پرش به محتوا

چین: ابر جاسوسان جهان و پروپاگاندا علیه جمهوری خلق چین

تعجبی ندارد که به فاصله دو هفته مانده به افتتاح بازی‌های المپیک زمستانی 2022 پکن این انتظار و امید وجود داشته باشد که این جشن ورزشی بین‌المللی روحیه دوستی، همبستگی و بازی جوانمردانه را آن هم در میانه پاندمی تمام‌نشدنی کووید-19، افزایش دهد.

اما یک مشکل وجود دارد. کمیته‌های المپیک کشورهای ایالات متحده، انگلیس، استرالیا، هلند و کانادا به ورزشکاران خود توصیه کرده‌اند که به منظور جلوگیری از «نظارت سایبری» و «جاسوسی دیجیتال» چین، تلفن‌های همراه هوشمند و لپ‌تاپ‌های خود را همراه خود نبرند و به جای آن از «گوشی‌های معمولی» استفاده کنند.

پس از این «دویچه وله» که رسانه غربی بدنام ضدچینی است گزارش داد اپلیکیشن ساختِ چینِ « My 2022 » که برای رصد وضعیت سلامتی ورزشکاران، مربیان و مقامات کمیته‌های المپیک کشورها طراحی شده و کمیته بین‌المللی المپیک نیز آن را تایید کرده، نقص‌های فناوری دارد و بنا بر این در مقابل هک و نفوذ سایبری آسیب پذیر است.

در سال‌های اخیر یعنی هم در المپیک‌های تابستانی و هم در المپیک‌های زمستانی نه تنها ورزشکاران و ورزش‌دوستان شرکت کردند بلکه هکرها نیز حضور داشتند. طبق اعلام شرکت ژاپنی تلگراف و تلفنِ «نیپون» بیش از 450 میلیون تلاش برای حمله هکری طی المپیک تابستانی 2020 توکیو که آگوست سال گذشته برگزار شد. با این همه به ورزشکاران در آن زمان توصیه نشد وسایل التکرونیک خود را به توکیو نبرند. این توصیه حتی در خصوص دیگر شهرهای میزبان المپیک در سال‌های قبل‌تر هم صورت نگرفت.

پس چرا المپیک 2022 پکن متفاوت است؟

حقیقت این است که این یک حمله ایدئولوژیک دیگر است که با پوشش نگرانیِ امنیت سایبری صورت می‌گیرد.

ایالات متحده همواره رهبری جهانی جاسوسی‌های گسترده را هم در داخل آمریکا و هم در سایر نقاط جهان بر عهده داشته است. این که آمریکا از سران جهان مانند «آنگلا مرکل» صدراعظم سابق آلمان و نهادهای بین‌المللی مانند «سازمان تجارت جهانی» و «سازمان بهداشت جهانی» جاسوسی کرده، خبری قدیمی است. همین اخیرا، «اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده» به اپلیکیشن «واتس اپ» دستور داد هفت کاربر چینی را رهگیری و رصد کند.

11 سال است که شاخه حملات سایبریِ سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) به شرکت‌های هوافضا، سازمان‌های تحقیق و توسعه، شرکت‌های اینترنت و نهادهای دولتی چین نفوذ و حمله کرده است.

«سرگئی ناریشکین» مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد این کشور اطلاعاتی از ایالات متحده و برخی از متحدان آن در خصوص کمک وزارت خارجه آمریکا به راه اندازی کارزار علیه المپیک زمستانی 2022 در اختیار دارد.

«وانگ یی وی» استاد مطالعات بین‌المللی در دانشگاه «رنمین» چین در این باره گفت: واضح است که توصیه ادعایی به ورزشکاران درباره امنیت سایبری، بخشی از راهبرد آمریکا برای سیاه نماییِ بازی‌های زمستانی پکن و وجهه بین‌المللی چین است.

به نظر می‌رسد ایالات متحده هیچ شانسی برای سیاه‌نمایی چین نخواهد داشت حتی اگر رویدادی بین‌المللی در جریان باشد که می‌تواند درک متقابل را افزایش دهد، دوستی را ارتقا بخشد و روابط را مستحکم کند.

این یک حقیقت است که آمریکا به منافع خود به جای منافع مشترک بیشتر اهمیت می‌دهد و مدت‌هاست که به سیاه نمایی چین پرداخته اما این ساده لوحانه است که تصور کند توطئه اتهام زنی و بدنام کردن چین همواره کارآمد باشد.

نشست سالانه هفتادوششم مجمع عمومی سازمان ملل متحده در دسامبر 2021 قطعنامه «ساخت یک جهان صلح آمیز و بهتر از طریق ورزش و آرمان المپیک» را به تصویب رساند و خواستار آتش بس المپیک برای بازی‌های زمستانی 2022، هفت روز مانده به شروع المپیک (4 فوریه) تا هفت روز بعد از پایان پارالمپیک زمستانی 2022 (20 فوریه) شد که به معنی آن است که حتی کشورهایی که در جنگ هستند احتمالا اعلام آتش بس کنند.

با این همه، زیاده خواهی نخواهد بود اگر آمریکا نیز آتش بس المپیک را رعایت کند و بازی کثیف خود را متوقف سازد حتی اگر به صورت موقف در طی بازی‌های زمستانی باشد.

جهان دو سال است که با پاندمی کرونا دست و پنجه نرم کرده و میلیون‌ها نفر کشته‌ شده‌اند و ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی در نتیجه کووید-19 روی داده است.

بنا بر این شایسته است که بگوییم مردم سراسر جهان شایسته لذت بردن از بازی‌های زمستانی هستند که قرار است شکوهمند و تماشایی باشد اما آیا ایالات متحده گوش شنوایی دارد؟

رادیو بین المللی چین

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: