پرش به محتوا

پهپاد‌های ایرانی در ونزوئلا مستقر شدند.

به گزارش راشاتودی، بر اساس گزارش مرکز تنظیم کننده دفاعی اسرائیل آلما، ایران دست به افزایش حضور نظامی خود در ونزوئلا زده است بر این اساس گزارش استقرار هواپیماهای پهپاد (بدون سرنشین) در محدوده آمریکای شمالی برای بازدارندگی حمله نظامی ایالات متحده به ونزوئلا آغاز شده است.

بر اساس ادعای این گزارش ایران هم به ارسال این پهپادها و هم به تولید آن در این کشور می پردازد. مرکز نظارت دفاعی اسرائیل مدعی است اولین مدل از هواپیماهای بدون سرنشین در مرزهای ونزوئلا مستقر شده اند این منطقه از ونزوئلا تا شهر میامی آمریکا ۲۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

بنابر ادعای موسسه اسرائیلی، پهپادهای ایرانی در ونزوئلا «هزاران سامانه بدون سرنشین هستند که برای جمع‌آوری اطلاعات و حمله به اهداف زمینی یا هوایی، چه از طریق پرتاب موشک و بمب و چه با استفاده از حمله انتحاری یا انفجاری طراحی شده‌اند».

سرگرد بازنشسته اسرائیلی تال بیری مدیر مرکز تحقیقات آلما به سندیکای خبری یهود گفت که گزارش ورود پهپادهای ایرانی به نیمکره غربی موضوعی را که کمتر تا به حال مورد توجه قرار گرفته است را برجسته می‌کند:


این موضوع این است که ایرانی ها در نظر دارد از ونزوئلا به عنوان یک پایگاه به گروه برای فعالیت های ضد آمریکایی در آینده استفاده کنند، به نظر این سرگرد اسرائیلی حتی اگر ایران هیچ اقدامی در این منطقه بر علیه آمریکا دست نزند حضور صرف پهپاد های ایرانی در ونزوئلا تهدیدی برای آمریکا است.به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی معتقد است که چنین حضوری به بازدارندگی واشنگتن کمک می‌کند و باعث می‌شود آمریکا قبل از اقدام نظامی علیه ایران درباره عملی که می‌خواهد انجام بدهد «دوباره فکر کند».

ایران در سال های اخیر از چندین هواپیمای بدون سرنشین با برد حدود ۲۰۰۰ کیلومتر رونمایی کرده است که به راحتی می توانند مسیر هوایی ونزوئلا تا ایالت فلوریدای آمریکا را طی کنند.
به گفته بیری، منطقی است که فرض کنیم سپاه پرسنلی در ونزوئلا دارد که ممکن است مشاوران نظامی یا فنی باشند. وی در ادامه گفت:

«ما از این موضوع مطلعیم که تاسیسات تولید پهپادهای ایرانی مهاجر ۶، در ونزوئلا ظاهراً برای مصارف داخلی، ایجاد شده است.»

به ادعای مرکز آلما این پهپادها شامل ۴۸ مدل پهپاد ایرانی می‌شود که در حال حاضر در حال بهره برداری هستند و برخی هنوز در مرحله برنامه ریزی و آزمایش هستند.
بر این اساس، ایران نه تنها «زرادخانه رو به رشدی از هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته (پهپاد) را در قلمرو خود تولید میکند و در اختیار دارد، بلکه «متحدان مختلف خود را نیز از این طریق به میزان فزاینده‌ای مورد حمایت قرار میدهد و از چنین قابلیت‌هایی برخوردار می‌کند».

ایران که تحت تحریم‌های واردات و صادرات ایالات متحده آمریکا قرار دارد ، با کمک جاسوسان در آمریکا که فناوری‌های مورد نیاز برای توسعه جدیدترین پهپادهای خود را به دست می‌آورند و در اختیار مجموعه نظامی ایران قرار میدهد، سپس آن‌ها این پهپاد ها را با فناوری‌های بومی توسعه بیشتر میدهند و سامانه‌های پهپادی جدیدی را تولید می‌کند.

به عنوان مثال، وزارت دادگستری ایالات متحده تنها پنجشنبه گذشته گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه مردی اصالتاً بریتانیایی در دادگاه فدرال در واشنگتن دی سی اعتراف کرد که دست به تلاش برای صادرات یک سیستم دفاعی مایکروویو و ضد پهپاد آمریکایی بدون دریافت مجوز لازم از اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا که مسئول تحریم ها می باشد به ایران کرده است.

این واقعیت تهدیدی جدی برای امنیت هوانوردی ایالات متحده است که ایران پهپادهایی را در ونزوئلا مستقر کرده است که می‌توانند به اهدافی در ایالت فلوریدا آمریکا برسند، اخیرا انیمیشن ویدیویی در وب‌سایت رسمی رهبر ایران علی خامنه‌ای منتشر شده است، این ویدئو حمله پهپادی به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را تصویر میکند که در خانه خود در مار-آ-لاگو فلوریدا در حال بازی گلف است.

از زمانی که دو سال پیش دستور ترور سردار قاسم سلیمانی را صادر کرد، ایران بارها رئیس جمهور سابق آمریکا را به مرگ تهدید کرده است. با این حال، تهدیدها در گذشته جدی گرفته نشده است، زیرا تقریباً غیرممکن تلقی می شد که ایران بتواند به یک هدف بالقوه در ایالات متحده دست یابد. با این حال، این وضعیت با استقرار و تولید پهپادهای ایرانی در ونزوئلا متحد ایران تغییر کرده است.
ونزوئلا و ایران هر دو تحت تحریم‌های شدیدی قرار دارند که به اقتصاد این کشورها آسیب می‌زند. بدهی های زیاد در سازمان ملل باعث شد تا این دو کشور حق رای خود در سازمان ملل را هفته گذشته از دست بدهند. (لازم به یادآوری است که ایران و ونزوئلا توان پرداخت بدهی های خود به سازمان ملل را دارند اما تحریم‌های آمریکا مانع پرداخت این بدهی‌ها شده است بدهی ایران توسط بخشی از طلبکاری پول نفت صادراتی ایران به کره جنوبی توسط این کشور به سازمان ملل پرداخته شد و ایران دوباره حق رای خود را به دست آورد – مترجم) برای دور زدن برخی تحریم های آمریکا، ایران و ونزوئلا مسیرهای تجاری ویژه خود با یکدیگر را ایجاد کرده اند. تصاویر منتشر شده توسط مجله خبری آسوشیتد نیوز در روز سه شنبه نشان می دهد که چگونه ابر نفتکش استارلا با پرچم ایران در بندری در ونزوئلا پهلو می گیرد که حامل بیش از دو میلیون بشکه میعانات گازی برای ونزوئلا است.
به نظر می رسد محموله میعانات گازی که بوسیله نفتکش استارلا به ونزوئلا ارسال شده است اولین محموله نفتی دریافتی این کشور از ایران در سال ۲۰۲۲ باشد. نمایندگی ایران به درخواست سازمان ملل برای توضیحات در مورد صادرات نفتی به ونزوئلا پاسخی نداد.

در بحبوحه کمپین تحریم‌های آمریکا، ایران که روابط نزدیکی با نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا دارد، به ارسال بنزین و سایر محصولات به این کشور ادامه داده است. پیوندهای بین دو کشور که در نتیجه تحریم‌های اعمال شده بر دچار تورو می‌لاشند قوی‌تر شده است، که این همچنین میتواند به معنای مشارکت نظامی بیشتر آنها نیز تلقی شود. که این همکاری می‌تواند در درازمدت تهدیدی برای ایالات متحده باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: