تحرکات خطرناک!

تارنگاشت عدالت

نویسنده:آرنولد شولزل

برگرفته از:عصرما، ارگان حزب کمونيست آلمان

غرب در حال افزایش نیروها و تجهیزات نظامی در شرق اروپا است

در آغاز هفته، واشنگتن و ناتو دوباره خطر جنگ در اوکرائین را افزایش دادند. نیویورک تایمز در ابتدا گزارش داد که جوزف بایدن، ريیس‌جمهور آمریکا در ابتدای هفته درباره پیشنهادهایی که مقامات ارشد پنتاگون در کمپ دیوید در آخر هفته به او ارايه کرده بودند، تصمیم خواهد گرفت. این امر علاوه بر ارسال ناوهای جنگی و هواپیماهای نظامی، شامل جابه‌جایی ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سرباز نیز می‌شود. در صورت تشدید تنش بیش‌تر، این مقدار می‌تواند ده برابر شود – تا ۵۰۰۰۰ نفر.

«یِنس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو روز دوشنبه در بروکسل این گزارش را تأیید کرد. وی اعلام کرد که کدام کشورهای ناتو به جز ایالات متحده، کشتی‌ها و هواپیماهای بیش‌تری را به دریای بالتیک، کشورهای بالتیک، دریای سیاه و لهستان و هم‌چنین رومانی و بلغارستان ارسال خواهند کرد. جمهوری فدرال آلمان نیز از ۲۲ فوریه با Eurofighters در نظارت بر فضای هوایی رومانی شرکت خواهد کرد. بر اساس گزارش روز سه‌شنبه «فرانکفورتر آلگماينه تسايتوگ» (FAZ)، تنها فرانسه نیروی زمینی اعزام خواهد کرد.

استولتنبرگ در عین‌حال مدعی شد: این یک اقدام تدافعی است، ناتو روسیه را تهدید نمی‌کند. در همان روز، سخنگوی پنتاگون در واشنگتن گفت که دولت آمریکا ۸۵۰۰ سرباز آمریکایی را به عنوان «یک پيام روشن به آقای پوتین» در حالت آماده‌باش قرار داده است. وزارت خارجه آمریکا نیز کارکنان سفارت خود را در کیف خارج کرد. در همان روز، وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپايی به اوکرائین قول حمایت از آموزش نظامی را دادند.

تشدید تنش کنونی پس از آن اتفاق افتاد که ناتو آمادگی عملیاتی نیروهای واکنش سریع خود و نیروهای ویژه را کمی قبل از کریسمس افزایش داده بود. علاوه بر این، آن‌ها به طور گسترده فعالیت‌های جاسوسی الکترونیکی خود را افزایش داده بودند. طبق گزارش روزنامه FAZ، از اواخر سال ۲۰۲۱، «افسران شناسایی نظامی از کشورهای متحد به طور مکرر برای ردیابی تحرکات نیروهای روسیه در اطراف اوکرائین پرواز می‌کنند.» «اشپیگل» در آخرين شماره خود می‌نویسد که سرویس‌های اطلاعاتی نظامی ناتو منطقه مرزی با روسیه را «به صورت روزانه و از جمله با یک هواپیمای شناسایی» رصد می‌کنند. اواسط هفته گذشته یک فروند هواپیمای شناسایی دریایی P3 آلمان نیز به این گروه پیوست. «هواپیمای انباشته از فن‌آوری‌های رديابی» بايد در واقع بر فراز دریای مدیترانه در حال چرخش باشد، اما اکنون در حال دور زدن بر فراز دریای بالتیک در نزدیکی کالینین‌گراد است. به گزارش مجله خبری، تصویر آلمان از وضعیت تا حد زیادی با ارزیابی ایالات متحده مطابقت دارد: روسیه «هنوز آماده حمله به اوکرائین و حفظ منطقه نیست.» این ارزیابی از وضعیت ظاهراً در واشنگتن و بروکسل رضایت‌بخش تلقی نمی‌شد، حداقل در زمان انتشار آن تصمیم به ریختن نفت بیش‌تر روی آتش گرفته شد.

مسکو روز دوشنبه پاسخ داد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت که منشأ تنش‌ها روسیه نیست، بلکه «کمپین اطلاعاتی» و «هیستری» غرب بوده است. این با انبوهی از «دروغ‌های ساده» همراه است. اعلام اتحاد نظامی برای انتقال نیروها به اروپای شرقی منجر به «افزایش تنش» می‌شود. پسکوف خاطرنشان کرد که اوکرائین مقدار بسيار زيادی نیرو و تجهیزات در امتداد خط جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک متمرکز می‌کند: «ماهیت این تمرکز نشان می‌دهد که یک حمله در حال آماده شدن است. و در واقع، این خطر در حال حاضر بسیار زیاد است.» در حال حاضر «افراطی‌ها» در اوکرائین با ارسال تسلیحات به منظور بازپس‌گیری مناطق جدا شده تشویق می‌شوند. روسیه از آن استقبال می‌کند اگر ناتو از ملتهب کردن فضا دست بردارد و به کیف توصیه کند از راه‌حل خشونت‌آمیز درگیری جلوگیری کند.