبود.
به گفته خود رسانه های مربوطه، هم زمان، حساب های کانال های یوتیوب اوکراینی ۱۱۲، پروی نزاویسیمی و اوکراین لایو مسدود شدند. این ایستگاه ها خبری از سال گذشته بدون حکم دادگاه و یا یک مرجع قانونی از پخش برنامه هایشان در اوکراین منع شدند. از آن زمان، دولت اوکراین به دنبال راه هایی برای ممنوع کردن پخش آنها از یوتیوب میگشت. این کانال ها به انعکاس نظرات میانه رو در داخل اوکراین که از دولت انتقاد می کنند معروفند و به مخاطبان خود اجازه می دهند تا نظراتشان را بدون سانسور بیان کنند و در نتیجه مواضعی را هم منتشر میکنند که دولت کیف تمایل دارد به آنها برچسب «طرفدار روسیه» بزنند.

روزنامه نگاران لوگانسک این اقدامات را با راه اندازی پروپاگاندای خبری که از سوی ایالات متحده، بریتانیا و اوکراین در مورد تجاوز ادعایی توسط روسیه به اوکراین براه افتاده در ارتباط میداند. اینها تحریکات سرویس های مخفی اوکراین، بریتانیا و آمریکا برای خاموش کردن صدای دونباس در صورت حمله اوکراین است. به گفته روزنامه نگاران لوگانسک «فضای اطلاعاتی در حال «پاکسازی» است تا «جنایات پیش رو از دید افکار عمومی جهان پنهان شود». آنها از سازمان ملل خواستند که به این حادثه بپردازد و مانع اجرای آن شوند.

جمهوری خلق لوگانسک اعلام کرد: «ما از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، خانم باچله و نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در آزادی رسانه، آقای تی ریبیرو، درخواست می کنیم تا به این وضعیت ظالمانه واکنش نشان دهند.»

لئونید پاسچنیک، رئیس جمهوری خلق لوگانسک، حذف همزمان کانال های یوتیوب را «جنگ اطلاعاتی فراقانونی غرب علیه جمهوری های دونباس» خواند. روز جمعه، صفحات شبه نظامیان خلق لوگانسک و سرویس مطبوعاتی آنها نیز از فیس بوک مسدود شد.

این خبر کارشناسان و صاحبنظران منطقه را نگران کرده است. الکساندر کوز خبرنگار جنگی روسیه در کانال تلگرامی خود نوشت: این بخشی از یک عملیات ویژه پیچیده است. برای مقایسه، او به محاصره های رسانه ای در طول جنگ اول دونباس در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد:

«همه اینها مرا به یاد سال ۲۰۱۴ می اندازد، زمانی که کیف قبل از شروع جنگ در دونباس، میدان اطلاعاتی را با دقت از وجود مخالفان پاکسازی کرد. ابتدا کانال های روسی تعطیل شدند، سپس خبرنگاران روسی از ورود به کشور منع شدند و سپس مدیران رسانه های اجتماعی ممنوع شدند. برای ممنوع کردن هر کسی که تصویری متفاوت از اوکراین رسمی در مورد کشتار در دونباس ترسیم کند. من خودم سه حساب فیس بوک داشتم که دو تای آنها برای همیشه ممنوع شدند. و سپس آنها دو تا از آنها را بدون هیچ توضیحی حذف کردند»

کوز، به ادعاهای بی اساس مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه روسیه در حال تدارک یک حمله ساختگی به دونباس است اشاره کرد و گفت دروغسازی درباره ساختن فیلم های جعلی توسط روسیه، توزیع و کمپینی برای غیرانسانی جلوه دادن رسانه های روسی است. تصادفی نیست که نیویورک تایمز، واشنگتن پست و رویترز اخبار جعلی مشابهی را منتشر کردند مبنی بر اینکه روسیه در حال آماده سازی یک ویدیوی تبلیغاتی است که با هنرپیشگان اجساد مردگان در جنگ را به تصویر می کشد که در این فیلم ساختگی ظاهراً مردم جنگ زده مشغول عزاداری در ویرانه های جنگ هستند.

اکنون با انتشار این دروغ پردازی ها توسط رسانه های غربی میتوان به هر گزارش که از سوی روسیه درباره منطقه جنگی منتشر شود برچسب جعلی و صحنه سازی زد.

روزنامه نگار اوکراینی و مجری کانال تلویزیونی حذف شده ۱۱۲ دنیس شارکیچ نیز نسبت به تحریکات قریب الوقوع هشدار داد. «پرو، نزاویسیمی و اوکراین لایو» از یوتیوب حذف شده اند. بقایای رسانه های اپوزیسیون با وقاحت مطلق تحت فشار قرار می گیرند. این چه آزادی بیانی است؟ این یک جنگ سرد دوباره احیا شده است که می تواند به یک درگیری مسلحانه تبدیل شود.
شارکیچ در صفحه فیسبوک خود نوشت.
« بدیهی است که این یک آمادگی اطلاعاتی برای جنگ است.»گزارشات حمله پرچم دروغین

آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر روسیه را به تدارک یک عملیات پرچم دروغین متهم کرد. این بار واشنگتن مسکو را متهم کرد که یک ویدئوی تبلیغاتی ساخته است که در آن انفجارهای جعلی صورت میگیرد و تجهیزات نظامی ناتو دیده میشود مانند پهپادهای ترکیه ای تا بهانه ای برای حمله به اوکراین در روزهای آینده باشد.
این ادعا اولین بار صبح پنجشنبه توسط واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی ناشناس که به ارزیابی های اطلاعاتی ایالات متحده استناد کرده بود منتشر شد. سپس این جعلیات توسط «سی، ان، ان» و دیگر رسانه ها و فرستنده ها هم انتشار یافت. بعدازظهر پنجشنبه، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با تکرار شرح ویدئوی ادعایی موجود در گزارش‌های واشنگتن پست و سی‌ان‌ان !!!، اظهار داشت که دولت آمریکا این اطلاعات را «آزاد» کرده است. یعنی در اختیار آنها قرار داده، جالب اینجاست دولت خود این اطلاعات جعلی را ساخته در اختیار واشنگتن پست و دیگران می گذارد و وقتی آنها آنرا منتشر میکنند به دولت به آنها برای اثبات حرف هایش استناد میکند! یعنی به حرف های خودش!

پرایس گفت: این ویدئو «به طور کامل توسط اطلاعات روسیه ساخته شده است» و «یکی از چندین گزینه ای که دولت روسیه به عنوان بهانه ای برای تجاوز نظامی به اوکراین و توجیه آن در حال تهیه و انتشار آنها است.» وی افزود که ایالات متحده این ادعا را به صورت علنی مطرح می کند تا روسیه را از «کمپین اطلاعات نادرست مخرب و بی ثبات کننده» خود علیه اوکراین منصرف کند.

هنگامی که خبرنگاری (خبرنگار آسوشیتد پرس) از او پرسید که آیا می‌تواند مدرکی برای این ادعا ارائه کند، پرایس گفت که اظهارات بخودی خود مدرک است و به واشنگتن پست و سی ان ان اشاره کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: