پرش به محتوا

نقاط ضعف غرب آشکار شده است.


جنگ قدرت غرب
نوشته یورگ کرونوئر
منتشر شده در دنیای جوان


حتی اگر دیدار وزرای خارجه سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن در ژنو نتیجه مشخصی نداشته باشد، در حال حاضر اوضاع برای مسکو بد پیش نمی رود. این یک موفقیت اولیه بود که پس از درخواست ولادیمیر پوتین مبنی بر عدم عبور از خطوط قرمز روسیه، دولت بایدن با مذاکرات دوجانبه موافقت کرد. بلینکن سپس روز جمعه گفت که واشنگتن به نگرانی‌های روسیه توجه خواهد کرد و پاسخ کتبی به پیش نویس معاهدات روسیه برای حفاظت از منافع امنیتی خود در هفته آینده ارائه خواهد کرد. به عبارت دیگر، مذاکرات جدی درباره نگرانی های روسیه در حال انجام است که غرب همواره در گذشته آن را نادیده گرفته است.

با این حال، تاکنون اوضاع برای غرب، واقعاً آنطور که می‌خواسته پیش نرفته است. از یک سو، ابتکار عمل همچنان در اختیار روسیه است. در حالی که واشنگتن مجبور شده به یکی از درخواست های رقیب تن دهد و به پیشنهادهای روسیه پاسخ کتبی ارائه کند، مسکو با برگزاری مانورهای جدید نه تنها در بلاروس، بلکه در اقیانوس اطلس، آب‌های قطب شمال و مدیترانه روی این موضوع تاکید می‌کند که فقط منتظر پاسخ آمریکا نمی‌ماند و روی بازی های دیپلماتیک حساب نمی کند: پیام روشن است، اگر ایالات متحده با پیشنهادات روسیه موافقت نکرد، نمی تواند روی آرامش در شرق حساب کنند. غرب به اندازه کافی آتش بیار معرکه بوده حتی کار را به آنجا کشانده است که حضور ساده کشتی های جنگی روسیه در دریای بالتیک هم خبرساز شود و به عنوان دلیلی برای ناآرامی مورد سو استفاده قرار بگیرد.
با توجه به بوجود آوردن چنین شرایطی است که، تنش ها در اروپای شرقی منجر به همبستگی نیروها در جنگ قدرت علیه چین می شود همان چیزی که واشینگتن به آن احتیاج دارند. اتفاقاً در مورد ایران که در مذاکرات هسته‌ای دست به قمار بزرگی زده است، همین‌طور است. – آیا ایالات متحده در شرف افزایش بیش از حد قدرت خود است؟
علاوه بر این، نشانه های شکاف در مواضع غرب در جنگ قدرت علیه روسیه بیرون میزند. اکنون روشن شده است که ایالات متحده برای مدت طولانی از اوکراین دفاع نخواهد کرد: کشورهایی که داوطلبانه به عنوان نیروی ضربتی در خدمت جنگ افروزی ایالات متحده قرار می‌دهند، بار دیگر مجبور به تجربه این واقعیتند که نمی توان روی حمایت نظامی آمریکا حساب باز کرد و به آنها اعتماد کرد. – این اطلاعات ارزشمندی برای کشورهایی است که فکر می کنند باید به عنوان یک نیروی ضربتی آمریکا علیه چین عمل کنند.
تحریم های ویرانگر علیه روسیه که آمریکا در صورت حمله این کشور به اوکراین قولش را به کیف داده است، در هفته گذشته فرو پاشید و معلوم شد که میان کشورهای غربی در این مورد اختلاف نظر جدی وجود دارد، تحریم ها باید جایگزینی باشند بجای حمایت نظامی آمریکا، که آنها هم رنگ باخته‌اند. چرا که محرومیت از سیستم پرداخت جهانی سوئیفت آنطور هم که می گویند جواب نمی دهد، گفته می شد که بریدن روسیه از سیستم سوئیفت بیشتر از حریف به طرف خودی آسیب میزند. بنابراین گزینه مهم هم از روی میز برداشته شد. آیا با عبور اولین سرباز روسی از مرز اوکراین بلافاصله تحریم های سختی اعمال می شود؟ جوزف بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، گفت: نه، واکنش تدریجی خواهد بود.

ضرب المثلی می‌گوید، هرچه موقعیت کسی ضعیف‌تر باشد، فریاد هایش بلندتر می‌شود: این پدیده را می‌توان در حال حاضر در سیاست برلین و همچنین در رسانه‌های «معتبر» آلمانی مشاهده کرد که از نظر سیاست خارجی همیشه به دولت وفادار هستند. با این حال، این نیز حقیقتی غیر قابل کتمان و درست است که علیرغم تمام این حرف ها، خطر یک جنگ تلخ قدرت علیه روسیه را از بین نرفته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: