پرش به محتوا

گسترده ترین خاموشی در ترکیه و نقش ایران در آن.

گسترده‌ترین قطع برق در تاریخ ترکیه

لینکه تسایتپنگ

تارنگاشت عدالت

پس از این‌که ایران به دلیل افزایش بی‌نظیر مصرف گاز کشور، قطع موقت صدور گاز را اعلام کرد، دیروز قطع برق بخش‌های صنعتی به مشکلات زمستانی تاریخی ترکیه نیز اضافه شد. 

مقامات شرکت دولتی لوله‌های گاز بوتاش به طور اضطراری به تهران اعزام شدند تا کوشش کنند این قطع موقت را لغو کنند. 

این اقدام احتمالاً به بدترین بحران انرژی که ترکیه تاکنون تجربه کرده خواهد انجامید. دولت ترکیه برای صدها شرکت صنعتی سه روز در هفته قطع برق اعلام کرده است. به گزارش بلومبرگ صنعت، تقریباً یک چهارم اقتصاد ترکیه را تشکیل می‌دهد و تقریباً ۱۰ درصد نیروهای کار کشور در بخش‌های صنعتی به کار مشغول است به طوری که قطع برق می‌تواند در سطح کشور ملموس واقع شود.

 بیش از نیمی از برق کشور توسط موسسات گازی تولید می‌گردد. در پایان هفته گذشته وقتی که ایران(مهم‌ترین صادرکننده گاز به ترکیه) توقف ۱۰ روزه صادرات گاز به ترکیه را به دلیل محضورات فنی اعلام کرد، تولید برق ترکیه قطع شد. به نظر تحلیلگران این محضورات ناشی از افزایش شدید مصرف انرژی که به دنبال سقوط بیسابقه دمای کشور و ریزش بی‌نظیر برف پدید آمد، می‌باشد.

 روز یک‌شنبه پس از این که مصرف گاز با ۶۹۲ میلیون متر مکعب در روز رکورد شکست و احتمالاً در هفته آینده که شرایط سردتری پیش‌بینی می‌شود، باز دوباره شکسته خواهد شد، وزیر نفت ایران جواد اوجی از شهروندان خواست مصرف انرژی خود را کاهش بخشند و از «لباس‌های گرم استفاده کنند». 

سرمای شدیدکنونی در ایران و به دنبال آن افزایش تقاضای گرمایش به کمبود عرضه گاز انجامید که کشور را مجبور کرد مجدداً به مواد سوختی فسیلی کثیف‌تر روی آورد تا فشار بیشتر را دفع کند. 

این سناریو در اروپا نیز به همین شکل صورت می‌گیرد، جایی که تغییر عجولانه و نادرست به انرژی‌های تجدیدپذیر، همراه با زمستان‌های سرد تاریخی منجر به یک بحران انرژی می‌شود. دیروز گفتم ولی امروز تکرار می‌کنم که ایران یک نمونه بارز است. این کشور صاحب دومین منبع ذخیر گازی در جهان است ولی قادر نیست مصرف داخلی خود را تامین کند. 

این امر نتیجه پس‌رفت تولید است که خود نتیجه فقدان مزمن سرمایه‌گذاری در بخش‌های نامحبوب نفت و گاز می‌باشد. قطع فلج کننده تامین مواد سوختی در ترکیه ناشی از سقوط شدید ارزش لیره است که کشور را با افزایش قیمت انرژی روبه رو کرده است. بنابر بازار بورس انرژی استانبول، ترکیه روز ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲ تنها ۱،۲ میلیارد متر مکعب گاز ذخیره داشت که ۴۲٪ کمتر از یک سال پیش است. 

برعکس مصرف گاز کشور در روز ۲۰ ژانویه به دلیل سرمایه شدید به رکورد جدیدی رسید. گزارش بلومبرگ به این نتیجه می‌رسد که بحران انرژی می‌تواند در روزهای آینده بیشتر تشدید شود، زیرا دمای هوا احتمااً از هنجار‌های فصلی پائین‌تر خواهد رفت و در نتیجه تقاضا برای گاز را افزایش خواهد بخشید، در حالی‌که عرضه گاز از طرف ایران کاهش خواهد یافت. دولت وعده‌ داده که خانوارها با قطع برق و ارایه محدود گاز روبه رو نخواهند بود. خواهیم دید….

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: