پرش به محتوا

«افق جدیدی از همکاری»

جمهوری خلق چین و ایران اخیراً اسناد بسیار مهمی را برای ایجاد بیشتر روابط متقابل امضا کرده اند. این توافق ها در حال حاضر قرار است با اقدامات مختلف اجرایی شوند.

به گزارش روسیه امروز به نقل از خبرگزاری چینی شین هوا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه اعلام کرد ایران و چین مشتاقانه منتظر «افق جدیدی از همکاری» هستند. پیش از این وزرای خارجه دو کشور برای تحکیم روابط چین و ایران با یکدیگر دیدار کرده بودند.

دیپلمات ایرانی در گفت و گو با شین هوا اعلام کرد که علاوه بر مجاورت جغرافیایی ایران و چین، هر دو کشور از نظر تاریخ، فرهنگ و سیاست و همچنین روابط مابین ملل با یکدیگر دارای ارتباطات متنوعی هستند. این نکته را نباید فراموش کرد، هر دو ملت از زمان های قدیم توسط جاده ابریشم با یکدیگر روابط متعددی داشتند.

به گفته خطیب زاده، به ویژه، راه اندازی مشارکت راهبردی جامع در ژانویه ۲۰۱۶ نشان دهنده یک «لحظه و نقطه عطف بسیار مهم» در زمینه «ایجاد ستون های جدید روابط دوجانبه» است.

دو کشور سال گذشته در جریان سفر وانگ یی وزیر امور خارجه چین به تهران به مناسبت پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دوجانبه، طرح جامع همکاری را امضا کردند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در اواسط ژانویه به چین سفر کرد. تهران و پکن پس از آنچه خطیب زاده به عنوان یک «بحث بسیار جامع و طولانی» بین امیرعبداللهیان و وانگ توصیف کرد، اجرای این برنامه ۲۵ ساله را آغاز کردند. خطیب زاده اما به موضوع و محتوی این «بحث بسیار جامع و طولانی» اشاره ای نکرد.

به گفته خطیب زاده، با توجه به آخرین تحولات روابط دوجانبه، تهران و پکن اکنون در موقعیت خوبی برای شفاف سازی جزئیات بیشتر این توافق هستند. خطیب زاده گفت، موضوع این است که این دو کشور چگونه می توانند اجماع خود را در حوزه های مختلف اجرائی کنند.

ایران همواره در راستای منافع اصلی خود از چین حمایت کرده است، به عنوان مثال در مورد سیاست چین واحد. از سوی دیگر، چین نیز به سهم خود در زمینه‌های مختلف از جمله کمک به مبارزه با همه‌گیری کرونا در شرایط بسیار دشوار به ایران کمک کرده است.


روابط دوجانبه نه تنها به نفع دو کشور، بلکه به نفع منطقه و به علاوه کل جهان خواهد بود. این خواسته هر دو کشور است که با هم علیه یکجانبه گرایی مبارزه کنند و «سیاست های تهدید آمیزی را که واشنگتن تلاش دارد در عرصه بین المللی به دیگر کشورها دیکته کند» را به چالش بکشند.
خطیب زاده همچنین به لزوم توجه و شکل دهی دقیق روابط و تبادلات بین ملت ها در چارچوب دیپلماسی عمومی اشاره کرد. هر دو کشور اصرار دارند که ملت های خود را به هم دیگر نزدیک کنند و پل ارتباطی مستحکمی دو ملت ایجاد کنند تا چینی ها و ایرانی ها یکدیگر را بهتر درک کنند.
چین و ایران اقداماتی را برای ارتقای روابط بین فرهنگی انجام داده اند. به عنوان مثال، گردشگران چینی دیگر برای سفر به ایران نیازی به ویزا ندارند. در ایران روز به روز فیلم های چینی در سینماها بیشتر می شود و دوره های زبان چینی در دانشگاه ها ارائه می شود. تبادل پر جنب و جوشی بین نهادهای هر دو کشور وجود دارد. به منظور افزایش تبادلات فرهنگی، نمایشگاه ها و جشنواره های مختلفی نیز در دو کشور برگزار می شود.
یکی دیگر از زمینه های همکاری، تلاش مشترک علیه کمپین های اطلاعات نادرست و ساختگی ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای غربی علیه هر دو کشور است.

«افق جدیدی از همکاری» جمله خوبی است اما همچنان کلی گوئی در مورد این توافق ادامه دارد، بدون آنکه موافق و مخالف اطلاعی از جزییات آن داشته باشند!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: