پرش به محتوا

پکن دلایل واقعی ممنوعیت هواوی در بریتانیا را فاش کرد

به گزارش رشا تودی، اخیرا کلیپی با حضور یک وزیر خارجه سابق بریتانیا منتشر شده است. او مدعی شد که واشنگتن به لندن دستور داده تا هواوی را از شبکه 5G اخراج کند. این اعتراف در تائید موضع چین است که همیشه تاکید می کرد که ممنوعیت هواوی از شبکه ۵ جی یک توطئه و دروغ ساختگی است و امنیت ملی هیچ کشوری بخاطر استفاده از وسایل این شرکت در خطر نیست.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه به این موضوع اشاره کرد که «امنیت ملی» تنها بهانه‌ای برای کشورهای غربی برای اعمال محدودیت‌هایی برای غول فناوری چینی هوآوی در سال گذشته است. این فشار ناشی از تمایل واشنگتن برای آسیب رساندن به شرکت های چینی با فناوری پیشرفته است. بیانیه این مقام پس از آن منتشر شد که ماه گذشته رسانه ها کلیپی را منتشر کردند که در آن وینس کیبل، وزیر سابق بریتانیا برخی ادعاها را در این زمینه مطرح کرد.

در میزگردی با عنوان «چین: شریک یا دشمن؟» در اوایل ماه دسامبر، کیبل – که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ وزیر امور خارجه بریتانیا در امور تجارت، نوآوری و مهارت بود – گفت که «دلیل» دور شدن بریتانیا از چین، هواوی و 5G هیچ ارتباطی با امنیت ملی بریتانیا ندارد. وی افزود که «آمریکایی ها» دستوری را به لندن ابلاغ کردند که هواوی را از سیستم ۵ جی بریتانیا اخراج و همه قراردادها با این شرکت را لغو کند.

کیبل همچنین تاکید کرد که در طول پنج سال تصدی خود به عنوان وزیر، هرگاه که به این موضوع امنیت شبکه پرداخته است، «سازمان های اطلاعاتی بارها به او اطمینان داده اند که باید بدانند شبکه ما کاملا امن است.» در کلیپ کوتاهی که حضور او در این مراسم را نشان می‌دهد او صحبت های خود را با ابراز تاسف به پایان می‌رسد و می گوید: «اگر ما از سیستم 5G استفاده می کردیم» بریتانیا «اکنون در خط مقدم کشورهایی بود که از پیشرفته‌ترین فناوری‌های مخابراتی استفاده می‌کنند».

در ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰ دولت بریتانیا به شرکت های مخابراتی این کشور دستور داد تا خرید تجهیزات 5G از هواوی را متوقف کنند و بکار گیری این تجهیزات موجود را تا سال ۲۰۲۷ متوقف کنند. الیور داودن، وزیر امور خارجه وقت بریتانیا در امور دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش در بیانیه‌ای درباره اقدام علیه غول فناوری چینی اذعان کرد که می‌تواند راه‌اندازی شبکه‌های 5G را «دو تا سه سال» به تعویق بیندازد. با این حال، وی افزود که این تصمیمی برای شبکه های مخابراتی بریتانیا، برای امنیت ملی و اقتصاد ما است، این تصمیم چه در حال حاضر و چه برای بلندمدت،تصمیم درستی است. چند ماه قبل از آن، دولت ایالات متحده محدودیت‌های گسترده‌ای را برای هوآوی اعمال کرده بود و به نگرانی‌های امنیت ملی نیز اشاره کرده بود.

واشنگتن جنگ صلیبی خود علیه هواوی را در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز کرد – سیاستی که با روی کار آمدن بایدن تغییر چندانی نکرد. دولت ایالات متحده با استناد به روابط نزدیک هواوی با حزب کمونیست چین، ادعا می کند که تجهیزات 5G این شرکت می تواند توسط سازمان های اطلاعاتی چین برای اهداف جاسوسی استفاده شود. با این حال، غول فناوری همیشه این اتهامات را به شدت رد کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: