پرش به محتوا

نمایندگان شبه نظامیان دونباس: اوکراین در حال برنامه ریزی برای عملیات «پرچم دروغین» است

سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک در مصاحبه ای با روسیه امروز گفت اوکراین در حال برنامه ریزی یک عملیات «پرچم دروغین» است. او درباره ادعای خود مدرکی ارائه نکرد، بلکه فقط به گزارش های سرویس مخفی اشاره کرد.

وی توضیح داد که فرماندهان نیروهای مسلح اوکراین قصد دارند در این ماموریت با لباس مبدل نیروهای ویژه روسیه و شبه نظامیان دونباس دست به عملیات بزنند.

ادوارد باسورین، سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک، در مصاحبه ای با روسیه امروز در روز پنجشنبه، طرحی ادعایی برای انجام عملیات پرچم دروغین توسط ارتش اوکراین در دو منطقه جدا شده شرقی این کشور را تشریح کرد. وی بدون ارائه هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا اظهار داشت که فرماندهان نیروهای مسلح اوکراین در نظر دارند در حین انجام ماموریت با پوشیدن لباس نیروهای ویژه روسیه و شبه نظامیان محلی دست به عملیات نظامی و خرابکاری بزنند.

این مقام پیشتر نیز بدون ارائه مدرک مدعی شده بود که اوکراین در حال آماده سازی شش واحد آموزش دیده توسط بریتانیا برای حمله به مناطق تحت کنترل شورشیان است. تا از آنجا، کماندوها مانورهای انحرافی و حملات تروریستی را بر روی نیروگاه ها، گاز و آب و نیروگاه های شیمیایی انجام دهند.

باسورین با استناد به گزارش‌های اطلاعاتی ادعایی، به روسیه امروز گفت: کیف می‌خواهد ترتیبی دهد که ظاهرا  یک نظامی «فراری» جعلی به اوکراین پناهنده شود و دست به «افشاگری» علیه روسیه بزند و ادعا کند که این حملات توسط روسیه ترتیب داده شده است، هدف از این نقشه ساختگی کشاندن پای شبه نظامیان روس تبار و روسیه به جنگ است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه کیف را به دامن زدن به تنش ها به عنوان بهانه ای برای تحریکات نظامی متهم کرد.

اوکراین هنوز به این اتهامات پاسخی نداده است. با این حال، کیف در گذشته بارها مرتکب تجاوزات بی دلیل به منطقه تحت کنترل شورشیان روس تبار که اوکراین  آنها را گروه های تروریستی می داند شده اما بعدا دست به انکار این عملیات شده است. 

پس از کودتای میدان و بدست گرفتن قهر آمیز قدرت توسط عوامل غرب در اوکراین در سال ۲۰۱۴ برخی از مناطق عمدتاً روسی زبان در شرق این کشور، استقلال خود را اعلام کردند. در حالی که درگیری‌های بزرگ بین طرفین با توافق‌های آتش‌بس در اواخر سال ۲۰۱۴ و اوایل ۲۰۱۵ به پایان رسید، آنچه که اغلب به عنوان «درگیری منجمد» از آن یاد می‌شود، همچنان ادامه دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: