پرش به محتوا

ناتو از حقیقت «طرحهای تهاجمی» روسیه مطلع است

ظاهراً یک مقام بلند پایه ناتو که نخواست نامش فاش شود به پرتال خبری یورو اکتیو گفته است، که روسیه آمادگی حمله به اوکراین را نداشته و ناتو نیز از این امر کاملاً آگاه است و اگر ناتو بخواهد می‌تواند همین فردا تنش‌ها را کاهش دهد.

یک مقام ارشد ناتو اذعان کرده است که با وجود هفته‌ها تشدید تنش‌ها و ادعاها مبنی بر اینکه نیروها و تانک‌های روسیه می‌توانند هر لحظه از مرز به اوکراین سرازیر شوند، به نظر نمی‌رسد مسکو قصد حمله به کشور همسایه را داشته باشد.
این منبع، که نماینده یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقر این بلوک نظامی در شهر بروکسل می‌باشد، به خبرگزاری اروپایی یورو اکتیو گفت که آنها معتقدند که روسیه تدارکی برای حمله به اوکراین نمی بیند و آن طور که شایع است روسیه خیال ندارد به اوکراین حمله کند.

این منبع گفت: «برای حمله به کشور بزرگی با نیروهای نظامی مانند اوکراین، به توانایی‌های نظامی متفاوتی نسبت به آنچه که در حال حاضر در آنجا مستقر هستند نیاز دارید».

او همچنین افزود که بلوک نظامی به رهبری ایالات متحده هیچ تعهد قانونی برای مداخله نظامی در اوکراین ندارد، زیرا اوکراین عضو ناتو نیست. این منبع گفت که این کشور هنوز فقط یک «شریک توانمندی پیشرفته» ائتلاف است، این به معنی این است که ناتو در صورت حمله نظامی روسیه به اوکراین تنها تعهد اخلاقی خاصی نسبت به این کشور خواهد داشت مثلاً می تواند روسیه را در صورت تجاوز نظامی تحریم کند.

او در ادامه گفته هایش تاکید کرد که این ایده بدی نیست که غرب کمی هم گوش اوکراین را بکشد زیرا سیاستمداران و افرادی در کی اف هستند که بر آتش این بحران روغن می ریزند و دست به تحریکات مفصلی در این کشور زدند.

این منبع ادامه داد: اوکراین نیز مشکلات خاص خود را دارد : در آنجا یک نظام دموکراتیک حاکم نیست بلکه یک دموکراسی ناقص حکومت می کند، سوال این است، چه کسی در قدرت است، چه کسی در ارتش دست برتر را دارد…؟کشورهای غربی روسیه را به متمرکز کردن نیروها و تجهیزات نظامی در امتداد مرز به قصد حمله به کشور همسایه متهم کرده اند، چیزی که روسیه همواره آن را رد کرده است. از سوی دیگر، مسکو زیرساخت‌های نظامی غرب را در نزدیکی مرزهای خود به عنوان یک تهدید می‌بیند و خواهان تعهدات قانونی الزام‌آور مبنی بر اینکه ناتو به شرق گسترش بیشتری پیدا نکند میباشد ، روسیه همچنین خواستار تعهد الزام آوری است که مانع عضویت اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی شود.
این ائتلاف با اشاره به «سیاست درهای باز» خود این درخواست را رد کرده و گفته است که کیف باید حق عضویت داشته باشد.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت که پاسخ کتبی ناتو به پیشنهادهای امنیتی مسکو، که گفته می شود این ائتلاف نگرانی های اصلی روسیه را نادیده گرفته است، «شرم آور» است.

با این حال، گفتگوی یورو اکتیو تأکید کرد که اقدامات دیگری نیز برای کاهش بحران در منطقه شرق اروپا در حال بررسی میباشد مثلاً محدودیتهای در مورد پرواز هواپیماهای نظامی و یا مانورهای نظامی در امتداد مرزهای دو کشور که البته باید به تایید دو طرف برسد روسیه و اوکراین می‌بایست بر سر این پیشنهادها توافق کنند.

وی با اشاره به اینکه مسکو از برقراری «خط سیاسی» برای گفتگو بین ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو استقبال می کند، گفت: گزینه هایی وجود دارد که می تواند تنش ها را فردا کاهش دهد.

استولتنبرگ روز چهارشنبه به خبرنگاران اعلام کرد که او معتقد است که ناتو و روسیه باید همکاری‌های خود را در مسکو و در بروکسل دوباره از سر بگیرد این همکاری ها پس از آغاز بحران اوکراین قطع شده‌اند.
رئیس ناتو گفت: «ما همچنین باید از کانال‌های ارتباطی موجود بین ارتش برای ارتقای شفافیت و به حداقل رساندن خطرات استفاده کامل کنیم و همچنین ایجاد یک کانال غیرنظامی برای موارد اضطراری را در نظر بگیریم».

با این حال، منبع دیگری این هفته به روزنامه ایزوستیا گفت که مسکو به دلیل اختلاف نظر با ناتو بر سر تصمیم گیرندگان و دست های زیادی که در کار است نمی‌داند با چه کسی در آنجا طرف است و به همین دلیل برنامه ای برای بازگشایی کانال ارتباطی با بروکسل ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: