پرش به محتوا

مذاکرات هسته‌ای: اختلاف در آمریکا، اختلاف در ایران!

ریچارد نفیو، مشاور ارشد نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هیئت آمریکایی را در وین ترک کرد.نفیو مقام دوم سابق تیم مذاکره کننده آمریکا معمار تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران بود. در عین حال، تهران آمادگی خود را برای مذاکرات مستقیم هسته ای با واشنگتن اعلام کرده است.
بنظر می‌رسد مذاکرات وین با ایران به نقطه حساسی رسیده است، بر اساس ادعا های رسانه های آمریکائی هیئت آمریکایی بر سر بهترین راه برای ادامه مذاکرات با هدف احیای توافق هسته ای دچار اختلاف جدی شده است.
دولت ایالات متحده در آخر هفته گذشته تایید کرد که ریچارد نفیو، مشاور ارشد فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، تیم مذاکره کننده آمریکایی را را ترک می کند. نفیو، نفر دوم سابق هیئت آمریکایی، معمار تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران بود. در مذاکرات جاری، او چماق را در مذاکره با تهران بازی میکرد. بر اساس گزارش های وال استریت ژورنال، نفیو از اوایل دسامبر دیگر در مذاکرات وین شرکت نکرده است.
این تحولات پس از خروج دو عضو دیگر تیم صورت می گیرد که در هفته های گذشته نگرانی های مشابهی را در مورد جهت گیری مذاکرات ابراز کرده بودند. یکی از سوالاتی مهمی که باعث ایجاد شکاف در تیم مذاکره کننده آمریکایی شده است، این بود که در صورت طولانی شدن مذاکرات – در حالی که ایران به سرعت به غنی سازی و تعقیب برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد، تحریم‌های موجود با چه شدتی باید اجرا شوند.
این اختلافات درونی درست در زمان حساسی رخ می دهد که مقامات امریکایی و اروپایی ادعا می‌کنند که تنها چند هفته برای حفظ توافقی که در سال ۲۰۱۵ مابین ایران و کشورهای غربی صورت گرفت زمان باقی است، کشورهای غربی ادعا می‌کنند که ایران در مدت کوتاهی به بمب اتمی دست یابد البته کشورهای غربی برای ادعای خود تا به حال سند و مدرکی ارائه نکردند.
گفته می‌شود که برخی از دیپلمات‌های هیأت آمریکایی در اوایل دسامبر سال گذشته پس از آنکه تیم مذاکره‌کننده جدید ایران در دولت رئیسی در بهار ۲۰۲۱ اکثر توافق‌های دولت روحانی- ظریف را لغو کرد، مذاکرات را متوقف و آنرا ترک کنند.
با این آنکه ایران از زمان خروج دولت ترامپ از توافق در سال ۲۰۱۸، مذاکره مستقیم با واشنگتن را رد کرده است، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که در صورتی که مذاکرات به خوبی پیش برود جمهوری اسلامی ایران آماده گفت و گوی مستقیم با آمریکایی ها است. وی افزود: آمریکا بارها در مذاکرات وین درباره تمدید توافق هسته ای با بدین ترتیب در حالیکه نیست مذاکره کننده آمریکایی از درون در حال فروپاشی است، تهران سیگنال های مثبتی را ارسال کرده است. ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز روز چهارشنبه گفت در صورت لغو تحریم‌ها، توافق هسته‌ای امکان‌پذیر است.
هیئت ایرانی اخیرا دو پیش نویس جدید از تعهدات تحقیقات هسته ای ایران را در وین ارائه کرد که شامل لغو تحریم های آمریکا و بازگشت تهران به تعهدات هسته ای خود می شود. گفته می شود که ایران پیش نویس سومی را نیز برای احیای توافق هسته ای تهیه کرده است.
حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان به شدت از امیرعبداللهیان (وزیر خارجه) و شمخانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی البته بدون آنکه به اظهارات رئیس جمهور ایران رئیسی در این مورد اشاره بکند، به دلیل طرح موضوع مذاکره مستقیم با امریکا، انتقاد کرد و خطاب به آنها گفت: اظهارات نسنجیده خود را تصحیح کنید. شریعتمداری طی یک یادداشتی در روزنامه کیهان تحت عنوان، «برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی (یادداشت روز)» نوشت:
استقبال گسترده مقامات و محافل آمریکایی و پادوهای کاسه‌لیس داخلی آنها از اظهارات آقایان امیرعبداللهیان و شمخانی که در گزارش تیتر یک امروز کیهان به برخی از آنها اشاره شده است، به تنهایی و حتی بدون مراجعه به مستندات این یادداشت، به وضوح حاکی از آن است که برادران عزیزمان درپی آب به سوی سراب می‌روند! این اظهارات موجی از ابراز نگرانی در میان طیف گسترده نیروهای حزب‌اللهی و پا به‌رکاب انقلاب را نیز درپی داشته است و امید آنکه هرچه زودتر اظهارات نسنجیده خود را تصحیح کرده و شبهاتی که پدید آورده‌اند را بر‌طرف کنند و بالاخره به قول خواجه شیراز؛
دور است سر آب از این بادیه هش دار
تا غول بیابان نفریبد به سرابت!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: