هنوز گزارش منتشر نشده، عفو بین الملل هم یهود ستیز شد!


“یک دولت آپارتاید”
عفو بین‌الملل گزارشی درباره سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها منتشر کرد. تل آویو بلافاصله این سازمان را به “یهود ستیزی” متهم می کند.
نوشته امره شاهین
منتشر شده در دنیای جوان

یک زن فلسطینی شاهد ویرانی خانه اش در یاتا در کرانه باختری اشغالی است.


سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه گزارشی را منتشر کرد که نظر ها را بخود جلب کرد. گزارش «آپارتاید اسرائیل علیه فلسطینیان: سیستم ظالمانه سلطه و جنایت علیه بشریت» در ۲۷۸ صفحه، به طور کامل نقض حقوق بشر اسرائیل علیه فلسطینی ها را مستند می کند و آشکارا سیاست تل آویو علیه فلسطینی ‌ها را «آپارتاید» مینامد. به گفته این سازمان مستقر در لندن، مقامات اسرائیلی باید در قبال این جنایات – و این «نظام سرکوب» علیه مردم فلسطین پاسخگو باشند.
از جمله مواردی که در گزارش عفو بین الملل به آن اشاره شده، مصادره گسترده زمین و اموال فلسطینی ها، قتل، آوارگی اجباری، محدودیت های شدید در رفت و آمد و محرومیت از شهروندی فلسطینیان توسط اسرائیل می‌باشد. عفو بین‌الملل ادامه میدهد، طبق قوانین بین‌المللی همانطور که در اساسنامه رم دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) و کنوانسیون ضد آپارتاید سازمان ملل متحد آمده است، همه این موارد نقض‌ حقوق انسانی، جنایات علیه بشریت و آپارتاید هستند. این سازمان همچنین از دیوان کیفری بین‌المللی لاهه خواست تا «جنایت آپارتاید» را در تحقیقات جاری خود در مورد سرزمین‌های فلسطینی اشغال شده توسط اسرائیل لحاظ کند.
او انتظار دارد که شورای امنیت سازمان ملل یک تحریم تسلیحاتی جامع علیه اسرائیل را اعمال کند. در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است: آپارتاید جایی در جهان ما ندارد و کشورهایی که امتیازاتی به اسرائیل بدهند، خود را در طرف اشتباه تاریخ خواهند دید.
از زمان تأسیس دولت اسرائیل و بکارگیری اهرم بیرون راندن فلسطینی ها (“نکبه”)، اسرائیل سیاستی را با هدف ایجاد اکثریت یهودی در جمعیت و به حداکثر رساندن کنترل بر زمین و منابع به نفع اسرائیلی های یهودی دنبال کرده است.
در گزارش آمده است. فلسطینیان امروز از نظر جغرافیایی و سیاسی از هم مجزا و پخشو پاشیده شده اند و بسته به موقعیت و محل سکونتشان به درجات مختلف مورد تبعیض قرار می گیرند.
به عنوان مثال، شهروندان فلسطینی ساکن اسرائیل از حقوق و آزادی های بیشتری نسبت به ساکنان فلسطینی کرانه باختری اشغالی برخوردارند، در حالی که به نوبه خود تجربیات فلسطینیان ساکن غزه در زمینه زیر پا نهادن حقوق انسانی شان با تجربیات ساکنان فلسطینی ساکن کرانه باختری شدیداً متفاوت است. با این حال، تحقیقات عفو بین‌الملل نشان داد که بر همه فلسطینی‌ها یک سیستم فراگیر مسلط است و این سلطه گری یک هدف را دنبال می‌کنند: حمایت از اسرائیلی‌های یهودی در تقسیم، تصرف و توزیع زمین و منابع، و به حداقل رساندن حضور و دسترسی فلسطینیان به زمین.
از آخرین نمونه های تبعیض، میتوان از بسته مبارزه و مقابله با ویروس کرونا توسط دولت اسرائیل نام برد که تنها ۱.۷ درصد از این بسته بدست مقامات محلی فلسطینی رسید.
وزارت خارجه اسرائیل روز دوشنبه از سازمان عفو بین‌الملل خواست تا این گزارش را منتشر نکند. مطمئناً می‌توان عفو بین‌الملل را به چیزهای زیادی متهم کرد، از جمله اینکه این سازمان اغلب به خود اجازه می‌دهد برای کمپین‌های غربی علیه دولت‌های یاغی با کشورهای غربی همکاری کند – فقط به گزارش‌های عفو بین الملل درباره کوبا فکر کنید. با این حال، ژائیر لاپید، رئیس دیپلمات اسرائیل، ویدئویی را از طریق سرویس پیام کوتاه توییتر منتشر کرد که در آن سازمان عفو بین الملل را به دروغگویی و یهودستیزی متهم کرد. آژانس او همچنین روز سه شنبه تصویری از کابینه دولت فعلی را در توییتر به اشتراک گذاشت تا نشان دهد اسرائیل چقدر “متنوع” و “فراگیر” است.

آگنس کالامار، دبیر کل عفو بین‌الملل روز دوشنبه گفت که لاپید به پیشنهاد مذاکره از سوی ما در ماه اکتبر گذشته پاسخی نداده است. کالامار روز سه‌شنبه به روزنامه دنیای جوان گفت که این ادعا که این گزارش یهود ستیزانه است، نادرست و بی‌اساس است. برعکس : “این ادعای بهانه ای برای انحراف توجه عمومی از نقض حقوق بشر توسط اسرائیل است، که مردم فلسطین از آن رنج می برند.”

در اطلاعیه ای سازمان عفو بین‌الملل نیز موضع خود را در مورد گزارش منتشر شده اعلام کرد.عفو بین الملل در این ضمیمه بر این نکته تاکید کرد که تمایل کشور اسرائیل برای تبدیل شدن به وطن یهودیان و حق فلسطینیان برای رسیدن به حق تعیین سرنوشت را با این گزارش به زیر سوال نمی برد و به رسمیت میشناسد. اما در عین حال، این سازمان خاطرنشان میکند که نامگذاری اسرائیل به عنوان یک “کشور یهودی” به خودی خود نشان دهنده ظلم و ستمی و سلطه گری بر ساکنان غیر یهودی در اسرائیل است.