پرش به محتوا

روسیه گزینه دیگری را برای حل مسئله اوکراین و گرجستان به آمریکا پیشنهاد کرد.

به گزارش راشا تودی، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه احتمالاً می‌تواند به تعهد قانونی آمریکا مبنی بر عدم رای به پیوستن اوکراین و گرجستان به ناتو رضایت دهد. او مطلب را به عنوان جایگزینی برای تضمین عدم گسترش ناتو به سمت شرق پیشنهاد کرد.

روسیه آماده است جایگزینی دیگری برای تضمین ناتو برای عدم حضور اوکراین و گرجستان در این بلوک ارایه دهد. کرملین می تواند به تعهد یکجانبه ایالات متحده برای مخالفت یا رای ندادن به پیوستن دو کشور به ائتلاف رضایت دهد. این را سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در باشگاه گفتگوی والدای گفت. او توضیح داد: «مصوبه معروف نشست بخارست در سال ۲۰۰۸ مبنی بر اینکه اوکراین و گرجستان به عضویت ناتو در می آیند باید لغو شود و با متنی با این موضوع جایگزین شود که این عضویت هرگز اتفاق نخواهد افتاد. از طرف دیگر، ما آماده بررسی این گزینه هستیم که ایالات متحده به طور یکجانبه متعهد شود که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.یعنب تعهد ناتو دیگر لازم نیست.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: اگر آمریکا اراده سیاسی برای انجام این کار داشته باشد، قطعا این مسیر آسان تری برای آنها خواهد بود. به گفته ریابکوف، اولویت مسکو این است که ایالات متحده تضمین های شفاف و الزام آور قانونی را ارائه دهد که اوکراین و سایر کشورها را از پیوستن به ناتو محروم کند.

ریابکوف در باشگاه گفتگوی والدی گفت که مسکو نیاز به یک پاسخ مکتوب مستقیم و شفاف به پیشنهادات خود در مورد ضمانت های امنیتی دارد. وی اذعان کرد که نحوه طرح این موضوع احتمالا بی سابقه بوده است. با این حال، وی خاطرنشان کرد که شرایط خاص این نحوه از طرح مطلب را ما دیکته کرده است. معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: بحران کنونی عمدتاً ناشی از روند مخربی است که آمریکا و ناتو در پیش گرفته اند.

وی در همین حال خاطرنشان کرد که جنگ و مناقشه مسلحانه تمام عیار در اروپا رخ نخواهد داد و در زمان حاضر امکان آغاز جنگ وجود ندارد.  

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو قصد انجام اقدامات خصمانه علیه کشورهای دیگر را ندارد و به اوکراین تهاجم نظامی نمی کند.  

ریابکوف همچنین از آمریکا خواست تا از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کند.

وی افزود: ما تنها رزمایش های نظامی برگزار می کنیم و نقل و انتقالات ارتش ما در قلمرو کشور روسیه انجام می گیرد.  

ریابکوف در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا و پیمان ناتو در مورد روسیه ایرادها و ادعاهای غیرموجه مطرح می کنند که برای مسکو غیرقابل قبول است.

 وی تصریح کرد: روسیه با تحریم های یکجانبه غرب و امریکا سیاست های خود را تغییر نخواهد داد.  

۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۶ آذر)، وزارت امور خارجه روسیه، پیش نویس توافقنامه ای بین مسکو و واشنگتن در زمینه ضمانت های امنیتی و تمهیداتی برای تضمین امنیت روسیه و کشورهای عضو ناتو را منتشر کرد.

رایزنی ها بین روسیه و آمریکا در مورد این مساله ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) در ژنو انجام شد. همچنین جلسه شورای ناتو – روسیه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) در بروکسل برگزار شد و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا که در جریان آن این طرح های پیشنهادی مورد گفت و گو قرار گرفت، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) در وین تشکیل شد.

روسیه اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ نامه هایی را که حاوی پیشنهادات این کشور برای ارائه ضمانت های حقوقی- امنیتی درمورد اقدامات ناتو و گسترش این پیمان و استقرار زیر ساخت ها و تسلیحات آن در مناطق مجاور مرزهای روسیه بود به آمریکا و ناتو ارائه کرد.  

روابط روسیه و آمریکا و ناتو در هفته های اخیر پرتنش شده و مسکو هشدار داده است که در صورت استقرار تسلیحات ناتو در نزدیکی مرزهای خود و عضویت اوکراین و گرجستان در این پیمان به این اقدامات پاسخ نظامی خواهد داد.  

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: