پرش به محتوا

زوال امپریالیسم آمریکا از درون


تارنگاشت عدالت
برگرفته از: دنیای کار


امپراتوری‌های بزرگ در فاز زوال بسیار خطرناکند، به ویژه این‌که جُنگی از سلاح‌های هسته‌ای در اختیار داشته باشند. ممانعت از این‌که آنها جهان و یا بخش بزرگی از جهان را با خود به قعر قهقرا بکشانند، وظیفه‌ای است که تنها توسط نیروهایی که برای دوران نوینی از تکامل بشری، یعنی سوسیالیسم مبارزه می‌کنند، ممکن است.

پس از ریزش یک پل در ایالت پنسیلوانیا، رئیس جمهور بایدن خواستار تلاش بیشتر برای احیای ۴۵ هزار پل فرسوده در کشور شد.

خطر فروپاشی ۱۶۰ هزار پل
در سال ۲۰۱۲ یک بررسی کارشناسانه کانون مهندسین آمریکا American Society of Civil Engineers نشان داد : که تقریباً یک سوم کلیه جاده‌های اصلی کشور در وضعیت خوبی بسر نمی‌برد. ۳۶ در صد کلیه اتوبان‌ها به طور دایم با ترافیک سنگین روبه روست. بسیاری از مدارس دولتی نیاز به تعمیرات جدی دارد. تامین الکتریسیته به خاطر کابلهای روی زمینی بسیار آسیب‌پذیر است و بیش از یک چهارم ۶۰۰ هزار پل موجود در این کشور صددرصد مطمئن محسوب نمی‌شود و حتی ۱۶۰ هزار پل با خطر ریزش روبه‌روست. علاوه براین خطوط آهن نیاز به ترمیم و اصلاح اساسی دارد و وضعیت مسکونی مردمان فقیر فاجعه‌بار است. بسیاری از آن‌ها در خودروهای خود شب را به روز می‌رسانند، زیرا باوجود داشتن کار قادر به پرداخت اجاره خانه نیستند. همین‌طور دهقانان از بحران مستمر کشاورزی شکوه می‌کنند، که به دنبال سیاست تحریمی دولت به ویژه در مقابل چین، بیشتر تشدید می‌شود. پمپاژ پول نه برای رفاه بیشتر شهروندان بلکه برای تامین بودجه سنگین‌ نظامی صورت می‌گیرد.

ریزش در درون−تجاوز در خارج
هرچه قدرت بزرگ امپریالیستی از درون بیشتر می‌پوسد، واکنشش نسبت به خارج با سبع‌تر و تجاوزگرانه‌تر می‌شود. جنگ، مداخله، تامین مالی فعالیت‌ها برای تغییر رژیم و همین ‌طور سیاست‌های تحریمی شدید برخی از شاخصه‌های سیاست خارجی ایالات متحده آمریکاست. امپراتوری‌های بزرگ در فاز افول و انحطاط بسیار خطرناکند، به ویژه که دارای جُنگ عظیمی از سلاح‌های هسته‌ای باشند. ممانعت از این‌که آنها جهان و یا بخش بزرگی از جهان را با خود به قعر قهقرا بکشانند، وظیفه‌ای است که تنها توسط نیروهایی که برای دوران نوینی از تکامل بشری، یعنی سوسیالیسم مبارزه می‌کنند، ممکن است. تقویت این نیروها نیاز روز در سطح جهان می‌باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: