پرش به محتوا

واکنش های شدید به مقاله بلومبرگ در مورد «رویای المپیک شی»: «جعلی و تحریک آمیز»

به گزارش روسیه امروز، مقاله منتشر شده در تارنمای بلومبرگ واکنش تند چین و روسیه را برانگیخته است. در این مقاله ادعا شده است، شی جین پینگ از ولادیمیر پوتین خواسته تا پایان المپیک پکن از حمله به اوکراین صرف نظر کند تا این مسابقات تحت الشعاع این جنگ قرار نگیرد. سفارت جمهوری خلق چین در روسیه این ادعا را تکذیب کرد.

رسانه بلومبرگ در ۲۲ ژانویه مقاله ای با عنوان «پوتین می تواند رویای المپیک شی را با جنگ در اوکراین نابود کند» منتشر کرد. گزارش شده است که شی جین پینگ، رهبر چین در تماس تلفنی اخیر خود از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خواسته باشد که در جریان بازی های المپیک زمستانی پکن به اوکراین حمله نکند. یک «دیپلمات ناشناس» در پکن به عنوان منبع ادعایی این «خبر» نام برده شده است. این گزارش واکنش‌های دیپلماتیک شدیدی را در چین و روسیه برانگیخت.
سفارت چین در روسیه شامگاه شنبه این مقاله را جعلی و تحریک آمیز توصیف کرد. در تفسیری برای خبرگزاری تاس آمده است که چین متعهد به حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو و رایزنی در چارچوب توافقات مینسک است.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در شبکه اجتماعی تلگرام درباره «عملیات ویژه سرویس‌های مربوطه آمریکا توسط بلومبرگ» نوشت. این شرکت رسانه ای به هیچ منبع موثقی برای اطلاع رسانی خود استناد نکرده است. تلاش بلومبرگ برای چسباندن بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در پکن، که به شدت در غرب مورد انتقاد قرار گرفته، با به اصطلاح حمله برنامه ریزی شده روسیه به اوکراین شکست خورده است.

زیرا اکنون همه به یاد خواهند آورد که چه کسی واقعاً از انجام اقدامات تجاوزکارانه در طول بازی های المپیک در چین چشم پوشی نکرده و حتی لذت هم می برد.

این دیپلمات روس به این وسیله تلاش کرد به جنگ قفقاز در سال ۲۰۰۸ در جریان بازی های المپیک تابستانی پکن اشاره کند و آن را یادآوری کند و رویدادهای جاری اوکراین را با رویدادهای قبل از شروع درگیری ها در گرجستان مقایسه کرد. زاخارووا با اشاره به گزارش ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۹ که توسط کمیسیون تحقیق به ریاست هایدی تالیاوینی منتشر شده بود تاکید کرد که بر اساس این گزارش جنگ گرجستان درست در آن زمان که بازی های المپیک پکن در جریان بود از سوی گرجستان شروع شد.

به همین دلیل تاریخی است که ما از ایالات متحده و رژیم دست نشانده آمریکائی کی یف انتظار انواع تحریکات را داریم: چه تحریکات اطلاعاتی و چه احتمالاً تحریکات نظامی.

ماه ها است که ایالات متحده و ناتو روسیه را به برنامه ریزی برای حمله به اوکراین متهم کرده اند. روسیه هر روز و در هر فرصتی این موضوع را تکذیب می کند. مسکو به نوبه خود از واشنگتن و ائتلاف نظامی غرب ناتو خواستار تضمین کتبی است مبنی بر اینکه ناتو دیگر از گسترش به طرف مرزهای روسیه و شرق اروپا دست بردارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: