فشار سنگین به پوتین برای تخریب اتحاد روسیه و چین

جرمان فارن پالیسی ترجمه رضا نافعی – آینده ما

عالی ترین مقام پیشین نظامی آلمان «هارالد کوجات» بشدت از نحوه برخورد با «کای آخیم شونباخ» فرمانده نیروی دریائی آلمان که موجب استعفای او از این مقام شد انتقاد کرد . شونباخ خواستار همکاری با روسیه علیه چین شده بود.

هارالد کوجات گفت شونباخ با اظهارات خود در دهلی نو، که توفانی از اعتراضات را در آلمان برانگیخت، در واقع ً فقط«موضع آمریکا» را بیان کرده است. هم در مورد اظهارات او در باره کریمه و هم برای ایجاد شکاف بین روسیه و چین: ایالات متحده نیز در حال حاضر » برای داشتن یک رابطه پایدار با روسیه تلاش می ورزد » زیرا جمهوری خلق چین » برای امریکا حریف بزرگتر و خطرناک تر» است.

اظهارات شونباخ مبنی بر اینکه کریمه عملاً برای اوکراین از دست رفته است و پیشنهاد او مبنی بر مشارکت دادن مسکو در نبرد با پکن مورد حمایت کامل اندیشکده دهلی نو قرار گرفت، یعنی در جائی که او در آنجا نظرات خود را بیان کرده بود. هند با روسیه همکاری تنگاتنگ دارد و سلاح های روسی برای تسلیح خود در برابر چین می خرد. در ایالات متحده نیز کارشناسان خواهان کاهش تنش نسبت به مسکو هستند تا از جنگ در دو جبهه جلوگیری شود. هارالد کوجات هشدار داد و مصرانه از به صدا در آوردن «طبل جنگ در آلمان» برحذر داشت.

اظهارات شونباخ ، دریابان نیروی دریایی آلمان، در دهلی نو، در روز جمعه گذشته موجب برخاستن توفانی از اعتراض در عرصه سیاست و افکار عمومی آلمان شد و متعاقب آن موجب استعفای شونباخ از مقام خود گشت. در موسسه مطالعات و تحلیل‌های دفاعی Manohar Parrikar (MP-IDSA)، در دهلی نو از او پرسیدند: موضع آلمان در مورد گسترش ناتو به سمت شرق و همچنین در مورد پیوستن گرجستان و اوکراین به ناتو چیست؟ در این زمینه، شونباخ، از جمله، گفته بود که کریمه «از دست اوکراین رفته است، و دیگر برنمی‌گردد». اینکه مسکو در حال حاضر به دنبال تصاحب قلمرو اوکراین است «بی معنی» است.[1] شونباخ گفت: آنچه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه «در درگیری فعلی واقعاً خواهان احترام متقابل است» و – به خدا سوگند – به کسی احترام گذاشتن برای هیچکس هزینه به بار نمیآورد . اگر از من بپرسید، به راحتی می توان احترامی را که او خواستار آنست – و احتمالاً سزاوار آن نیز هست برای او قائل شد.»

شونباخ در اظهارات خود می توانست از جمله به اظهارات رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، اشاره کند همین چند روز پیش، زلنسکی تایید کرد که خطر حمله روسیه به کشورش «بیشتر از قبل» نیست. «فقط هیاهوی پیرامون آن افزایش یافته است.» این نظر که کریمه از دست رفته است – از مدت ها پیش روشن بود و حالا دوباره تکرار و تایید می شود. «گاهی اوقات پشت درهای بسته توسط بازیگران مهم ناتو و اتحادیه اروپا نیز تکرار می گردد..». «

ماری آگنس استراک زیمرمن»، رئیس کمیته دفاع در مجلس آلمان، در ارزیابی از این حقایق سخت به مبالغه پرداخت و گفت کار بجائی رسیده که «دریابان شونباخ آشکارا ساختار امنیتی اروپا و قوانین بین‌المللی را زیر سوال می‌برد. استعفای او از مقامش کاری بود بجا و درست.» ماری آگنس زیمرمن پایوران برجسته ارتش آلمان را بشدت مورد انتقاد قرار داد و گفت آنچه من از ژنرال ها می طلبم بیان صریح و روشن است نه مهمل بافی و سرهم کردن ترهات و تکرار حرف های سیاستمداران .

