پرش به محتوا

غرب چه آشی برای پوتین و روسیه پخته است؟

به گزارش روسیه امروز، هر روز نشانه های بیشتری از آمادگی حمله اوکراین به مناطق شرقی این کشور مشاهده می شود: سخنگوی نظامی جمهوری خلق دونتسک از انتقال گسترده سیستم های تسلیحاتی و آماده سازی برای اقدامات خرابکارانه توسط نیروهای اوکراینی گزارش می دهد. 

به گفته جمهوری خلق دونتسک ، نیروهای امنیتی اوکراین در روزهای اخیر تسلیحات مرگبار از جمله سامانه های ضد تانکی که از بریتانیا دریافت کرده اند را به دونباس منتقل کرده اند.

به گفته ادوارد باسورین، معاون رئیس شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک تنها در چند روز گذشته، ۹ هواپیمای C-17 از بریتانیا بیش از 460 تن سلاح های مرگبار مختلف، از جمله حدود ۲۰۰۰ نارنجک انداز ضد تانک NLAW را به این کشور ارسال کرده اند. یگان های نیروهای مسلح اوکراین مستقر در خط تماس هم اکنون به این نارنجک انداز مجهز می شوند. به گزارش تاس، شبه‌نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک اطلاعات موثقی در این زمینه دریافت کرده اند که تدارک یک حمله بزرگ دیده میشود.

به گفته نمایندگان جمهوری خلق، انتقال تسلیحات و گردان های مرگبار با همراهی فاشیست ها و ناسیونالیست های تندرو به دونباس تائید کننده این نگرانی است که کی یف برای درگیری های بزرگی آماده می شود.

متن بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط مقامات جمهوری خلق دونتسک می گوید.

«فرماندهی شبه نظامیان خلق در حال مشاهده و ثبت آماده سازی واحدهای نیروهای مسلح اوکراین برای آغاز عملیات رزمی فعال در دونباس است.»

به گفته وزارت دفاع جمهوری دموکراتیک، شش موشک پرتاب چندگانه اسمرچ و دو پرتاب کننده راکت چندگانه اوراگان با مهمات خوشه ای در ایستگاه راه آهن کراسنوآرمیسک (مقامات اوکراینی این شهرک را پوکروفسکویه می نامند) تخلیه شدند. باسورین همچنین خاطرنشان کرد که در دو هفته گذشته واحدهای بخش راست و فاشیست ها و ناسیونالیست های و تک تیراندازان گردان شناسایی ۷۴ و واحد نیروهای ویژه آلفا سرویس امنیتی اوکراین وارد منطقه عملیات امنیتی اوکراین در دونباس شده اند.

باسورین از کشور های غربی خواست فورا فروش تسلیحات به اوکراین را متوقف کرده و از اوکراین بخواهد به توافقنامه صلح مینسک پایبند باشد.

باسورین پیشتر گفته بود که بر اساس اطلاعات منابع اطلاعاتی، نیروهای اوکراینی در حال برنامه ریزی برای خرابکاری در زیرساخت های حیاتی در شهرهای دونتسک، گورلووکا، یاسینواتایا و دوکوچایفسک هستند. تاس به نقل از باسورین گزارش کرد:

«ما اطلاعات موثقی دریافت کردیم مبنی بر اینکه فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین در حال آماده سازی اقدامات خرابکارانه در قلمرو جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک در نزدیکی خط تماس است. فرمانده نیروهای ویژه AFU، سرلشکر گریگوری گالاگان دستوراتی را به هنگ هشتم عملیات ویژه برای آماده سازی و انجام اقدامات خرابکارانه ارائه کرد..»

باسورین افزود، ارتش کیف همچنین در حال برنامه ریزی برای انفجار در تأسیسات صنعتی با تولیدات خطرناک مواد شیمیایی است. بنابراین حفاظت از چنین اهدافی افزایش یافت.

وزارت امور خارجه روسیه اطلاعاتی مبنی بر اینکه انگلیس چند روزی است که با هواپیماهای ترابری نظامی خود به اوکراین تسلیحات – حدود ۴۶۰ تن – تحویل داده است، تایید کرد. این را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری در ۲۰ ژانویه بیان کرد.

همچنین در ۲۰ ژانویه، در نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین، الکساندر لوکاشویچ، نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا اظهار داشت که روسیه نگران انتقال تسلیحات و پرسنل نظامی به اوکراین توسط کشورهای ناتو است.

ما نگران ارسال سلاح‌های مرگبار و پرسنل نظامی هستیم که برخی از کشورهای عضو ناتو به اوکراین ارسال کرده‌اند و بر اساس گزارش های دریافتی ارسال تسلیحات افزایش یافته. لازم به تذکر است که چندین هواپیمای نظامی بریتانیا با سیستم‌های موشکی هدایت‌شونده تنها در این هفته در کیف فرود آمده‌اند.

انتقال سامانه های پدافند هوایی اوکراین به مرز بلاروس:

این دیپلمات روس خاطرنشان کرد: هواپیماهای ترابری و شناسایی نظامی آمریکا به طور فزاینده ای در آسمان اوکراین ظاهر می شوند و ایالات متحده موانعی را برای انتقال سامانه های موشکی و سایر تسلیحات خود از کشورهای بالتیک به اوکراین برداشته است.

لوکاشویچ گفت: «ما همچنین نگران گزارش هایی هستیم که نشان می دهد واحد هائی از نیروهای ویژه کانادایی به اوکراین ارسال شده اند و موازی با آن آماده سازی برای ارسال سلاح های بیشتر در حال انجام است. این نظامیان در آنجا چه می خواهند؟ آنها چه زمانی در خط عملیات ظاهر می شوند؟»

این حال است که، بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اوایل این هفته امید و احتمال مبنی بر اعزام نیروهای لندن به اوکراین در صورت درگیری احتمالی با روسیه را رد کرد. وزیر خارجه بریتانیا گفت: «راستش را بخواهید – روسیه دارای بزرگترین نیروهای مسلح در اروپا است و در ضمن اوکراین هم عضو ناتو نیست.» با این حال، وی افزود که بریتانیا به همراه متحدانش همیشه تمام تلاش ممکن را برای تضمین امنیت اوکراین انجام خواهند داد.

اینگونه بنظر می رسد که آمریکا و متحدانش سناریوئی را آماده میکنند که هدفش حمله به مناطق شرقی روس نشین اوکراین است، آنها به بهانه احتمال حمله روسیه به اوکراین نیروهای خود را در شرق متمرکز و برای اوکراین سلاح های مرگبار ارسال می کنند. آنها امیدوارند روسیه از ترس عواقب یک دخالت نظامی برای دفاع از اقلیت روس نشین از دخالت نظامی در شرق اوکراین منصرف شود، نقشه این است که اگر بعد از حمله آنها روسیه مستقیم و یا غیر مستقیم از بخش روس نشین حمایت کرد، آنها شدیدترین تحریم ها را علیه روسیه بکار گیرند.

اگر هم دخالت نظامی از سوی روسیه صورت نگرفت آنها مناطق شرقی را اشغال کرده و به اوکراین بازگرداند و بعدا به بهانه احتمالی حمایت مالی و یا نظامی از شبه نظامیان روس تبار شرق اوکراین تحریم های جدیدی علیه روسیه تصویب کنند.

روسیه می داند چه در جنگ از قبل طراحی شده آمریکا و ناتو در شرق اوکراین شرکت بکند و یا نکند، چه از مردم شرق اوکراین به شکل غیر نظامی حمایت کند و یا نکند، غرب آنها را متهم به دخالت، حمایت و تجاوز و اشغال خواهد کرد.

تنها راه روسیه تلاش بیشتر برای توجیه نقشه شوم غرب برای افکار عمومی داخلی و خارجی است و احتمالا واقعا دخالت در شرق اوکراین و کمک رسانی برای حفظ این مناطق در دست صاحبان حقیقی آن یعنی روستباران است.

چرا که هر کاری روسیه بکند و هر سیاستی را برگزیند جواب غرب تحریم های سنگین و بی مثال خواهد بود.

اما تلاش روسیه فعلا روی این نکته متمرکز شده تا تضمین هائی از آمریکا مبنی بر عدم عضویت اوکراین و گرجستان بگیرد و احتمالا بخش شرقی اوکراین را متقاعد کند به اوکراین بپیوندد.

نقشه روسیه احتمالا موفقیت آمیز نخواهد بود اما حداقل نشان خواهد داد غرب برایش نگرانی های امنیتی روسیه اهمیتی ندارد و اگر درگیری در شرق اوکراین آغاز شود روسیه به همین دلیل می تواند روی اولویت های امنیتی خود پافشاری کند و به دفاع از مردم روس تبار بپردازد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: