پرش به محتوا

لاوروف از اهداف سیاست های غرب در اوکراین پرده برداشت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، معتقد است دولت های غربی در درجه اول به دنبال تحریک حاکمان در کی یف هستند، هدف آنها ترغیب اوکراین در بکار بردن خشونت برای حل مناقشه در شرق اوکراین است.

به گفته لاوروف، قصد غرب این است که رهبری اوکراین را به استفاده از ابزار نظامی برای حل مناقشه در دونباس ترغیب کند. وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه به نمایندگان دومای روسیه گفت: «غرب از خود علاقه زیادی برای براه انداختن یک عمل تحریک آمیز واقعی نشان میدهد.»

آنها کی‌یف را تشویق میکنند تا دست به یک «عملیات خشونت‌آمیز» در شرق اوکراین بزند. به گفته لاوروف، هدف از این «رفتار کمی سورئال» این است که در نهایت با استقرار ارتش در دونباس یا «از طریق روش های دیگر» توافقات مینسک به خاک سپرده شود.

جوسازی و تقویت نیروها در بخش شرقی

در عین حال، غرب با جوسازی های آشکار مانند اعلام آمادگی برای خروج کارکنان سفارت های کشورهای غربی از پایتخت اوکراین، سعی دارد فشارها بر دولت کی اف را افزایش دهد. وی افزود: غرب در حال دامن زدن به یک هیستری است: 

«موازی این سیاست آنها مشغول تحویل اسلحه به نخبگان اوکراین هستند، راستش را بخواهید من احساس میکنم نخبگان اوکراین از جو سازی های غرب دچار واهمه شده اند و به نوبه خود سعی در ایجاد آرامش در کشور را دارند» 

ناتو اخیرا اعلام کرده است که نیروهای بیشتری را به دریای بالتیک و کشورهای اروپای شرقی اعزام خواهد کرد. ائتلاف نظامی می خواهد حضور بازدارنده فرضی خود را در بخش شرقی اروپا تقویت کند.بنابراین باید برای این هدف دست به زمینه چینی بزند، پس زمینه این امر ایجاد ترس از تهاجم روسیه به اوکراین است که غرب هفته هاست که در مورد آن به جاروجنجال مشغول است. 

مسکو در برابر این سیاست تحریک آمیز غرب، اعلام کرده که نمی خواهد به همسایگان خود حمله کند یا کسی را تهدید کند.روسیه این بیانیه را با پیشنهادهایی که برای توسعه امنیت همه طرف‌ها در اروپا میتواند مفید واقع شود کامل کرده است. 

با وجود این تلاش ها، رهبری کشورهای غربی تاکنون از پاسخگویی به این پیشنهادات امنیتی خودداری کرده است. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: