پرش به محتوا

چپ‌ها در اروپا متحدان طبیعی روسیه هستند


دیمیتری نوویکوف معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست: چپ‌ها در اروپا متحدان طبیعی روسیه هستند


کانال ان تی وی روسیه در ۲۸ ژانویه،میزبان بحث و گفتگویی در مورد روابط روسیه با اروپا و ایالات متحده بود در این برنامه در مورد تشدید اوضاع در مرز با اوکراین نیز پرداخته شد. در این برنامه معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست، معاون اول رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی دیمیتری نوویکوف نیز حضور داشتند.


نماینده حزب کمونیست فدراسیون روسیه در ابتدای بحث خود به آنچه معروف به «جنگ اجتناب ناپذیر» میان روسیه و اوکراین معروف شده است پرداخت و تاکید کرد که در مورد این موضوع در رسانه های غربی به شکل اغراق آمیزی مبالغه شده است.
دیمیتری نوویکوف توجه مخاطبان را به این واقعیت جلب کرد که هیستری نظامی در اروپا و ایالات متحده مدت های طولانی است که وجود دارد و شعله ور شده است، اما درجه آن در هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است. نتیجه این کارزار تبلیغاتی اغراق آمیز این بوده. است که حتی بسیاری از سیاستمداران غربی خودشان هم به احتمال درگیری روسیه و اوکراین اعتقاد پیدا کرده اند. اما بر سر نتایج این درگیری احتمالی در پایتخت‌های اروپا و آمریکا اختلاف نظر وجود دارد.
برای ایالات متحده، تشدید و دامن زدن به موضوع «جنگ اجتناب ناپذیر» نه تنها منجر به تضعیف موقعیت روسیه می شود، بلکه به تقویت بیشتر نفوذ آنها در قاره اروپا هم کمک می کند. تشدید تنش نظامی بار دیگر امکان استفاده از مکانیسم های ناتو را فراهم می کند. «حفاظت از متحدان» بهانه ای برای ایالات متحده در خدمت ایجاد پایگاه های نظامی جدید و تقویت حضور نظامی خود در اروپا خواهد شد. در نتیجه نقش تاریخی اروپا و نفوذ آن در جهان نه افزایش، بلکه کاهش خواهد یافت.
در مورد کشورهای اتحادیه اروپا، آغاز درگیری مسلحانه بین مسکو و کی یف برای آنها خوشایند نیست. جنگ یک تهدید واقعی برای منافع اروپا – هم نظامی و هم اقتصادی است. تقویت و پشتیبانی از موضع ایالات متحده در زمینه تحریک اوکراین علیه روسیه یک خطر بسیار واقعی برای برلین و پاریس است.
وقتی در مورد ارزیابی درباره وضعیت تصمیم گیری سیاست های و سیاستمداران اروپایی صحبت می کنیم باید عامل انتخابات را هم در نظر داشته باشیم، عامل انتخابات از این منظر مهم است، برای مثال ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، لحظه مناسبی را برای ایفای نقش میانجی‌گر را انتخاب کرده است. اگر مذاکرات روسیه با ایالات متحده و ناتو به نقطه بن‌بستی برسد، طبعاً ماکرون می تواند با پیشنهادات خود نقش یک میانجی یا «صلح ساز» را بازی کند و برای این نقش می تواند سرمایه سیاسی بزرگی آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بهم بزند و شانس خود را برای پیروزی افزایش دهد.
در این برنامه تلویزیونی همچنین به فرصت های روسیه برای همکاری با نیروهای مختلف سیاسی در اروپا برای حفاظت و ارتقای منافع خود نیز پرداخته شد. دیمیتری نوویکوف در این باره گفت که همه سیاستمداران کشورهای اتحادیه اروپا را می توان به طور مشروط به دو دسته «طرفدار اروپا» و «طرفدار آمریکا» تقسیم کرد. دسته اولی، به عنوان یک قاعده، اظهارات آماده و فراوانی در مورد روسیه مطرح می‌کنند، از جمله در مورد موضوع کریمه و سایر موضوعاتی که در دستور کار بین المللی دوجانبه و یا چندجانبه قرار دارد. به ویژه اخیراً بیانیه ای از سوی فرمانده کل نیروی دریایی آلمان مبنی بر عدم بازگشت کریمه به اوکراین صادر شده است. اگرچه اظهارات فرمانده عالیرتبه آلمانی به قیمت از دست دادن مقام نظامی و شغلش تمام شد، اما نشان می دهد که در محافل حاکم کشورهای اروپایی گرایش و تقاضای برای جستجوی راه های تفاهم متقابل با روسیه وجود دارد.
دیمیتری نوویکوف از فراخوان‌هایی که اغلب در رسانه‌های روسیه برای تکیه بر جناح راست طیف سیاسی اروپا برای حفاظت از منافع روسیه در خارج از کشور منتشر می‌شود، انتقاد کرد. نماینده حزب کمونیست فدراسیون روسیه همچنین به غیرقابل قبول بودن همراهی لیبرال هایی مانند «سبزها» آلمان و دیگران با چپ ها اشاره کرد. طرفداران اروپایی کمونیسم و چپ های اروپا به موجب ایدئولوژی خود، خواستار برقراری عدالت اجتماعی، مبارزه پیگیر با امپریالیسم و متمایل به مقابله با هژمونی ایالات متحده بر اروپا هستند و سلطه آمریکا بر کشورهای خود را محکوم می کنند. به همین دلیل، کمونیست‌ها و چپگرایان متحدان طبیعی روسیه هستند و نه سیاستمداران و احزاب ملی گرا و دست راستی اروپا. اگر در جستجوی راهکارهایی برای تقویت روابط بین روسیه و کشورهای اروپایی هستیم باید به چنین نیروهایی تکیه کرد و نه راست‌گرایان.

برای آشنایی بیشتر با نظرات معاون کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه می توانید به این مقاله که در مجله هفته منتشر شده است مراجعه کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: