اتحاد روسیه و چین در بخش انرژی

منتشر شده در لینکه تسایتونگ

ترجمه از تارنگاشت عدالت

بین روسیه و چین در بخش انرژی يک اتحاد شکل گرفته است. آندری دنیسوف، سفیر روسیه در پکن روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به این موضوع اشاره کرد.

همکاری در این زمینه عمیق و متنوع است و شامل حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و هم‌چنین فرآوری مواد خام انرژی می‌شود.

دنیسوف گفت: «این به ما اجازه می‌دهد بگوییم که نوعی اتحاد انرژی بین روسیه و چین شکل گرفته است، زیرا این یک برنامه جامع همکاری چندجانبه در بخش انرژی است. بر اساس پیش‌بینی سفیر، تقاضای بالای گاز طبیعی روسیه در آینده نیز ادامه خواهد داشت. طرفین در حال حاضر در حال گفت‌وگو در مورد پروژه‌های جدید در زمینه تأمین سوخت آبی هستند که تنها در چند سال اخیر جایگاه مطمئنی را در ساختار صادرات روسیه به چین اشغال کرده است.

دنیسوف تأکید کرد: «انرژتيکس (بخشی از علم فیزیک که با قوانین انرژی و تبدیل آن سروکار دارد، «کارمایه‌شناسی«)، «پایه همکاری دوجانبه در حوزه مادی است.»» شرکت روسی «نواتک» (Novatek) در ابتدای ژانویه قراردادی را برای تأمین یک میلیون تُن گاز طبیعی مایع در سال با شرکت چینی «ژجیانگ انرژی» (Zhejiang Energy) امضاء کرد. این گاز از تولید «Arktik SPG 2» به دست می‌آید. اين قرارداد ۱۵ ساله است.

شرکت روسی «گازپروم» گاز چین را از طریق خط لوله «سیلا سیبیری» (Sila Sibiri) تأمین می کند. اولین بخش این خط لوله به طول حدود ۲۲۰۰ کیلومتر بین میدان چایاندینسکویه (یاکوتیا) و بلاگووشچنسک در مرز با چین در پایان سال ۲¬۱۹ به بهره‌برداری رسید. بخش دوم به طول تقریباً ۸۰۰ کیلومتر بین ذخایر کوویکتینسکویه و چایاندینسکویه قرار است در اوایل سال ۲۰۲۳ افتتاح شود.

بر اساس قرارداد با شرکت چینی CNPC، حجم تحویل هر سال در حال افزایش است. تولید هدف باید در مجموع ۳۸ میلیارد مترمکعب در سال تا سال ۲۰۲۵ باشد.

بر اساس داده‌های چین، گردش تجاری بین روسیه و چین در پایان سال ۲۰۲۱ با ۳۵٫۸ درصد افزایش به رکورد ۱۴۶٫۸۸۷ میلیارد دلار رسید. صادرات چین به روسیه در مدت مشابه ۳۳٫۸ درصد افزایش يافته و به ۶۷٫۵۶۵ میلیارد دلار در سال رسید. صادرات روسیه به چین با ۳۷٫۵ درصد افزایش بر ۷۹٫۳۲۲ میلیارد دلار بالغ گرديد.