پرش به محتوا

تقویت حضور ارتش ترکیه در شمال عراقارتش ترکیه در حال تحکیم و استقرار خود در مناطق مرزی با عراق است.

ترکیه بدون اجازه دولت مرکزی عراق در آن کشور دست به عملیات نظامی علیه حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ ک ک میزند. ترکیه و بعضی از کشورهای اروپایی حزب کارگران کردستان ترکیه را در زمره سازمان‌های تروریستی ارزیابی می‌کنند.به گزارش روسیا الیوم و به نقل از خبرگزاری کردی-عراق، ترکیه روز یکشنبه تصاویر ویدئویی منتشر کرد که نشان می دهد ارتش ترکیه در مناطق کردنشین شمال عراق در حال تحکیم و گسترش بیشتر حضور نظامی خود است. ارتش ترکیه در حال انجام عملیات در این منطقه علیه حزب کارگران کردستان پ‌ک‌ک است که در فهرست گروه‌های تروریستی در ترکیه قرار دارد و پایگاه‌های آن در کوه‌های دورافتاده منطقه خودمختار کردستان عراق قرار دارد.
تصاویر ویدئویی منتشر شده توسط وزارت دفاع ترکیه نشان می‌دهد که ارتش ترکیه در حال انجام حملات توپخانه‌ای سنگین در این مناطق است. در این تصاویر یگان های ویژه با استفاده از مسلسل های سنگین در حین گشت زنی در امتداد دره نیز نشان داده می شوند. هواپیماهای بدون سرنشین از پایگاه های ارتش ترکیه بلند شده و در ارتفاعات کوهستانی که توسط برف احاطه شده دست به پروازهای شناسایی می زنند.

این اتفاقات در حالی در جریان است که بحران سیاسی در داخل کشور عراق نیز هر روز عمیق تر می شود.
از زمان انتخابات در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ دولت جدیدی در عراق بر سر کار نیامده است رئیس جمهور عراق نیز باید دوباره برگزیده شود اختلافات داخلی بر سر تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهور گسترش یافته است. در عین حال فعالیت‌های تروریستهای اسلامی گروه موسوم به دولت اسلامی در منطقه به شکل قابل ملموسی بیشتر شده و حملات آنها به نیروهای امنیتی عراقی نیز افزایش یافته است.


اینگونه به نظر می رسد که عدم ثبات سیاسی در عراق منجر به سوء استفاده رژیم اردوغان برای محکم کردن پای خود در شمال عراق گشته و احتمالاً ارتش متجاوز و اشغالگر ترکیه خود را برای باقی ماندن طولانی در این کشور آماده می کند، نباید فراموش کرد که تمامی این مشکلات با تجاوز و اشغال آمریکا به کشور مستقل هر آغاز و تا امروز ادامه دارد ترکیه زیر سایه حمایت آمریکا دست به این عملیات میزند.

ماموریت ترکیه در شمال عراق بر اساس قوانین بین المللی و سیاسی بحث برانگیز است، زیرا ارتش ترکیه بدون اجازه دولت عراق در این کشور حضور دارد. آنکارا این استقرار را با مبارزه با تروریسم توجیه میکند، اما حضور نظامی ترکیه هم از سوی دولت مرکزی در بغداد، و هم دولت اقلیم کردستان و هم از سوی ایران همسایه عراق و ترکیه رد شده است. ترکیه از اوایل دهه ۱۹۹۰ تاکنون بارها عملیات نظامی در شمال عراق انجام داده است. طولانی‌مدت حرکت کرده است.ارتش ترکیه در سال‌های اخیر از طریق ایجاد پایگاه‌های نظامی در منطقه کردنشین عراق تمایل خود را برای ماندن در این کشور نشان می‌دهد.

رسانه های کردی بارها گزارشاتی مبنی بر بمبارانهای ارتش ترکیه منتشر کرده‌اند، این بمباران ها معمولاً اهداف غیرنظامی را مکرراً مورد حمله قرار داده اند به عنوان مثال در روز جمعه گذشته روستایی در این منطقه مورد حمله آتش توپخانه ترکیه قرار گرفت که در آن مقادیر زیادی از کندوهای عسل از بین رفتند. گزارش ها حاکی از آن است که خسارتهای بمبارانهای ترکیه تنها به خسارات مادی محدود نمی شود و گاه و بیگاه منجر تلفات جانی و جراحات ساکنان منطقه نیز شده است. آمار دقیقی از قربانیان این حملات وجود ندارد اما گمان می‌رود که تعداد آنها بیشتر از ده ها نفر باشد.

جنگنده‌های ارتش ترکیه سه شنبه شب پایگاه‌های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال شرقی سوریه را هدف قرار دادند.

ارتش ترکیه همزمان مواضع پ.ک.ک در «مخمور» و «سنجار» واقع در شمال عراق را بمباران کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، نیروی هوایی ترکیه همچنین روستای «زهیریه» در نزدیکی رود دجله را هدف حملات خود قرار داده است.

منابع سوری می‌گویند که در این حملات، ایستگاه برق در روستای «تقل بقل» و «کرکندال» نزدیک جبل «قره جوخ» در مثلث مرزی سوریه-عراق-ترکیه هدف قرار گرفت.

ترکیه و گروه تروریستی پ. ک. ک بیش از 40 سال است که به شدت با یکدیگر درگیر هستند به طوری که که تاکنون تلفات انسانی فراوانی از هر دو طرف برجای گذاشته است.

ترکیه طی دو سال گذشته عملیات‌های خود را در شمال عراق و سوریه را تشدید کرده است و این عملیات‌ها به‌صورت هوایی و زمینی دنبال شده است.

هدف از این عملیات‌ها مقابله با گروه تروریستی پ‌ک‌ک عنوان شده است اما مقامات بغداد و دمشق در دوره‌های مختلف نارضایتی خود را از این اقدامات ترکیه اعلام کرده‌اند.

بر اثر حملات ترکیه در شمال عراق و شمال شرقی سوریه، تعداد زیادی از روستاییان این مناطق مجبور به ترک خانه‌های خود و کوچ از منطقه شده‌اند.جنگنده‌های ترکیه ٢٠ بار به موصل حمله کردند. ارتش متجاوز و اشغالگر ترکیه در ادامه تجاوزات روزمره خود به خاک عراق اردوگاه آوارگان ایزدی در شمال عراق را هدف سنگین‌ترین حملات هوایی خود قرار داد.

این شدیدترین حمله ترکیه به شمال عراق طی دو سال گذشته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: