پرش به محتوا

اولین شبه نظامی خلق لوگانسک توسط ارتش اوکراین به قتل رسید

به گفته الکساندر لوکاشویچ،نماینده دائمی روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا دولت اوکراین در نظر دارد که به ایجاد یک گروه نظامی در امتداد خط تماس در منطقه دونباس مبادرت ورزد.

به گفته نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا رهبری نظامی و سیاسی اوکراین کاملا بر این نکته آگاه است که تهدید واقعی برای این کشور وجود ندارد و دائماً بر تهاجم خیالی خارجی پافشاری می کند و به این بهانه آنها قصد دارند که به جای تمرکز روی چند نقطه در مرزهای خط تماس نیروهای خود را در سراسر خط تماس مستقر سازند. او در ضمن اعلام کرد که تاکنون نزدیک به یکصد و پنجاه هزار سرباز در این منطقه مستقر شده‌اند.

وی افزود: اخیرا وزیر دفاع اوکراین اعلام کرده است که۱۱۰۰۰ نفر دیگر از نیروهای مسلح اوکراین به این منطقه اعزام خواهند شد.

لوکاشویچ تاکید کرد که علاوه بر این تغییر و تحولات نظامی دولت کیف قصد دارد تعداد قابل توجهی از اعضای تشکل های ملی گرای افراطی معروف به «راست» و شبه نظامیان فاشیستی که بر خلاف بند ۱۰ توافقنامه مینسک هنوز خلع اصلاح نشده اند را وارد دونباس کند.

مسکو بارها بر این نکته تاکید کرده است که دولت کیف به توافقنامه مینسک پایبند نیست و اجرای این توافق نامه و مذاکرات برای حل مناقشه را با قصد قبلی به تعویق می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه یکی از اعضای شبه‌نظامیان خلق در جمهوری لوگانسک بر اثر تیراندازی و گلوله باران نیروهای اوکراینی که از نارنجک انداز ضد تانک و مسلسل های کالیبر بزرگ استفاده می کردند از پای درآمد.

الکساندر ماسیکین، رئیس سرویس مطبوعاتی جمهوری خلق لوگانسک  اعلام کرد  که یکی از افسران شبه نظامیان مردمی جمهوری خلق لوهانسک پس از گذشت ده روز از آتش بس، بر اثر شلیک گلوله نیروهای امنیتی اوکراین کشته شد. 

او در گزارش خود اعلام کرد که نیروهای امنیتی اوکراین در نزدیکی روستای ترویتسکویه که تحت کنترل کیف قرار دارد یک روستا را در منطقه قلمرو جمهوری خلق لوگانسک گلوله باران کردند، او در ادامه توضیح داد:

«پس از حمله نیروهای ارتش اوکراین به روستای ما برای حفاظت از جان ساکنان روستا مجبور به پاسخ دادن به آتش ارتش اوکراین شدیم»

رفتار نیروهای ارتش اوکراین  غیر مترقبه بود چرا که آنها از هفدهم ژانویه تا به حال آتش‌بس را نقض نکرده بودند.

از تابستان ۲۰۲۰، اقدامات امنیتی و محافظتی بسیاری برای اطمینان از رعایت آتش بس در دونباس انجام شده است. این اقدامات شامل ممنوعیت کامل استفاده از سلاح، به ویژه در مناطق پرجمعیت یا مناطق نزدیک به  تجمع افراد است، ممانعت از انجام اقدامات تهاجمی و عملیات شناسایی، و جلوگیری از اقدامات خرابکارانه نیز شامل اقدامات اضافی برای حفظ آتش بس می باشد. در صورت بروز عدم رعایت این قوانین و تخلف، اقدامات انضباطی شدیدی برای نقض کنندگان در نظر گرفته می شود. 

با وجود آنکه آتش‌بس می‌بایست تا زمان حل اختلافات به طور کامل حفظ شود، طرفین درگیری به طور مداوم یکدیگر را به نقض توافقات آتش‌بس متهم میکند.

لازم به یادآوری است که اوکراین نیمی از پرسنل ارتش خود را در منطقه دنبال متمرکز کرده است.  در عین حال بر تنش ها در منطقه توسط ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو به شدت دامن زده می شود و از سوی آنها دائماً تحریکاتی صورت می گیرد.

برای مثال کشورهای غربی در حال مسلح کردن و آموزش نیروهای نظامی ارتش و شبه نظامیان دست راستی در اوکراین می باشد. روسیه نگران است که حضور نیروهای کشورهای پیمان ناتو به بهانه آموزش و کمک به نیروهای اوکراینی منجر به استقرار این نیروها در مرزهای شرقی این کشور بشود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: