پرش به محتوا

مذاکرات هسته‌ای ایران وارد فاز نهایی می‌شود

به گزارش روسیه امروز، به گفته مذاکره کنندگان غربی و مذاکره کننده ارشد روسیه، مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته ای با ایران وارد مرحله نهایی خود می شود. اگر مذاکرات به خوبی پیش برود، از سوی دیگر ایران نشانه های از خود بروز داده که حاکی از آمادگی برای مذاکره مستقیم با آمریکا آماده است.

همانطور که پولیتیکو روز جمعه گزارش داد، به گفته شرکت کنندگان، مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ (برجام) با ایران، این گفتگوها وارد فاز نهایی می شود.
دیپلمات های غربی ضرب الاجل را برای رسیدن به توافق از خود اختراع کرده اند که بر اساس آن تا اواسط فوریه باید تلاش برای احیای توافق به نتیجه برسد. این بدان معناست که چند هفته آینده برای رسیدن به توافق یا عدم توافق، بسیار مهم خواهد بود. هدف از این توافق بازگرداندن برنامه هسته ای ایران به وضعیت ۲۰۱۵ در ازای لغو تحریم ها علیه تهران است.

یک مقام آمریکایی که از نهایی شدن مذاکرات مطلع است، او در ادامه سخنانش گفت هیچ کس نباید «از اینکه به مرحله نهایی رسیدیم» تعجب کند. وی افزود: اکنون هر دو طرف نیاز به تصمیم گیری سیاسی در سخت ترین موضوعات در مذاکرات هسته ای دارند. میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه، گفت که مذاکرات به نقطه حساسی در احیای توافق هسته‌ای رسیده است که نیازمند تصمیم‌گیری‌های سیاسی مهم است.
یک دیپلمات ارشد غربی که نامش فاش نشده است، گفت که پیشرفت‌هایی در موضوعات کلیدی از جمله چگونگی بازگرداندن برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های اعمال‌شده بر تهران حاصل شده است.

ترتیب اجرای این گام ها برای نجات توافق هسته ای همچنان در کانون اختلاف نظرها قرار دارد. دولت ایران بارها تاکید کرده است که ایران تنها پس از تایید این کشور که تحریم‌ها نه تنها در گفتار، بلکه در عمل لغو شده‌اند، به تعهدات خود در توافق هسته‌ای باز خواهد گشت. لغو تحریم ها به این معناست که جمهوری اسلامی باید بتواند نفت خود را بفروشد و پول خود را در شرایط عادی دریافت کند.
ایران نیز به نوبه خود باید اقداماتی را برای کاهش برنامه هسته ای خود انجام دهد، یعنی توقف غنی سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد. در نتیجه، این کشور احتمالاً عرضه فعلی خود را در این سطح به خارج از کشور صادر خواهد کرد و همچنین بسیاری از سانتریفیوژهای پیشرفته مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم را حذف خواهد کرد.

نمایندگان ایران در وین در حال مذاکره با آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین درباره احیای توافق هسته ای هستند. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایالات متحده از این توافق خارج شد و به طور یکجانبه تحریم های گسترده جدیدی را علیه ایران اعمال کرد. از همان ابتدا، دولت جدید واشنگتن تمایل خود را برای بازگشت به معاهده نشان داده است. مذاکرات آمریکا با ایران غیر مستقیم است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته گفته بود که جمهوری اسلامی ایران آماده گفتگوی مستقیم با آمریکایی ها در صورت ادامه روند خوب مذاکرات است. یک دیپلمات ارشد غربی به پولیتیکو گفت در حال حاضر هیچ نشانه مشخصی از مذاکرات مستقیم آمریکا و ایران وجود ندارد، اگرچه ممکن است در آینده نزدیک این موضوع مطرح شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: