پرش به محتوا

روسیه در حال تعمیق همکاری نظامی با کوبا و سایر کشورهای منطقه است

به گزارش روسیه امروز، وزیر امور خارجه روسیه لاوروف روز چهارشنبه اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با سران کشورهای کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه برای توسعه مشارکت در زمینه های مختلف به توافق رسیده است. این توافق ها شامل افزایش همکاری نظامی نیز می شود.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه در گزارشی به دوما، پارلمان روسیه، اعلام کرد که پوتین اخیرا با سران کشورهای کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه به گفتگو پرداخته و در این گفتگوها بر تقویت همکاری های راهبردی بین کشورها توافق شده است.
لاوروف گفت: «رئیس جمهور پوتین اخیراً با همکاران خود از این سه دولت که روابط بسیار نزدیک و دوستانه ای با آنها داریم گفتگوهای تلفنی انجام داد. آنها توافق کردند که به دنبال فرصت های بیشتر برای تعمیق مشارکت استراتژیک خود در همه زمینه ها با روسیه باشند.» وی خاطرنشان کرد که روسیه در حال حاضر نیز از طیف گسترده ای از روابط بسیار نزدیک با این کشورها «از جمله در حوزه نظامی و نظامی-فنی» برخوردار است.
وقتی نمایندگان پارلمان روسیه از وزیر امور خارجه سوالاتی در مورد آینده روابط با کشورهای آمریکای لاتین مطرح کردند او اینچنین پاسخ داد: «ما انتظار داریم که در آینده بسیار نزدیک کمیته های متعددی برای تعمیق روابط تشکیل شود و جلسات منظمی با همکاران خود در این کشورها داشته باشیم»


مسکو که امنیت خود را از سوی ناتو در خطر می بیند و پیشروی ناتو در مناطق شرقی اروپا را تهدید جدی برای مرزهای روسیه ارزیابی می کند خواستار توقف این پیشروی توسط ناتو و عدم ورود کشورهای جدید به پیمان آتلانتیک شمالی می باشد در این مسیر روسیه در سطح بین الملل سعی در بازسازی و نزدیکی روابط خود با کشورهای دیگر از جمله کشورهای حوزه آمریکای لاتین دارد.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه پیش از این گفته بود که در صورت شکست مذاکرات مابین روسیه و غرب برای کاهش تنش در شرق اروپا، و رد تضمین های الزام آور امنیتی توسط آمریکا و ناتو، ارتش روسیه نیز می تواند در کوبا و ونزوئلا مستقر شود.
معاون وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره احتمال اعزام نیرو به آمریکای لاتین، پاسخ داد که این امر همچنان مورد بررسی قرار دارد و منتفی نیست. او در ادامه گفت: «در واقع این سبک امریکایی هاست که سعی می کنند برای سیاست خارجی و برنامه های نظامی خود گزینه های متعددی را از پیش در نظر بگیرند» این سیستم نگرش سنگ بنای نفوذ قوی این کشور در جهان است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: