پرش به محتوا

لاوروف: مدتهاست حرف های استولتنبرگ را جدی نمی‌گیرم!

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره اظهارات ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درباره افزایش حضور نظامی در شرق اروپا اظهار نظر کرد.
لاوروف در این سخنان اظهار داشت که مدتهاست اظهارات استولتنبرگ را جدی نمی گیرد.
وزیر خارجه روسیه گفت: «به نظر من،اظهارات دبیرکل ناتو مدت هاست که به با واقعیت‌های جهان ارتباطی ندارد و رابطه خود را با واقعیت ها از دست داده است..
اخیراً کشورهای غربی نسبت به افزایش «فعالیت های تهاجمی» روسیه در اوکراین ابراز نگرانی کرده اند. ناتو در به اصطلاح واکنش خود به آنچه آنها فعالیت های تحریک آمیز روسیه نام نهاده است، اعلام کرد که حضور نظامی خود را در شرق اروپا افزایش خواهد داد. دانمارک یک ناوچه را به دریای بالتیک اعزام کرده و چهار فروند جنگنده اف-۱۶ را به لیتوانی خواهد فرستاد. اسپانیا در حال ارسال کشتی به دریای سیاه است، فرانسه تمایل خود را برای انتقال نیرو به رومانی اعلام کرده است.
ینس استولتنبرگ گفت: پیمان ناتو تمام اقدامات لازم را برای حفاظت و دفاع از تمامی اعضای اش انجام خواهد داد به ویژه تقویت نیروهای خود در بخش شرقی ائتلاف ناتو. من از اینکه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی به یکدیگر با ارسال نیروهای اضافی نظامی کمک می‌کنند بسیار خوشحالم و از این موضوع استقبال می‌کنند این طبیعی است که ما همیشه به هرگونه تهدید و یا بدتر شدن محیط امنیتی حوزه ناتو و واکنش شدید نشان بدهیم.
مسکو تمامی اتهاماتی را که از سوی کشورهای غربی و اعضای پیمان ناتو به این کشور زده می شود را رد میکند کرملین و وزارت امور خارجی بارها به این موضوع اشاره کردند که توسط افسانه سازی و داستان سرایی های تجاوز احتمالی روسیه ایجاد یک خط مقدم از کشورهای ناتوی در نزدیکی مرز روسیه می باشد.
از دیدگاه مسکو، دلیل اصلی تشدید تنش در منطقه، اقدامات آمریکا و ناتو است که مربیان نظامی، تسلیحات و تجهیزات را به اوکراین اعزام می‌کند، تعداد رزمایش‌های نظامی را افزایش می‌دهد و در نتیجه کیف را به سمت ماجراجویی‌های نظامی سوق می‌دهد. روسیه همه این فعالیت ها را خط قرمز می داند.


پیشنهادات برای تضمین امنیت
در پایان سال ۲۰۲۱ روسیه پیش نویس توافقنامه هایی را با ایالات متحده آمریکا و شرکای آن در مورد تضمین های امنیتی در اروپا منتشر کرد که می تواند به حل تناقضات کمک کند. از جمله این که، طرف روسی خواستار تضمین حقوقی است مبنی بر عدم گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق، عدم پیوستن اوکراین به ناتو، و عدم ایجاد پایگاه های نظامی در کشورهای پسا شوروی. این سند همچنین به عدم استقرار سلاح های تهاجمی در مرزهای روسیه و عقب نشینی نیروهای ناتو از شرق اروپا به مواضع سال ۱۹۹۷ می پردازد.
اولین بحث در مورد پیشنهادات روسیه در اواسط ژانویه انجام شد. هیئت های روسیه و آمریکا در ژنو گفتگو کردند، سپس نشست شورای روسیه و ناتو در بروکسل و رایزنی در اتاق های سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین برگزار شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: