پرش به محتوا

چراغ امید نیروهای چپ 

نویسنده:فولکر هرمزدورف

برگرفته از:دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

در سال ۲۰۲۲ انتخابات مهمی در آمریکای لاتین در پیش است. در برزیل و کلمبیا امکان پیروزی نامزدهای مترقی وجود دارد.

با انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و کلمبیا  ممکن است در سال جاری آمریکای لاتین از «حیاط خلوت» ایالات متحده آمریکا  مجدداً به منطقه‌ای تبدیل گردد  که سیاست‌هایش  تقریباً به طور کامل از طرف دولت‌های مترقی و یا حداقل سوسیال دمکرات تعیین خواهد شد.

پیروزی نامزد ریاست جمهوری لیبرال چپ در شیلی ، هندوراس و پرو  مواضع بلوک دست راستی در آمریکای لاتین  را در سال ۲۰۲۱ بیشتر ضعیف کرد. اگر این گرایش در سال ۲۰۲۲ در برزیل و کلمبیا ادامه پیداکند که نظرپرسی‌های اخیر موید آن است، ۸ کشور از بزرگترین کشورهای آمریکای لاتین  (آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، مکزیک، پرو، کلمبیا و ونزوئلا) با بیش از ۸۵٪ جمعیت آمریکای لاتین توسط دولت‌ها مترقی هدایت خواهند شد. این امر در بحبحه همه‌گیری کورونا  می‌تواند روح نوینی به همکاری‌های جدید در زمینه بهداشت و فرهنگ و پروژه‌های مشترک اجتماعی در مبارزه علیه فقر بدمد و مواضع منطقه را در مقابل سلطه‌طلبی ایالات متحده تقویت کند. واشنگتن در حال حاضر  از برزیل به ویژه از کلمبیا که مملو از پایگاه‌های نظامی آمریکاست، به عنوان دروازه ورود برای تجاوزهای سیاسی  و تهدید نظامی ونزوئلا استفاده می‌کند.

 واجدین شرایط شرکت در انتخابات در کشور ۵۱ میلیونی کلمبیا برای روز ۱۳ مارس به پای صندوق‌های رای فراخوانده شده‌اند، تا ۱۸۸ نمایندگان کنگره و۱۸۰ نماینده سنا را انتخاب کنند. این انتخابات می‌تواند گرایش سیاسی آتی را مشخص کند ولی انتخاب رئیس جمهور و معاون جدید او در روز ۲۹ ماه مه سال جاری گرایش سیاسی  آتی این کشور را تعیین خواهد کرد. برای پیروزی در دور اول انتخابات  باید نامزد انتخاباتی حداقل ۵۰+۱ در صد آرأ معتبر را به خود اختصاص دهد. در غیر آن صورت  دور دوم انتخابات روز ۱۹ ژوئن بین دو نامزد با بیشترین آرأ صورت خواهد گرفت.

بنابر پیش‌بینی‌های موجود شهردار سابق بوگوتا (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵) و سناتور فعلی، گوستاوو پترو، عضو سابق گروه پارتیزانی شهری M-19  دارای بیشترین شانس پیروزی است. پترو و «پیمان تاریخی» که مرکب از احزاب و سازمان‌های مترقی است و به ابتکار او تاسیس شده  در حال حاضر، یعنی ۵ ماه مانده به انتخابات بنابر تحقیقات انستیتوی نظرسنجی Invamer کلمبیایی  با تائید ۴۲ تا ۴۸درصد مردم روبه رو است، در حالی که رقبای او از طرف ۱۵ تا ۲۶درصد سئوال شوندگان حمایت می‌شوند. آیا این برتری تا رسیدن تاریخ انتخابات  ثابت خواهد ماند یا خیر، معلوم نیست. هواداران رئیس جمهور ماورأ راست، ایوان دوکه و شبه‌نظامیان مزدور و جانی نزدیک به او که در ماه‌های اخیر  ده‌ها نفر از سندیکالیست‌ها و نمایندگان جنبش‌های اجتماعی را به قتل رسانده‌اند، از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد تا از پیروزی رئیس جمهور مترقی جلوگیری به عمل آورند.

در برزیل بزرگترین و پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی، رئیس جمهور سابق لوئیس ایگناسیو لولا دا سیلوا  که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ برکشور حکومت می‌کرد  قبل از انتخابات بزرگ ۲ اکتبر به شدت از دیگر نامزدهای انتخاباتی پیشی گرفته است. در کنار رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور جدید از جمله نمایندگان کنگره ملی  و همین‌طور فرمانداران و معاون فرمانداران ایالات انتخاب خواهند شد. اگر نامزدی در دور اول انتخابات ۵۰+۱ درصد آرای مردم را به دست نیاورد روز ۳۰ اکتبر  دوردوم انتخابات بین دو نامزد با بیشترین آرأ صورت خواهد گرفت.  طبق نظرپرسی Institute for Research and Consulting Intelligence در مورد انتخابات که در اواسط ماه دسامبر ۲۰۲۱ انجام شد لولا تاکنون ۴۸ درصد آرأ را به خود اختصاص داده در حالی که رئیس جمهور ماورأ راست کنونی بولسونارو تنها ۲۱ درصد آرأ را داراست.

همین‌طور در کشورهای دیگر  در سال ۲۰۲۲ انتخاباتی صورت خواهد گرفت. کاستاریکا روز ۶ فوریه این روند را آغاز خواهد کرد، یک رئیس جمهور و دو معاون رئیس جمهور و ۵۷ نماینده جدید مجلس انتخاب خواهند شد. روز ۱۱ مارس دوره ریاست جمهوری «گابریل بوریچ» سوسیال دمکرات که در انتخابات ماه دسامبر در شیلی پیروز شده بود آغاز خواهد شد. برای نیمه دوم سال جاری رفراندوم در مورد قانون اساسی این کشور صورت خواهد گرفت که باید قانون اساسی حاکم از دوران پینوشه را جایگزین کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: