پرش به محتوا

دریا سالاری که خواستار صلح با روسیه شد، از سمتش برکنار شد!

بر اساس گزارش رسانه های آلمان، دریاسالار کی آخیم شونباخ پس از اظهارات اخیر درباره رابطه با روسیه مورد انتقاد شدید رسانه ها و سیاستمداران آلمانی قرار گرفت، شونباخ مجبور به استعفا از پست خود به عنوان فرمانده کل نیروی دریایی آلمان خواهد شد. شونباخ در بازدید از هند در جلسه‌ای از جمله گفت که روسیه شایسته احترام گذاشتن است.
به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت دفاع شامگاه شنبه این موضوع را به اطلاع نمایندگان در پارلمان آلمان، بوندستاگ رساند. هفته نامه دست راستی اشپیگل قبلا در مورد اظهارات شونباخ گزارش داده بود که در رویدادی در هند، معاون بازرس دریایی، دریاسالار شونباخ، در ویدئویی که در اینترنت منتشر شد، از جمله گفت: «شبه جزیره کریمه دیگر از اوکراین جداشده است و دیگر هم به اوکراین باز نخواهد گشت.» وی همچنین تاکید کرد که باید به روسیه احترام گذاشت. این خواسته روسیه است «اجرای این خواسته روسیه برای ما آسان» است.
هم وزارت دفاع و هم وزارت خارجه از اظهارات شونباخ آزرده خاطر شدند. کریستین لامبرشت از حزب سوسیال دمکرات آلمان، وزیر دفاع از طریق یک کنفرانس ویدئویی امروز صبح با بازرس کل خود ابرهارد زورن و مشاور ارشد روابط عمومی خود درباره نحوه برخورد با شونباخ به تبادل نظر پرداخت. وزارت خارجه اوکراین پیشتر آنکا فلدهاسن سفیر آلمان در اوکراین را بدلیل اظهارات شونباخ و اختلاف بر سر عدم ارسال اسلحه از آلمان به اوکراین احضار کرده بود.

وزارت دفاع در برلین اعلام کرد که اظهارات شونباخ را رد میکند. ظاهرا آدمیرال «به درخواست خودش» کنار می‌رود و دریاسالار جان کریستین کاک جایگزین می شود. نایب دریاسالار شونباخ طی یک جلسه‌ی حضوری در هند در مورد برداشت خود از سیاست‌های ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ابراز نظرکرد.

«آنچه که پوتین واقعاً می‌خواهد احترام متقابل در شرایطی برابر است. و – خدای من – احترام گذاشتن به انسانها که تقریباً هیچ هزینه‌ای برای ما ندارد، اگر راستش را بخواهید اصلا هزینه‌ای ندارد. بنابراین اگر از من می‌پرسید: احترام گذاشتن به او کار آسانی است – و احتمالاً او سزاوار این احترام نیز هست. «

او در ادامه صحبت هایش گفت که او تهدید بزرگتری را از سوی چین احساس می‌کند. شونباخ گفت: «حتی ما، هند، آلمان، به روسیه نیاز داریم زیرا ما به نقش روسیه در برابر چین نیاز داریم. شونباخ همچنین با اشاره به درگیری بین روسیه و اوکراین گفت تئوری تمایل روسیه به تصاحب خاک اوکراین «پوچ» است. سخنگوی وزارت دفاع به خبرگزاری آلمان گفت:

از نظر محتوا و انتخاب کلمات، اظهارات شونباخ به هیچ وجه با موضع وزارت دفاع فدرال مطابقت ندارد.»

خود شونباخ روز شنبه در حساب کاربری رسمی خود در توییتر اظهار داشت: اظهاراتم یک «اشتباه آشکار» بود و نشان از «بی احتیاطی و ارزیابی نادرست از وضعیت» داشت.

بالاخره معلوم نیست! که چه کسی در آلمان حکومت میکند، این همه دادار و دودور انتخابات و دمکراسی و آزادی بیان برای چیست؟ به ملت بگویید آمریکا و ناتو برایتان تصمیمات نهایی را میگیرند بروید دنبال کارتان، دریاسالار یکبار جرات کرد دهان باز کند تا فقط نظرش را بگوید سر از اداره بازنشستگان به تقصیر درآورد. این آزادی و دمکراسی تان کشته عاشقان سینه چاک تان را.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: