پرش به محتوا

پگاسوس پاانداز همخوابی اسرائیل و شیوخ خلیج فارس

اسرائیل از نرم افزار جاسوسی پگاسوس برای عادی سازی روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده کرده است.

گفته می شود از سال ۲۰۱۸، دولت سابق اسرائیل شرکت «ان. اس. او» را متقاعد کرده است که برنامه جاسوسی پگاسوس خود را به امارات متحده عربی، بحرین، عمان و عربستان سعودی بفروشد. این کار باید در خدمت عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی قرار گیرد.

اسرائیل از نرم افزار جاسوسی پگاسوس شرکت اسرائیلی «ان. اس. او» به عنوان ستون مرکزی تلاش های دیپلماتیک خود در خاورمیانه برای عادی سازی روابط با کشورهای خلیج در سال های اخیر استفاده کرده است.

نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد.
هیچ رسوایی مانند این احتمال که فناوری جاسوسی پگاسوس نقش کلیدی در جاسوسی کردن از جمال خاشقجی، چهره مخالف سعودی و همکارانش داشته است، شهرت «ان. اس. او» را خدشه دار نکرده است. از چند ماه قبل از قتل فجیع مخالف دولت سعودی، از طریق بدافزار پگاسوس که بر روی تلفن همراه همسر سابق خاشقچی نصب شده بود، از خاشقچی جاسوسی میشد.

پس از قتل وحشتناک خاشقجی، سعودی ها برای مدت کوتاهی امکان دسترسی به نرم افزارهای جاسوسی اسرائیلی را از دست دادند. ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان، از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت عربستان خواست تا برای استفاده مجدد از این نرم افزار از نفوذ خود استفاده کند.

تحقیقات نیویورک تایمز نشان داد که عربستان سعودی، که یکی از مشتریان شناخته شده پگاسوس است، پس از تماس ولیعهد سعودی بن سلمان با نتانیاهو، مجوز استفاده از این نرم افزار جاسوسی را دریافت کرد.گفته می شود از سال ۲۰۱۸، دولت اسرائیل «ان. اس. او» را متقاعد کرده است که برنامه جاسوسی خود را به امارات متحده عربی، بحرین، عمان و عربستان سعودی بفروشد. بر اساس تحقیقات نیویورک تایمز، پگاسوس بخش مهمی از تلاش‌های اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است، در حالی که این بدافزار جاسوسی نقش مهمی هم در استراتژی اسرائیل در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران ایفا می‌کند.

به گزارش نیویورک تایمز، در زمان اعلام توافقنامه آبراهام، اسرائیل مجوزهای فروش پگاسوس را به تقریباً همه امضاکنندگان این توافقنامه اعطا کرده بود. اگرچه عربستان سعودی هنوز این قرارداد را امضا نکرده است، اما پادشاهی سعودی با باز کردن حریم هوایی خود برای پروازهای اسرائیلی برای عبور به خلیج فارس از طریق آسمان عربستان سعودی، عملا معامله و تفاهم بین اسرائیل و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، یعنی بحرین و امارات را تسهیل کرد.

نرم افزار جاسوسی پگاسوس ساخت اسرائیل مظنون به آلوده کردن بیش از ۴۵۰ تلفن همراه مشتریان شرکت «ان. اس. او» است. لیست مشتریان از عربستان سعودی تا قاچاقچیان مکزیکی متغیر است. روزنامه اسرائیلی هاآرتص اخیراً فهرستی از قربانیان پگاسوس را منتشر کرده است. بر اساس تحقیقات چندین سازمان رسانه ای، پگاسوس علیه بیش از ۱۸۰ روزنامه نگار و سیاستمدار در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

در ماه نوامبر، ایالات متحده «ان. اس. او» را که به رسوایی های جاسوسی جهانی معروف است، در لیست تحریم های خود قرار داد. دلیل که برای این تصمیم ذکر شده این بود که این شرکت برنامه‌های جاسوسی را توسعه داده و آنرا به دولت‌های خارجی فروخته بود که از آن برای نظارت و آزار مقامات دولتی، چهره‌های مخالف، روزنامه‌نگاران، تجار، هنرمندان، فعالان، دانشگاهیان و کارمندان سفارت‌ها استفاده می‌کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: