پرش به محتوا

افشاگری نیویورک تایمز در مورد دروغگوئی ارتش آمریکا در سوریه.

نیویورک تایمز: آمریکا بزرگترین سد سوریه را بی توجه به به خطر انداخته جان هزاران نفر بمباران کرد.

ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۱۷، با بمب های سنگین انفجاری بتن به یک سد مهم در سوریه حمله کرد. در حقیقت بمباران زیرساخت های حیاتی جنایت جنگی محسوب می شود. اما پنتاگون هر گونه مسئولیتی را در این مورد رد کرد و گزارش های مربوط به بمب گذاری را «دیوانگی» خواند. حالا معلوم شد که واشنگتن دروغ گفته است و واقعا دست به این دیوانگی زده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۷ ایالات متحده یک سازه زیرساختی استراتژیک در سوریه، یعنی سد طبقه در فرات را بمباران کرد، علیرغم اینکه  سازه به دلیل موقعیت خطرناکش در لیست مناطق «حمله ممنوع» قرار داشته است.

یک بمب افکن بی-۵۲ برخی از سنگین ترین سلاح ها خود را در که زرادخانه نیروی هوایی ایالات متحده پیدا می شود به سمت این سد پرتاب کرده است، از جمله ای بمب های مرگبار حداقل یک بمب پناهگاه شکن بی ال یو-۱۰۹ که برای از بین بردن اهداف بتنی مستحکم طراحی شده بوده است. با وجود اینکه این بمب پس از سقوط از پنج طبقه این سازه در یکی از برج های سد فرود آمد اما خوشبختانه این بمب منفجر نشد.

اگر ساختار خاکی و بتنی  سد طبقه که توسط اتحاد شوروی طراحی شده فرو می ریخت، ده ها هزار نفر از مردمی که در دره ای زیر آن زندگی می کردند احتمالاً از بین می رفتند.

اگرچه سد بر اثر این بمباران فوراً تخریب نشد، اما آسیب جدی دید بخش فنی آن غیرفعال شدن و در خطر فروریزی قرار گرفت.با کمک روسیه یک آتش‌بس بی‌سابقه بین گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش)، نیروهای زمینی مورد حمایت ایالات متحده و نیروهای دولتی سوریه به سرعت اجرا شد تا جرثقیل ها به آن مکان منتقل شوند و تعمیرات اضطراری برای ترمیم سد اجرا شود.

پس از اینکه تیمی متشکل از ۱۶ کارگر موفق به انجام این کار شدند، آمریکا با یک هواپیمای بدون سرنشین که به دستور همان گروه ضربت آمریکایی که اولین حمله را ترتیب داده بود،به کامیون کارگران که در حال بازگشت از محل تعمیر سد بود حمله کردند در این حمله پهپاد آمریکایی یک مهندس مکانیک، یک تکنسین و یک کارمند هلال احمر سوریه کشته شدند.

نیویورک تایمز این وقایع را بر اساس مصاحبه با پرسنل و افراد ناشناس ارتش آمریکا در سوریه، از جمله یک مهندس که در روز حمله در سد حضور داشت، نقل و منتشر کرده است. 

این آخرین افشاگری این روزنامه در مورد عملیات تالون آنویل می باشد که از نظر منتقدان این عملیات بسیار بی رحمانه صورت گرفته است. قبلاً گزارش شده است که این عملیات که توسط کماندوهای نیروی دلتا ارتش ایالات متحده انجام شده است این گروه ضربت ظاهرا برای هماهنگی تلاش های جنگی علیه داعش ایجاد شد.

روسیه و سوریه حمله ۲۶ مارس به سد طبقه را به نیروهای ایالات متحده نسبت دادند، اما ژنرال وقت آمریکائی، استفان جی تاونسند، که زیر نظر او این گروه ضربت فعالیت می کرد، آن را تحت عنوان «گزارش های دیوانه کننده» رد کرد. تاونسند به خبرنگاران گفت: «سد طبقه هدف حملات نظامی ائتلاف نیست و ما اگر به اهداف نظامی در نزدیکی سد حمله می‌کنیم، از مهماتی استفاده می‌کنیم که آسیب‌های غیرضروری به تاسیسات وارد نشود. اگر برای سد طبقه اتفاقی بیفتد، داعش مقصر است. نه ائتلاف.»

به نوشته نیویورک تایمز، تالون آنویل به طور معمول از ترفندی برای دور زدن امکان بررسی حملات هوایی فرماندهی عالی استفاده میکرد به این ترتیب که ادعا میشود که نیروهای آمریکایی با خطر جدی روبرو هستند و از آنها درخواست فوری برای دفاع از نیروهای متحد ایالات متحده در برابر یک حمله قریب الوقوع شده است. حمله به سد نیز به این شکل توجیه شد، اما شاهدان گزارش دادند که قبل از اصابت بمب‌های آمریکائی ها به سد، درگیری بزرگی در منطقه رخ نداده است که این بهانه را توجیه کند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده تایید کرد که سه بمب ۲۰۰۰ پوندی به سوی سد پرتاب شده است، اما اعلام کرد که هدف آنها برج ها سد بوده و نه خود سد. یک سخنگوی نظامی گفت که این واقعیت که سد فرو نریخته، ایمنی عملیات !! را ثابت می کند.

به نوشته نیویورک تایمز، گزارشی از مهندسان متخصص در دفتر منابع دفاعی و زیرساخت‌های دفاعی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا موجود است که آنها قبل از حمله، به ارتش توصیه می‌کردند که هیچ گونه مواد منفجره در نزدیکی سد استفاده نکنند. در گزارش چهار صفحه ای این روزنامه آمده است که حتی مهمات نسبتاً کوچک مانند موشک های هلفایر نیز می توانند به سازه های بتنی که جریان آب را کنترل می کنند، آسیب بزنند.

تالون آنویل حملات به سد را گزارش نکرده بود. یک منبع به نیویورک تایمز گفت که ارتش ایالات متحده مجبور شد این حادثه را با استفاده از پروتکل های مربوط به بمب افکن بی-۵۲ کنار هم بچیند. این روزنامه گزارش داد که هیچ گونه اقدام انضباطی علیه اعضای واحد مخفی اتخاذ نشده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: