پرش به محتوا

گزارش رسانه های روسیه از دیدار پوتین و رئیسی.

به گزارش روسیه امروز، پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در مسکو از رئیسی همتای ایرانی خود استقبال کرد. این دیدار مهم ترین سفر خارجی رسمی رئیسی از زمان آغاز به کار در اوت و اولین سفر یک رئیس جمهور ایرانی به روسیه از سال ۲۰۱۷ تاکنون است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در مسکو از ابراهیم رئیسی همتای ایرانی خود استقبال کرد. پوتین پیش از این از رئیس جمهور ایران برای سفر به روسیه در چارچوب تعامل راهبردی ایران و روسیه دعوت کرده بود. دیدار در مسکو مهم ترین سفر خارجی رسمی رئیسی از زمان آغاز به کار در اوت و اولین سفر یک رئیس جمهور ایرانی به روسیه از سال ۲۰۱۷ تاکنون است.
رئیس جمهور روسیه در این نشست تاکید کرد که دولت سوریه با کمک روسیه و ایران توانسته در درگیری های سوریه تا حد زیادی بر تهدیدات تروریستی غلبه کند. پوتین در مورد بحران افغانستان با تاکید بر لزوم تبادل نظر روسیه و ایران در مورد این بحران جدید در منطقه، افزود: «البته در حال حاضر ما نگران وضعیت افغانستان هستیم». به گفته رهبر روسیه، دو کشور در صحنه بین المللی به طور کلی با یکدیگر «بسیار نزدیک»همکاری می کنند.

پوتین ضمن خوشامدگویی به همتای خود از تهران گفت که ایران به عنوان ناظر در سازمان همکاری شانگهای (SCO) مشارکت فعال دارد. وی افزود: روابط ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر اساس توافق موقت در حال توسعه است. رئیس جمهور روسیه گفت: ما فعالانه برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین ایران و سازمان شانگهای تلاش می کنیم.لازم به یادآوری است که روند عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای اندکی پس از روی کار آمدن رئیسی آغاز شد.

رئیس جمهور ایران در این ملاقات با اشاره به فشارهای آمریکا گوشزد کرد که ایران بیش از ۴۰ سال است که در برابر تجاوزات آمریکا مقاومت کرده است.

رئیسی سپس افزود: تحریم ها و تهدیدهای آمریکا مانع پیشرفت ایران نخواهند شد.
رئیسی پس از گفتگو با همتای روس خود در مسکو گفت: طرف ایرانی پیش نویس توافقنامه همکاری راهبردی میان ایران و روسیه را به مسکو تحویل داده است این توافق نامه یک نقشه را همکاری راهبردی میان دو کشور برای ۲۰ سال را ترسیم میکند. رئیس جمهور ایران در این اجلاس گفت:

ما هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با روسیه قائل نیستیم و خواهان توسعه روابط استراتژیک با مسکو هستیم.»

ایران برای افزایش حجم روابط تجاری با روسیه تلاش زیادی میکند.

مسکو و تهران از روابط قوی برخوردارند و منافع مشترکی را در افغانستان دنبال میکنند و از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در درگیری سوریه به حساب می آیند. رئیس جمهور ایران در آستانه نشست روسیه و ایران ابراز امیدواری کرد که سفر وی به مسکو بتواند «نقطه عطفی» در روابط دوجانبه باشد. رئیس دولت ایران صبح چهارشنبه در فرودگاه تهران پیش از ترک ایران برای انجام ماموریت دیپلماتیک خود در مسکو گفت: همکاری ایران و روسیه در منطقه بدون شک منجر به حفظ امنیت در منطقه می‌گردد و از «یکجانبه گرایی» در منطقه جلوگیری میکند.

کرملین پیش از این دیدار اعلام کرد رئیسی و پوتین درباره موضوعات مهم مرتبط با همکاری های دوجانبه از جمله اجرای پروژه های مشترک در حوزه اقتصادی و تجاری، تحولات مهم بین المللی و منطقه ای و همچنین توافق هسته ای ۲۰۱۵ گفتگو خواهند کرد. به نقل از رسانه های روسی، رییس قرار است در برابر جلسه عمومی دوما در مسکو سخنرانی کند.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پیشتر گفته بود که دولت جدید تهران «نقشه راه جدیدی» را برای تعمیق روابط با مسکو دنبال می کند. وی افزود: ایران و روسیه مصمم هستند تا توافقنامه همکاری ۲۰ ساله خود را که در سال ۲۰۰۱ امضا کردند، تمدید و به روز کنند. امیرعبداللهیان در مقاله‌ای برای خبرگزاری اسپوتنیک که روز سه‌شنبه منتشر شد، نوشت: دولت رئیسی مصمم است همکاری‌های خود را با روسیه در قالب دو یا چندجانبه گسترش دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: