پرش به محتوا

حزب کمونیست روسیه: ابتکاری برای صلح و نه برای جنگ!

دیمیتری نوویکوف در کانال یک روسیه: » رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه نقطه به نقطه توضیح داد که چرا ابتکار عمل و پیشنهاد برای به رسمیت شناختن جمهوری های دونباس ابتکاری برای صلح است و نه برای جنگ».

 وجود اینکه اتحادیه اروپا و حتی کیف خطر تشدید درگیری را تشخیص می دهند، ایالات متحده به عمد دست به تحریک و جنگ افروزی میزند.

 نظرات نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه درباره بحران اوکراین  در برنامه کانال یک روسیه

دیمیتری جی نوویکوف

 نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه.


رهبری ایالات متحده پس از آنکه متوجه شد که تب و تاب کمپین اطلاعاتی علیه روسیه در حال فروکش است تصمیم گرفت که روی این آتش هیزم جدیدی قرار دارد.در همین رابطه می توان به تماس تلفنی اخیر جوزف بایدن رئیس جمهور آمریکا با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اشاره کرد، بر اساس گزارش رسانه‌های امریکایی رئیس کاخ سفید در جریان مذاکرات رئیس جمهور اوکراین هشدار داد که تهاجم روسی دیگر اجتناب ناپذیر است.

 دمیتری نوویکوف خاطرنشان کرد: «اجازه دهید یک نکته ساده اما مهم را به شما یادآوری کنم. تماس های روسای جمهور با یکدیگر توسط خودشان برنامه ریزی نمی شود، بلکه توسط دستگاه های  سیاسی و اطلاعاتی آنها برنامه ریزی می شود و رخ دادن رویدادهای اخیر، بخصوص زمانی که کاهش رویارویی امکان پذیر شد، کسی را بسیار نگران کرد و به تریج قبای کسی برخورد.» .  وی تاکید کرد که به دنبال اظهارات آشتی جویانه زلنسکی و تردید در مورد «تهاجم روسیه» بود که فعالیت ها و هشدار های بایدن در اتحادیه اروپا طنین انداز شد.

 نوویکوف گفت: «به نظر می رسد تماس تلفنی بایدن با زلنسکی سیگنال واضحی از تشدید تنش جدید باشد.»  

به نظر بایدن، بهتر بود که زلنسکی از لفاظی های نظامی گرایانه خود عقب نشینی نمی کرد، ادامه سیاست قبلی اوکراین قطعا به نفع ایالات متحده بود و در همین رابطه برای اینکه زلنسکی را سر عقل بیاورند ناگهان سرو کله پوروشنکو در وسط این گیر و دار پیدا شد.

پوروشنکو دوباره به صحنه بازگردانده می شود.  

نماینده حزب کمونیست فدراسیون روسیه نتیجه گیری کرد که تمام این فعالیت های تحریک آمیز با هدف تقویت تهدید نظامی انجام شده است.

 نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست در مورد اظهارات مایکل مک‌فول سفیر سابق آمریکا در روسیه در مورد این موضوع اظهار نظر کرد.  «مک‌فول اعتراف کرد که تحرکات نظامی روسیه را در شبکه اجتماعی تیک تاک  زیر نظر دارد و به طرز عجیبی متوجه شده، تانک های روسی به سمت غرب می روند، نه شرق!»

این نماینده کمونیست پارلمان روسیه در ادامه گفت: «چرا روسیه باید تانک هایش را به سمت شرق بفرستد؟ در آنجا که هیچ تهدیدی برای ما وجود ندارد.»

 دیمیتری نوویکوف تلاش نمایندگان اوکراین و حامیان لیبرال آنها برای مقصر نشان دادن روسیه را رد کرد.  « نباید فراموش کرد که یک بلوک تهاجمی به نام ناتو در اینجا وجود دارد و ما درباره اوکراین صحبت میکنیم جایی که یک کودتا در سال ۲۰۱۴ رخ داد کاملاً روشن و واضح، یک کودتای معمولی و کلاسیک و تمام داستان ها از آنجا شروع شد با وجود این من سال ۱۹۹۱ را به عنوان نقطه شروع در نظر میگیرد شما دولت قانونی خود را نابود کردید و طوری رفتار می کنید که انگار هیچ اتفاقی غیر عادی در این کشور نیفتاده است» وی افزود که کیف خود را به بازیچه ای برای منافع ژئوپلیتیک خارجی تبدیل کرده است.