آنچه در این مناظره به آن اشاره نشد این بود که اظهارات شونباخ در MP-IDSA در دهلی نو با تایید کامل روبرو شد . Sujan R. Chinoy، دبیر کل اندیشکده، پاسخ داد: «ما کاملا با شما موافق هستیم، زیرا هند شراکت استراتژیک قوی با روسیه دارد.[6] در واقع، در اوایل سال 2000، دهلی نو و مسکو یک «مشارکت استراتژیک» ایجاد کردند که شامل یک اجلاس سالانه و محموله های عمده تسلیحات روسیه است. سهم روسیه از کل تسلیحات وارداتی هند در دوره پنج ساله 2016 تا 2020 حدود 49 درصد بوده است. از جمله، هند سیستم دفاع موشکی اس-400 روسیه را علیرغم اعتراضات خشماگین ایالات متحده به دست آورده است. اولین قطعات آن در پایان سال گذشته تحویل داده شد. دهلی نو با توجه به رقابت فزاینده خود با پکن، این سیستم دفاعی را خریداری کرد. روسیه و هند نیز به طور منظم مانورهای مشترکی انجام می دهند. برای مثال، در آگوست 2021، نیروهای مسلح هر دو کشور دوازدهمین مرحله از سری مانورهای خود موسوم به «ایندرا» را برگزار کردند. در همین اواخر یکی از نشریات اندیشکده MP-IDSA صراحتاً از تعمیق همکاری هند و روسیه – در اقیانوس هند و اطراف آن، در قطب شمال و در خاور دور روسیه، سخن گفته و از آن حمایت کرده است.[8]

توصیه شونباخ مبنی بر «احترام قائل شدن» برای رئیس جمهور روسیه مورد حمایت و تایید دهلی نو قرار گرفت، از جمله به این دلیل که او این کار را گامی در جهت ایجاد یک جبهه مشترک علیه چین می داند. شونباخ اعلام کرد: هند و آلمان برای قرار گرفتن در برابر چین به روسیه نیاز دارند. او به عنوان یک کاتولیک، اتحاد با روسیه مسیحی را در جنگ قدرت با جمهوری خلق به هر حال از نظر استراتژیک صحیح می‌داند.[9] شونباخ روز جمعه در MP-IDSA گفت: ایجاد فاصله بین مسکو و پکن نیز مفید است زیرا «چین به منابع روسیه نیاز دارد.»

این طرح جدید نیست. در ایالات متحده نیز، بخش‌های رو به رشدی از تشکیلات سیاسی برای کاهش جنگ قدرت علیه مسکو تا حدودی فشار می‌آورند تا بتوان تمام انرژی‌ها را در مبارزه قدرت علیه پکن متمرکز کرد . A. Wess Mitchell، مقام ارشد سابق وزارت خارجه ایالات متحده که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ که در تابستان گذشته مسئول اروپا و اوراسیا بود، گفت: جنگ در دو جبهه علیه روسیه و چین «احتمالاًبه نیروئی بیش از توانایی های کنونی نیروهای مسلح ایالات متحده نیاز دارد.» بنابراین «یکی از مهمترین اهداف» هر استراتژی ایالات متحده باید اجتناب از جنگ دردو جبهه باشد. دولت بایدن با مذاکرات خود با دولت روسیه، در واقع اکنون در تلاش است تا تنش ها را آرام کند.

هارالد کوجات، مقام برجسته پیشیین که درراس ارتش آلمان قرارداشت ، دیروز به شدت از نحوه برخورد با شونباخ انتقاد کرد. کوجات گفت که دریابان شونباخ «فقط موضع آمریکا را در رابطه با کریمه توصیف کرده است»: واشنگتن اعلام می کند که آماده حمایت از بازپس گیری کریمه از طریق نظامی نیست. بنابراین کریمه در آینده قابل پیش بینیبرای اوکراین از دست رفته است. کوجات در مورد درخواست شونباخ مبنی بر رفتار برابر با روسیه اظهار می دارد: «این دقیقاً همان کاری است که ایالات متحده انجام می دهد . از آغاز مذاکرات کنونی، «ایالات متحده آمریکا برای برقراری روابط پایدار با روسیه تلاش می‌کند» زیرا «برای آنها چین حریف بزرگ‌تر و خطرناک‌تر است».کوجات تأیید کرد که اگر او هنوز در سمت خود بود، از هیچ تلاشی برای نگه داشتن شونباخ در سمت خود کوتاهی نمی کرد. .

بازرس کل بازنشسته همچنین به «وضعیت داغ» اشاره می‌کند: «در آلمان هم هر روز بر طبل جنگ می‌کوبند، اساساً تلاش می‌شود که واقعاً آنقدر از یک درگیری صحبت شود تا بالاخره بوجود آید. او «گاهی اوقات این تصور را دارد که هیچ کس دیگر معنای واقعی جنگ را نمی فهمد: «نباید چنین باشد که ما فقط از جنگ صحبت کنیم و نه از اینکه چگونه می توان از جنگ جلوگیری کرد.»