پرش به محتوا

تنها پس از یک «نظم نوین جهانی» صلح با آمریکا امکان پذیر است.

به گزارش روسیا الیوم، بنابر اظهارات اخیر یک سناتور پرنفوذ روسی احتمال تغییر روابط بین مسکو و واشنگتن در شرایط فعلی بسیار پایین است، او پیش‌بینی کرد تنها پس از تغییر نظم جهان و یا ایجاد یک نظم نوین جهانی می توان حدس زد که تضاد های کمتری بین دو دولت رخ دهد.

الکسی پوشکوف، سناتور روسی و رئیس سابق کمیته روابط خارجی دومای دولتی، در اوایل این هفته در مصاحبه با اوکراینا نظرات خود را در مورد پویایی قدرت فعلی در صحنه جهانی ارائه کرد. او توضیح داد:

آمریکا هژمونی است که به تدریج جایگاه خود را در جهان از دست می دهد.

آنها شکست بسیار جدی در خاورمیانه متحمل شدند، سوریه و افغانستان را از دست دادند. آنها مجبور شدند تا پایان سال ۲۰۲۱ تقریباً تمام نیروهای خود را از عراق خارج کنند.
به گفته این سناتور روسی:«ایالات متحده در تلاش است که با ایجاد یک درگیری همزمان با روسیه و چین هرچند که این درگیری با درجات مختلف و شدت و حدت متفاوت در حال انجام است, سلطه گری و هژمونی خود را بر جهان حفظ کند.»
پوشکوف خاطرنشان کرد، این رفتار آمریکا موجب ایجاد یک محیط پر تشنج هم در آمریکا و هم در بقیه جهان شده است، او متوجه شده است که، ایالات متحده دیگر با ما به عنوان قدرت دوم رفتار نمی کند.

آنها ما را به عنوان یک قدرت برتر می بینند، به همین دلیل است که از روسیه و نه از چین به عنوان یکی از مشکلات اصلی دولت بایدن در سال ۲۰۲۲ یاد می کنند.

این سیاستمدار که امروز سمت رئیس کمیسیون موقت سیاست اطلاعات و روابط رسانه ای شورای فدراسیون روسیه را بر عهده دارد، هشدار داد که امسال «سال بحران بین واشنگتن و مسکو» خواهد بود.

همانطور که من درک می کنم، آنها اکنون می خواهند «مشکل روسیه» را حل کنند، که این به معنای تحت سلطه درآوردن عملی تمام اروپا و به حاشیه راندن روسیه است.

دقیقاً به همین دلیل است که آنها به اوکراین نیاز دارند. مرحله بعدی یک رویارویی سیاسی یا حتی نظامی با چین خواهد بود.

پوشکوف تاکید کرد که نخبگان سیاسی و مالی آمریکا «بر این باورند که آنها تنها کسانی هستند که می توانند جهان را اداره کنند.» واشنگتن قصد ندارد به نیروهای دیگر اجازه دهد سکان هدایت جهان را در دست بگیرند. وی تاکید کرد:

بنابراین، تا زمانی که نظم جهانی جدیدی ایجاد نشود که در آن ایالات متحده ضعیف تر باشد و نقش کمتری ایفا کند، ما خود را در یک درگیری سیاسی کم و بیش حاد با آنها خواهیم دید.»
این اظهارات در بحبوحه افزایش تنش ها بین شرق و غرب بیان می شود، در حالی که مقامات ارشد ایالات متحده مسکو را به جمع آوری نیروها و تجهیزات در نزدیکی مرز اوکراین برای آماده سازی برای تهاجم متهم کرده اند. رهبری روسیه بارها این اتهامات را رد کرده است. هفته گذشته، بایدن، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین را تهدید کرد که در صورت حمله به اوکراین، «تحریم های بی سابقه» را علیه وی و روسیه اجرا خواهد کرد.

دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی پوتین در اوایل ماه جاری نسبت به چنین اقدامی هشدار داد و اعلام کرد که اعمال تحریم‌ها علیه رئیس دولت روسیه اقدامی شبیه به قطع روابط است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: