تهدیدهای توخالی آمریکا علیه چین و روسیه, نشان از استیصال این کشور دارد!

تجارت فقط با غرب! آمریکا به چین هشدار داد تحریم‌ها علیه روسیه را دور نزند!

با توجه به سفر ولادیمیر پوتین پکن برای گشایش بازی های المپیک زمستانی و دیدار با رئیس جمهور چین روز پنجشنبه کاخ سفید به پکن و مسکو هشدار داد که اگر روسیه به اوکراین حمله کند و توسط آمریکا و متحدانش تحریم هائی علیه این کشور به کار گرفته شود این فکر را از سر بیرون کند که با همکاری با پکن بتواند تحریم ها را دور بزند. چرا که چین می داند اگر پس از تحریم های غرب به معامله با روسیه ادامه دهد، عواقب سنگینی در انتظارش خواهد بود.

قدرت های ناتو متفق القول اند که تهاجم روسیه به اوکراین عواقب اقتصادی شدیدی برای روسیه خواهد داشت. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از مناسبت دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین برای هشدار به ابرقدرت اقتصادی چین استفاده کرد تا به این کشور هشدار دهد خیلی به مسکو نزدیک نشود، وی تاکید کرد اگر هم تجارتی قرار است صورت بگیرد باید فقط با کشورهای غربی باشد.

زمانی که می‌بینیم شرکت‌های خارجی، از جمله آن‌هایی که در چین هستند، تمام تلاش خود را برای براندازی، طفره رفتن یا دور زدن اقدامات کنترل صادرات ایالات متحده انجام می‌دهند، ابزارهای زیادی برای استفاده داریم.»
او در ادامه صحبت هایش گفت:«ما شاهد این هستیم که شرکت‌های خارجی به ویژه آن دسته از شرکت هایی که در چین فعال هستند تمام تلاش خود را برای نقض تحریم ها طفره رفتن از آنها یا دور زدن آنها انجام می دهند تا از دایره کنترل ایالات متحده خارج شوند ما باید در این مورد تاکید کنیم ایالات متحده آمریکا برای رصد این نوع فعالیت ها و کنترل آن ها ابزارهای زیادی در اختیار دارد»

این جمعه پوتین و شی جین پینگ با هم در افتتاحیه بازی های المپیک شرکت خواهند کرد. پوتین در رابطه با روابط با پکن با خوش بینی به آینده نگاه می کند: “یک مشارکت استراتژیک آینده محور.”

تهدیدهای ند پرایس از این حد هم فراتر رفت و از طریق رمل اسطرلاب و پیشگویی، پیش بینی تیره ای برای اقتصاد روسیه کرد:

اگر روسیه فکر می‌کند که می‌تواند برخی از این پیامدها را از طریق روابط نزدیکتر با (چین) کاهش دهد، باید بگویم اینها خیالات باطل است. این انتخاب اقتصاد روسیه را از بسیاری جهات شکننده‌تر خواهد کرد.
پرایس معتقد است که اگر چین با غرب، یعنی با اروپا و آمریکا معامله نکند، مجبور میشود که ظرفیت تولید خود را کاهش دهد. البته آمریکایی‌ها طبق معمول به این نکته اشاره نکردند که آیا اصلاً تحریم‌های آمریکا در جهان تا به حال به موفقیت هایی هم برای اقتصاد آمریکا منجر شده یا نه، آیا تمام کشورهای غربی از این تحریم‌ها حمایت کامل می‌کند یا نه، آیا کشورهای غربی و آمریکا به کالاهایی که خود در چین تولید می‌کنند احتیاج دارند یا نه، حتی همین امروز به علت کمبود هایی که بخشی از این تحریم‌ها در جهان ایجاد کرده است اقتصاد غرب و آمریکا بیشتر از هر اقتصاد دیگری در جهان مورد تهدید واقع شده است. متحدان اقتصادی غرب مانند آلمان، فرانسه و برخی از کشورهای اروپای شرقی دارای معاملات بسیار گسترده ای با چین و روسیه هستند که اگر زمانی سیاستمداران ایالات متحده تصمیم به تحریم چین توسط آمریکا بگیرند و غربی ها مجبور به پیروی از این تحریم‌ها شوند، فقط می‌تواند به ویرانی اقتصاد این کشورها منجر شود. برای اهل فن و متخصصان اقتصاد بین المللی روشن است که تهدید های آمریکا علیه چین تنها تهدیدهای توخالی است.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و وانگ یی وزیر امور خارجه چین هفته گذشته در تماس تلفنی در مورد واکنش ها به ادعای “تجاوز روسیه” صحبت کردند.

