پرش به محتوا

دوست واقعی کیست؟ چین و آفریقا

اخیرا اوهورو مویگای کنیاتا رئیس جمهور کنیا در مراسم تکمیل پروژه پایانه نفتی مومباسا ساخته شده توسط شرکت چینی که در آن وانگ یی وزیر امور خارجه چین نیز حضور یافت، چین را به دلیل حمایت از توسعه کنیا ستود و «دوست واقعی» نامید.

پس از راه‌اندازی پایانه نفتی مومباسا، کنیا می‌تواند سالانه بیش از 2 میلیارد شیلینگ از هزینه انتقال نفت بکاهد. این پروژه همانند راه آهن مومباسا- نایروبی، هم جزو پروژه های کلیدی کنیا بوده و هم توسط شرکت های چینی ساخته شده است.

وانگ یی وزیر خارجه چین از 4 تا 7 ژانویه از اریتره، کنیا در شرق آفریقا و کومور در جنوب آفریقا بازدید کرد. این یک سنت 32 ساله دیپلماتیک چین است که وزیر خارجه در اولین سفر دیپلماتیک خود در سال نو به آفریقا می رود. علیرغم همه گیری کووید-19، این سنت قطع نشده که کاملا می تواند ظرفیت دوستی چین و آفریقا را نشان ‌دهد.

در حال حاضر، تعداد کل موارد کرونا در آفریقا به بیش از 10 میلیون نفر رسیده اما نرخ واکسیناسیون آن از ده درصد کم تر است. در زمانی که برخی از کشورهای غربی به دنبال جریان «ملی گرایی واکسن» هستند، چین در حد توان خود به آفریقا کمک رسانی کرده است. یک ماه پیش چین اعلام کرد که یک میلیارد دوز واکسن بیشتر به آفریقا ارایه می کند و در جریان دیدار وزیر خارجه چین در کنیا نیز اعلام کرده است که 10 میلیون دوز دیگر واکسن به کنیا کمک می کند و در تحقق واکسیناسیون همگانی در کومورو نیز از آن کشور حمایت خواهد کرد.

به علاوه، چین و کنیا اسناد همکاری در زمینه اقتصاد دیجیتال، سرمایه گذاری و کشاورزی را امضا کرده اند، این در حالیست که اریتره و چین نیز روابط دوجانبه را به سطح همکاری استراتژیک ارتقا داده و اریتره همچنین نقشه راه همکاری اریتره و چین را تدوین کرده است با این امید که همکاری با چین در حوزه های زیرساختی، منابع معدنی، کشاورزی، منابع انسانی و سایر زمینه ها ارتقاء یابد.

این نیز قابل ذکر است که همزمان با تعمیق همکاری چین با آفریقا، نظریه «تله بدهی چین برای کشورهای آفریقایی» توسط برخی افراد غرب ساخته شده است. ایسایاس آفورکی رئیس جمهور اریتره در پاسخ به این نظریه، آن را رد و تاکید کرد که چین هرگز در امور داخلی کشورهای آفریقایی مداخله نکرده و شریک واقعی آفریقا برای توسعه است.

بر اساس نظرسنجی موسسه«Afrobarometer»،   63 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که نفوذ سیاسی و اقتصادی چین در کشورهایشان «بسیار» یا «نسبتا» مثبت است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: