پیشنهاد توافق موقت روسیه چه بود و چرا ایران آنرا رد کرد.

به گزارش روسیه امروز، روسیه به عنوان بخشی از تلاش ها برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران، درباره توافق موقت احتمالی با تهران به بحث و گفتگو پرداخته است. به گزارش روز شنبه شبکه آمریکایی ان بی سی به نقل از مقامات آمریکایی که نامشان فاش نشد، گفته می شود که این اقدام شامل لغو محدود تحریم ها در ازای بازگرداندن برخی محدودیت ها بر برنامه هسته ای تهران می شود.
بر اساس اطلاعاتی که بدست «ان، بی، سی» رسیده، گفته می شود که ایالات متحده قبلاً از پیش نویس توافقنامه موقت پیشنهادی روسیه به ایران مطلع شده است. در همین حال، دولت بایدن ابراز نگرانی فزاینده خود را از به پایان رسیدن زمان مذاکرات بین ایران و قدرت های بین المللی برای احیای توافق هسته ای ابراز کرده است.

بر اساس پیش‌نویس توافق موقت که گفته می‌شود روسیه به ایران ارائه کرده است، تهران باید غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را متوقف کند و ذخایر فعلی خود در این سطح را، صادر کند برای مثال آن به روسیه، صادر کند. در ازای آن، دولت ایران به میلیاردها دلار درآمد نفتی مسدود شده در حساب های بانکی خارجی، از جمله در کره جنوبی، دسترسی پیدا می کند. به گزارش ان‌بی‌سی، با این حال، اگر ایران هم با این پیشنهاد موافقت کند مشکل این خواهد بود که هر توافق جدیدی که نسبت به توافق هسته‌ای (برجام) مورد و طرح جدیدی را مطرح کند، احتمالاً باید قبلا توسط کنگره آمریکا نیز تأیید شود و این یک مشکل بزرگ خواهد بود.

ایران تاکنون پیش نویس ارائه شده را رد کرده است. هیئت دائمی ایران در سازمان ملل روز جمعه گفت که تهران خواهان توافق موقت نیست و از وارد شدن به جزئیات توافق موقت پیشنهادی خودداری کرد. ایران به خاطر تجارب گذشته و رفتار آمریکا به دلیل رعایت نکردن توافق ها توسط ایالات متحده و پاره کردن توافق برجام توسط رئیس جمهور سابق آمریکا نسبت به ایده توافق هسته‌ای موقت بدبین است زیرا تا به حال منجر به حفظ سیستم تحریم‌های آمریکا علیه تهران شده است.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه روز جمعه از روسیه خواست از نفوذ خود بر ایران استفاده کند. بلینکن به همتای خود سرگئی لاوروف در ژنو گفت: «اگر در چند هفته آینده توافقی حاصل نشود، ادامه پیشرفت هسته‌ای ایران بازگشت به برجام را غیرممکن می‌کند، فعلا هم در حال حاضر زمان کوتاهی برای رسیدن به توافق وجود دارد». دولت روسیه در مورد درخواست بلینکن اظهار نظر فوری نکرد.

اگرچه دولت بایدن همچنان ادعا میکند میخواهد که به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بازگردد اما گفته می شود جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، ایده توافق موقت با ایران را با همتای اسرائیلی خود برای خرید زمان بیشتر برای مذاکرات هسته ای مورد بحث قرار داده است. به گفته وب‌سایت خبری آمریکایی آکسیوس، طرح یک توافق موقت و سریع به این دلیل صورت گرفته که ایران توانسته به پیشرفت‌های سریع هسته‌ای دست یابد ، این پیشرفت ها این کشور را به سطح غنی‌سازی اورانیوم مورد نیاز برای تولید بمب هسته‌ای نزدیک کرده است.
به نظر ایران توافق موقت قابل اتکا نیست، آمریکا که حاضر به رعایت توافق اصلی نیست، قطعا برای توافق موقت هم ارزشی قائل نیست، مشکلات ایران که به دلیل تحریم های حداکثری آمریکا بوجود آمده با توافق موقت و آزاد شدن«درآمد نفتی مسدود شده» ایران حل نمی شود و اعتباری هم نیست کنگره آمریکا آن را تصویب کند، انتخابات مجالس آمریکا بی شک به نفع بایدن و بلینکن نخواهد بود و احتمالا جمهوری خواهان اکثریت در کنگره را دوباره بدست آورده و ماجرای رژیم اسراییلی – عربستانی به کارشکنی در توافق موقت خواهد پرداخت.
در نتیجه ایران دوباره بازنده خواهد شد، چیز چشم گیری گیرش نمی آید و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را هم متوقف خواهد کرد و عملا خود را خلع سلاح کرده آنهم برای چندرغاز درآمد نفتی بلوکه شده.
در نتیجه عزم ایران برای دریافت تضمین فرا دولتی از آمریکا و برداشتن تمام تحریم ها تصمیمی هنوز عاقلانه است و تصمیمی از روی کله شقی و یا دشمنی با آمریکا نیست، بلکه بر تجربه واقعی این کشور اتکا دارد که در گذشته هرچه بطرف غرب گام برداشت آنها از ایران دورتر شدند و نه دمکرات ها و نه جمهوری‌خواهان واقعا بدنبال یک توافق واقعی و پایبندی به آن بودند.