واکنش سفیر چین در واشنگتن، لیو پنگیو، هوشیارانه بود:

« ما گزارش‌های مربوطه را مورد توجه قرار داده‌ایم. افزایش تنش‌ها هیچ کمکی به کاهش بحران اوکراین نمی‌کند، بلکه تنها باعث افزایش عدم اطمینان در منطقه و سراسر جهان می‌شود. چین قاطعانه با این موضوع مخالف است.»

پکن از درخواست مسکو برای پایان دادن به گسترش ناتو به سمت شرق حمایت می کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی‌اش، در بحبوحه تشدید مناقشه بین مسکو و بلوک نظامی ناتو تحت رهبری ایالات متحده در شرق اروپا اعلام کردند که آنها در کنار بسیاری از دیگر کشورهای جهان از ناتو میخواهند برنامه‌های توسعه خود را متوقف کند و از ادامه ذهنیت «جنگ سرد» اجتناب کند.

پس از دیدار رهبران دو کشور در روز جمعه در پکن، پیش از افتتاحیه المپیک زمستانی، کرملین متن بیانیه ای را منتشر کرد که مورد توافق طرفین قرار گرفت و خواستار گفتگو برای کاهش تنش شد.

در این بیانیه آمده است: «طرف‌ها با گسترش بیشتر ناتو مخالف هستند و از اتحاد آتلانتیک شمالی می‌خواهند که از رویکردهای ایدئولوژیک دوران جنگ سرد فاصله بگیرد». علاوه بر این، از این بلوک خواسته شده است که “به حاکمیت، امنیت، منافع سایر کشورها و تنوع مسیرهای تمدنی و فرهنگی-تاریخی آنها احترام بگذارد و با توسعه صلح آمیز سایر دولت ها به طور عینی و منصفانه رفتار کند”.

دو کشور همچنین بر لزوم همکاری بین دولت‌های سراسر جهان در مواجهه با چالش‌های ناشی از جهانی شدن سریع اقتصادی، تحولات سیاسی و بیماری همه‌گیری که همچنان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند و امنیت بین‌المللی را تحت فشار قرار می‌دهد، تاکید کردند.

آنها از رهبران جهان خواستند “گفتگو و اعتماد متقابل را تقویت کنند، همکاری را عمیق تر کنند و از ارزش های جهانی انسانی مانند صلح، رشد، برابری، عدالت، دموکراسی و آزادی دفاع کنند.”

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با همتای چینی خود پیشنهاد داد کشورش سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از خاور دور به چین عرضه کند.

رئیس جمهوری روسیه در مورد همکاری بین نهادها و ساختارهای دو کشور، به تعامل در زمینه‌های مختلف اقتصادی از جمله فناوری پیشرفته و دستور کار سبز در ارتباط با انتقال به انواع جدید انرژی اشاره و در عین حال تاکید کرد: ما انواع انرژی سنتی را نیز فراموش نمی‌کنیم.

به گفته پوتین، روابط روسیه و چین ویژگی بی‌سابقه ای پیدا کرده است، کشورها از توسعه یکدیگر حمایت می کنند.

رئیس جمهور روسیه همچنین ابراز اطمینان کرد که مسکو و پکن “قطعا” به گردش تجاری دوجانبه ۲۰۰ میلیارد دلاری دست خواهند یافت.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز در این دیدار گفت که چین و روسیه از تلاش ها برای حفاظت از منافع اساسی خود در جهان حمایت می کنند.

در این دیدار سران دو کشور درباره بررسی همه جانبه موضوعات کلیدی دوجانبه، منطقه ای و جهانی گفت و گو کردند.

همانطور که یوری اوشاکوف، دستیار رئیس جمهور روسیه قبلاً گفته بود، پوتین و جین پینگ یک بسته حاوی ۱۵ سند را امضا خواهند کرد. همچنین این دو سیاستمدار، بیانیه‌ای مشترک در رابطه با «دیدگاه‌های روسیه و چین درباره مهم‌ترین مشکلات جهان» منتشر خواهند کرد.