 به گفته نوویکوف، مقامات اوکراینی و اروپایی مجبور به دنباله روی بی چون و چرا از واشنگتن هستند، اما خودشان از عواقب احتمالی این دنباله روی وحشت دارند.  ایالات متحده از هیستری جنگ برای تقویت نفوذ و اشغال واقعی اروپا و گسترش حضور نظامی خود در آنجا استفاده می کند. اتحادیه اروپا نه تنها از جنگ در مرزهای خود می ترسد بلکه از سلطه طلبی آمریکا نیز دچار واهمه شده است.  

 در همین حال، وزارت خارجه آمریکا روسیه را تهدید کرد که در صورت استقرار نیروهای نظامی در کوبا «پاسخ سریع» به این اقدام خواهد داد.  سخنگوی حزب کمونیست با اشاره به این تهدیدها گفت: «این موضوع قابل درک است که آمریکایی ها دچار واهمه و هیجان هستند هر چه باشد پوتین اخیراً با رهبران سه کشور کوبا و ونزوئلا و نیکاراگوئه گفتگوهای تلفنی داشته است و در این گفتگوها بر گسترش همکاری ها در همه زمینه ها تاکید شده، اما این کار خلاف سیاست بین المللی نیست، این مذاکرات حق طبیعی کشورهای مستقل است پوتین اخیراً با رئیس جمهور آمریکا هم به گفتگو نشسته است پس باید پس از این گفتگو به این نتیجه برسیم که روسیه می خواهد در آمریکا هم پایگاه نظامی ایجاد کند؟»

 نوویکوف گفت‌وگو درباره استقرار تسلیحات در آمریکای لاتین را زودهنگام خواند و گفت: اگر توافق با واشنگتن شکست بخورد، اگر آمریکا به تهدید ما و کشورهایی مانند کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه ادامه دهد، پیشنهاد می‌کنم مذاکرات را برای تضمین امنیت مشترک را آغاز کنند. طبعاً کشورهایی که احساس خطر می کنند می توانند به توافق ها و اتحاد های سیاسی – نظامی با یکدیگر اگر فکر کنند».

 نوویکوف با بازگشت به موضوع دونباس تائید کرد که اوضاع آنجا واقعاً پر تنش است و بنابراین باید تصمیمی اتخاذ شود که علت مشکلات را از بین ببرد و از تنش ها بکاهد: 

«این وضعیت تا زمانی که وضعیت جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک روشن نشده باشد ادامه خواهد یافت، به همین دلیل، حزب کمونیست فدراسیون روسیه ابتکاری برای به رسمیت شناختن دو جمهوری خلق را به دومای ایالتی ارائه کرد. این یک واقعیت است که جدا شدن این جمهوری ها قبلاً اتفاق افتاده است. آنها می دانند چگونه زندگی را تنظیم و سازماندهی کنند. تصمیم به رسمیت شناختن آنها تصمیمی در راستای رسیدن به صلح است گنادی زیوگانوف، رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، در سخنرانی خود در دوما به کلمه به کلمه توضیح داد که چرا این پیشنهاد یک ابتکاری برای صلح است نه برای جنگ.»

 دیمیتری نوویکوف در ادامه صحبت هایش تجربه سال ۲۰۰۸ را یادآور شد، زمانی که روسیه در پاسخ به تحریکات گرجستان، جمهوری های آبخازیا و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت: «پس از این شناستئی دیگر جنگی در کار نبود، ناتو هم در گرجستان ظاهر نشد، مشکل حل شد. البته به رسمیت شناختن این دو جمهوری خلق به این معنی نیست که مشکل اوکراین و خشونت اعمال شده توسط رژیم کی یف علیه مردم خود حل خواهد شد، بلکه این یک موضوع متفاوت و جداگانه است که باید جداگانه هم به آن پرداخته شود.

پس از ارائه پیشنهاد به رسمیت شناختن دو جمهوری خلق در شهر اوکراین توسط حزب کمونیست فدراسیون روسیه، آندری نیکولین، لیبرال، استدلال کرده است که  اگر روسیه مسیر به رسمیت شناختن دو جمهوری را برگزیند، عملا توافقات مینسک را زیر پا می گذارد.  نوویکوف در پاسخ نیکولین به روشنی و صراحت گفت: «بله، توافقات مینسک در خطر است. اما فراموش نکنیم در سال گذشته این مقامات کی یف بودند بیش از هر زمان دیگری تلاش کرده اند تا  مانع اجرای این توافقات شوند و آن را نقض کردند. و افرادی مانند شما با حمایت از رژیم اوکراین  نقش مهمی در نقض توافق مینسک داشتید! حمایت شما از رژیم کیف اوضاع را بدتر می کند! 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: