پرش به محتوا

پدر بزرگ «مهربان» اوکراین بدنبال آتش افروزی است

هفته نامه «اشپیگل» آلمان از وجود نامه ای محرمانه خبر می دهد که «امیلی هابر» سفیر آمریکا در برلین، خطاب به وزارت خارجه آلمان ارسال کرده است.

ظاهراً نامه حکایت از آغاز تغییر دید آمریکا نسبت به برلین به عنوان شریکی قابل اعتماد دارد و این نارضایتی از موضع گیری متفاوت آلمان نسبت به بحران اوکراین ناشی می شود. هابر گفته است که در حال حاضر نه تنها رسانه های آمریکا، بلکه کنگره این کشور هم آلمان را سد راه اتخاذ موضع تحریمی مشترک علیه روسیه می بیند.

آن طور که گفته می شود، نامه هابر با جمله «برلین، ما مشکلی داریم» آغاز شده و پایان بندی آن نیز روی این اتهام متمرکز است که آلمان به طمع خرید گاز ارزان قیمت از روسیه، در قبال بحران اوکراین بی تفاوت است.

واشنگتن و شرکای ناتو مدعی هستند که روسیه در تدارک حمله به اوکراین است و انگلیس تا آنجا پیش رفته که روی کار آمدن دولت دست نشانده مسکو را در کی یف پیش بینی می کند.

رویترز در خبری اختصاصی به نقل از منابع آمریکایی می گوید که روسیه، پایگاه های خون رسانی و تجهیزات پزشکی در خط مرزی مستقر کرده است- ادعایی که قریب الوقوع بودن درگیری نظامی میان روسیه- اوکراین را بیش از پیش محتمل می کند.

اما «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه می گوید، اگر تصمیم نهایی به ما بستگی داشته باشد، جنگی در کار نیست. اکنون سوال اصلی این است که تنش ها پیرامون اوکراین تا چه اندازه واقعی است؟
همزمان، روایت ها از تازه ترین تماس تلفنی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی، سوال برانگیز شده است.

شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» به نقل از یک منبع اوکراینی گزارش داده که زلنسکی در تماس تلفنی روز پنجشنبه با همتای آمریکایی، به وی گفته که از شدت پیام‌ها درباره تهاجم روسیه بکاهد زیرا باعث ایجاد وحشت شده است.

ظاهراً بایدن پیش بینی کرده که حمله ادعایی روسیه به اوکراین ممکن است در ماه فوریه رخ دهد. نتیجه آنکه جمهوریخواهان کنگره برای رفع تردیدها، خواستار انتشار متن گفتگوی تلفنی بایدن و زلنسکی شده اند.

به دنبال شایعه سازی پیرامون این تماس تلفنی، اظهارات بعدی زلنسکی بر میزان پیچیدگی موضوع افزود. رئیس جمهور اوکراین بدون نام بردن از کشوری خاص گفته که ممکن است بعضی اعضای ناتو ما را دوست نداشته باشند- کنایه ای به موضع گیری آلمان که همچنان از ارسال نیرو و تجهیزات به اروپای شرقی امتناع می کند و تسلیحات دفاعی نیز در اختیار کی یف قرار نمی دهد.

اما همزمان، زلنسکی با بیان این نکته که «بی ثباتی داخلی می تواند تهدید بزرگتری برای اوکراین باشد»، ادعای همتای آمریکایی را هم که به دنبال بزرگنمایی خطر حمله روسیه است، به چالش می کشد.

اختلاف در اردوگاه غرب
در این میان، اظهارات «برونو کاهل» رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان، بیش از پیش به شبهات درباره ادعاهای آمریکا مبنی بر قریب الوقوع بودن حمله روسیه به اوکراین می افزاید.

کاهل می گوید روسیه از آمادگی نظامی برای حمله به اوکراین برخوردار است اما هنوز برای انجام چنین کاری به قطعیت نرسیده است.

از کلام رئیس سرویس جاسوسی آلمان برمی آید که فعلاً هیچ کس به اندازه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره حمله روسیه به اوکراین مطمئن نیست حتی خود «ولودیمیر زلنسکی».

تصمیم آمریکا برای اعزام هشت هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی به اروپای شرقی، تصمیم ناتو برای استقرار نیرو و تجهزات در رومانی و بلغارستان، اقدام انگلیس مبنی بر واگذاری تسلیحات ضد تانک به کی یف، شایعه سازی لندن درباره تشدید حملات سایبری روسیه به مشاغل اروپایی، در تقابل آشکار با عقل گرایی آلمان و حتی رویکرد محتاطانه کی یف قرار دارد.

به نظر می رسد که دست های آمریکا، روسیه و اوکراین را به سمت جنگی ناخواسته سوق می دهد و در این میان، هر مانعی که جلودار واشنگتن باشد، نیازمند پاکسازی است ولو اینکه پای دیپلماسی آلمان و به نسبت کمتر، فرانسه در میان باشد.

حتی در موضع گیری به اصطلاح یکپارچه برای اعمال تحریم های اقتصادی کمرشکن علیه روسیه هم اختلاف نظری جدی وجود دارد. اگرچه اتحادیه اروپا و انگلیس با برخورداری از حمایت آمریکا برای اعمال تحریم علیه سرمایه گذاری در بخش انرژی روسیه متحد شده اند اما همه می دانند که دست مسکو روی شیر گاز اروپا است و به رغم خویشتن داری که برای باز گذاشتن جریان آزاد انرژی به خرج می دهد؛ اگر به واسطه جبر روزگار در توطئه جنگ افروزی آمریکا گرفتار شود، بازی با فلکه گاز می تواند گزینه جذابی باشد.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، یک مقام اروپایی مدعی شده که کمیسیون اروپا در حال ارزیابی سناریوهایی در صورت ایجاد وقفه در عرضه گاز روسیه است.

کلمه «وقفه» به تنهایی برای نشان دادن نیاز قاره سبز به منابع انرژی روسیه کافی است. این یعنی فارغ از علاقه بایدن به فتنه انگیزی، این غائله باید زودتر خاتمه پیدا کند.
مهر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: