پرش به محتوا

همه جا رد پای منحوس اسرائیل را می توان دید.

نوشته رائول مصطفانی در نشریه «نزاویسیمایا گازتا» با عنوان احتمال درگیری نظامی درباره نگرانی فزاینده درباره پیامدهای تقویت روابط رباط با اسرائیل.

به گزارش روسیه الیوم، به نوشته روزنامه فرانسوی اوپنیون الجزایر به قدری نگران افزایش همکاری های نظامی میان مراکش و اسرائیل است که به طور جدی در حال بررسی آمادگی نظامی برای جنگ با رباط است.استفان دی میستورا، فرستاده شخصی دبیرکل سازمان ملل متحد در صحرای غربی  به منظور آرام کردن اوضاع و گفتگوی مستقیم با طرفین درگیر، وارد منطقه شده است.

یادداشت تفاهم اسرائیل و مراکش در زمینه دفاع و امنیت باعث نگرانی جدی الجزایری ها شده است. در این یادداشت، مراکش تصمیم به خرید سیستم ضد هوایی اسرائیلی گنبد آهنین گرفته است، با وجود اینکه سیستم ضد هوائی اسرائیل در چند سال گذشته چندان موفق نبوده اما دولت های متحد آمریکا از ترس خشم و تحریم های آمریکا جرات خرید بهترین سیستم ضد هوائی جهان از روسیه را ندارند و باید به گنبد آهنین اسرائیل رضایت دهند.

رسانه ها پیشتر گزارش داده بودند که صنایع هوافضای اسرائیل (IAI) قراردادی را برای تامین یک سری پهپادهای انتحاری به ارزش ۲۲ میلیون دلار با مراکش منعقد کرده است.

مشکل دیگر این است که امیر پرتز، وزیر دفاع سابق اسرائیل در مراکش به دنیا آمده است که به گفته این روزنامه فرانسوی،این ارتباط ترس و سوء ظن بیشتری برای الجزایری ها ایجاد کرده است.

به گفته کارشناسان آمریکایی که این روزنامه نام آنها را ذکر نکرده است، تحویل گروهی از سامانه‌های جنگ الکترونیک و هواپیماهای انتحاری اسرائیلی به مراکش می‌تواند تعادل نظامی-فنی بین الجزایر و مراکش را به نفع این کشور به شدت بر هم بزند. اگرچه، به طور کلی، طی ده سال گذشته، الجزایر با حدود ۱۰ میلیارد دلار بیشتر از دو برابر مراکش معادل ۴.۵ میایارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی خریداری کرده است، اما دخالت و فتنه گری رژیم صهیونیست اسرائیل می تواند ورق را به نفع رژیم سلطه جوی مراکش که از دشمنان فلسطین محسوب میشود را برگرداند.

مبارزه برای رهبری منطقه ای بین مراکش و الجزایر چندین دهه است که ادامه دارد. با این حال، در چند سال گذشته، وضعیت نه جنگ نه صلح حاکم شده است، این وضعیت با توطئه گری اسرائیل و مراکش ادامه یافت تا اینکه روابط دیپلماتیک بین آنها در سال گذشته قطع شد. درگیری دو کشور به دلیل اختلاف بر سر صحرای غربی بدتر شد.

ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی، بخشی از جهان ارتجاعی عرب و متحدان آمریکا در آمریکای لاتین رسماً اشغال صحرای غربی توسط مراکش را بدون هیچ اعتراضی به رسمیت شناخته اند. با این حال، بسیاری بر این باورند که واشنگتن این اقدام را تنها برای تشویق رباط به عادی سازی روابط با اسرائیل انجام داده است.

اسراییل سال‌هاست که در هر توطئه و جنگ افروزی در منطقه مجوز ایالات متحده دخالت مستقیم می کند، اسراییل در ایران به عملیات تروریستی دست می زند، هر روز ایران را تهدید به بمباران و حمله نظامی میکند، در سوریه دخالت مستقیم نظامی کرده و از تروریست های اسلامی حمایت می‌کند، در لبنان و سوریه تایوان تجاوز نظامی می‌کند، در کردستان عراق و سوریه مشغول جاسوسی و سازماندهی امنیتی علیه ایران است، در جنگ یمن به نفع عربستان و امارات مشارکت می‌کند، در سودان، تیگره، لیبی و بسیاری از دیگر کشورهای آفریقایی مستشار و یا مشاورانی برای کودتا مستقر کرده است، پایش به شیخ نشین های خلیج فارس گشوده شده است و سازمان های اطلاعاتی اش در جمهوری آذربایجان شدیداً فعالند. در ترور ژنرال سلیمانی و المهدی دست داشته و اکنون در شما آفریقا بدنبال راه اندازی بحران و جنگ تازه ای است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: