پرش به محتوا

اختلاف در ارتش آلمان: اگر من هنوز در ارتش بودم از شونباخ دفاع میکردم.


آیا اظهارات دریاسالار کی آخیم شونباخ رسوایی بود یا نه؟ ژنرال بازنشسته نیروی هوایی هارالد کویات، بازرس کل سابق نیروهای مسلح آلمان، معتقد است که در اظهارات دریاسالار چیزی که منجر به رسوایی و یا اخراج وی شود وجود ندارد. مانند ایالات متحده آمریکا، دیدگاه های بسیار متفاوتی از ارتش و سیاستمداران در مورد اوکراین وجود دارد این اختلاف نظر ها در ارتش و سیاستمداران در آلمان هم در حال ظهور است.

هارالد کویات، بازرس کل ارتش آلمان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ در زمان وزیر دفاع وقت رودلف شارپینگ (حزب سوسیال دموکرات آلمان)، از نحوه رفتار که با دریاسالار کی آخیم شونباخ پس از اقامتش در هند از سوی دولت فعلی و وزیر سوسیال دمکرات شد در شبکه اول تلویزیون آلمان انتقاد کرد. کوجات، که قبلاً نمونه برجسته‌ای برای یک کهنه سرباز سوسیال دموکرات در ارتش آلمان بود و به عنوان یک فرمانده زیر نظر وزیر دفاع سوسیال دمکرات، گئورگ لبر و به عنوان آجودان هانس آپل وزیر دفاع حزب سوسیال دمکرات کار کرده، اعتقاد راسخ دارد که شونباخ با اظهاراتش مرتکب جرمی نشده که مستلزم رفتار انضباطی باشد یا حتی منجر به اخراجش شود.
کویات به برنامه خبری شبکه اول آلمان «تاگس شاو» گفت: «طبق اساسنامه ارتش اگر شونباخ اظهارات یا رفتاری میکرد که «قانون سربازان» را نقض می‌کرد و به اعتبار ارتش آلمان ضربه میزد و یا رفتارش موجب آسیب وارد آوردن به موقعیت رسمی اش می شد، آنگاه مرتکب تخلف انضباطی می‌شد». در اظهارات شونباخ چیزی شبیه به این نمونه ها فوق وجود ندارد. کوجات قبلاً نیز از واکنش ناتو در سال ۲۰۱۴ که نتوانست به تمایل روسیه برای مذاکره پاسخ دهد، انتقاد کرده بود. بنابراین، او با خط سنتی سوسیال دمکراتیک، که «اگون باهر» و دیگران از نسل او نیز نماینده آن بودند، همسو است:

«این موضوع قطعا باید به نفع ما نیز باشد که بتوانیم با گفتگو و تعامل به یک نتیجه معقول با روسیه برسیم و دست به تنش زدایی با این کشور بکنیم البته واضح است که باید در این میان منافع امنیتی اوکراین را هم در نظر بگیریم.»

ژنرال سابق آلمانی در گفتگوی خود با شبکه خبری اول آلمان ترتیب کرد که مواضع دریاسالار برکنارشده کاملاً با مواضع بسیاری نیروهای نظامی و ژنرال های آمریکایی تشابه دارد آنها نیز خواستار تنش‌زدایی و رفتاری متناسب و احترام برانگیز با روسیه و پوتین هستند ولی هیچ یک از ژنرال ها در آمریکا به خاطر ابراز نظرات خود اخراج نمی‌شوند.

کویات از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ رئیس کمیته نظامی ناتو در بروکسل بود. وقتی کوجات می گوید که شونباخ صرفاً منعکس کننده دیدگاه مشترک آمریکایی ها بود، احتمالاً به ارتش ایالات متحده اشاره می کند و نه سیاستمداران آمریکایی.

اگر من هنوز در مقام خود در ارتش قرار داشتم، قطعا از دریاسالار شونباخ دفاع میکردم و سعی می کردم به هر طریقی از اخراج او جلوگیری کنم.

صاحب نظران معتقدند که اگر نظرات ژنرال سابقه ارتش آلمان همچنان در ارتش و در حزب سوسیال دموکرات از مدافعان و هوادارانی برخوردار باشد قطعاً می‌بایست برای وزیر دفاع فعلی سوسیال دموکرات مشکلاتی به وجود بیاورد

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: