پرش به محتوا

نیویورک تایمز: بایدن افغانستان پوتین را در اوکراین آماده میکند.

به گزارش راشاتودی، روزنامه نیویورک تایمز،که به نزدیک به دموکرات‌های آمریکایی معروف است، در نسخه منتشر شده روز جمعه  گذشته خود گزارش داد که دولت بایدن در حال حاضر در حال آماده‌سازی طرح‌هایی برای راه اندازی جنگ چریکی علیه دولت روسیه در اوکراین است.

در صورت مداخله روسیه و یا حمله به اوکراین و بازگشت این کشور به حوزه نفوذ روسیه، ایالات متحده در حال برنامه ریزی راه اندازی یک جنگ چریکی و تروریستی در اوکراین است. این خبر بر اساس اطلاعاتی است که نیویورک تایمز  از حلقه های داخلی دولت بایدن و محافل امنیتی ایالات متحده به دست آورده است.

همانطور که روزنامه نزدیک به دموکرات ها در نسخه جمعه خود گزارش داد، مقامات ارشد دولت بایدن فاش کردند که در صورت «حمله نظامی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین»، ایالات متحده قصد دارد از راه اندازی شورش در اوکراین علیه روسیه حمایت کند.

با توجه به اینکه ایالات متحده به تازگی از جنگ در افغانستان که دو دهه طول کشید بیرون آمده است، این سوال مطرح میشود که چگونه می تواند از پس تامین مالی و حمایت از شورش های جدید برآید، جواب این سوال روشن نیست و روی آن کار می شود. نیویورک تایمز می نویسد، پرزیدنت بایدن هنوز دقیقاً تصمیم نگرفته است که چگونه ایالات متحده شورشیان اوکراین را که وظیفه دارند جنگ چریکی علیه حمله احتمالی دولت اشغالگر روسیه را به راه بیندازد، مسلح کند. اما همین واقعیت که این بحث در درونی ترین محافل واشنگتن در حال انجام است نشان می دهد که جهان چقدر به آغاز یک درگیری قدرت های بزرگ نزدیک است.

نیویورک تایمز می نویسد، در افغانستان، ایالات متحده متوجه شد که در مقابله با شبه نظامیان ضد آمریکایی کاملا ناتوان و بی عرضه هستند. اما وقتی صحبت از تامین مالی از یک شورش پرو آمریکای میشود، آنگاه کارشناسان نظامی معتقدند که اوضاع بسیار متفاوت میشود.

جیمز استاوریدیس، دریاسالار چهار ستاره بازنشسته نیروی دریایی که فرمانده عالی نیروهای متفقین در ناتو بود، به روزنامه اجازه داد تا کلمه به کلمه از او نقل قول کند:

اگر پوتین با نیروی بیشتری به اوکراین حمله کند، ایالات متحده و ناتو به طور قابل توجهی حمایت نظامی خود را افزایش خواهند داد – این شامل جاسوسی و سازمان اطلاعاتی مخفی، جنگ در فضای سایبری، سلاح های ضد تانک و ضد هوایی، موشک های دریایی تهاجمی خواهد بود. پوتین اگر به اوکراین حمله کند باید بداند که ما پس از دو دهه درگیری نظامی می دانیم که چگونه چریک‌ها را مسلح کنیم، آنها را آموزش دهیم و یا همه گونه تامین شان کنیم.»

دریاسالار، که از افسران مطلع آمریکا محسوب میشود و در برنامه ریزی نظامی نیز متبحر است، با این اظهاراتش به کمک مالی و حمایت «موفقیت‌آمیز» از مجاهدین افغان اشاره می کند. ستیزه جویان اسلامی  با حمایت آمریکا به مدت یک دهه جنگ چریکی و تروریستی را علیه ارتش اتحاد شوروی و دولت سوسیالیست افغانستان به راه انداختند تا اینکه اتحاد جماهیر شوروی مجبور به ترک کشور شد و چند سال بعد از خروج ارتش شوروی از افغانستان حکومت سوسیالیستی این کشور سقوط کرد.

به گفته استاوریدیس، ایالات متحده آمریکا مشغول برنامه ریزی در مقیاس بسیار بزرگتری در اوکراین است:

در مقایسه با حمایت و تلاش های ما در افغانستان از مجاهدین در برابر اتحاد جماهیر شوروی، سطح حمایت نظامی ما از شورش های اوکراین بسیار بالاتر و وسیع تر خواهد بود .

نیویورک تایمز دریافت که لوید آستین، وزیر دفاع و مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا در تماس های تلفنی اخیر به همتایان روسی خود هشدار دادند که پیروزی سریع روسیه در اوکراین به قیام خونینی مشابه آنچه که اتحاد جماهیر شوروی را از افغانستان بیرون راند، منجر خواهد داشت. مقامات ارشد بایدن در گفتگو با متحدان آمریکا، همچنین به صراحت گفته اند که هم سیا (به طور پنهانی) و هم پنتاگون (کاملا علنی) به دنبال حمایت از شورش و ستیزه جویان اوکراین خواهند بود.

مقامات دولتی که نیویورک تایمز توانست با آنها صحبت کند، گفتند که برنامه ها می تواند شامل آموزش ستیزه جویان و شبه نظامیان در کشورهای مجاور نیز باشد: لهستان، رومانی و اسلواکی. سپس قرار است آنها از آنجا به اوکراین قاچاق شوند. ایالات متحده و متحدان ناتو علاوه بر پشتیبانی لجستیکی و تسلیحاتی، همچنین می توانند تجهیزات پزشکی، خدمات و حتی پناهگاه را در طول حملات روسیه فراهم کنند. 

به گزارش نیویورک تایمز، مقامات مطلع اعلام کرده اند که ایالات متحده مطمئناً وظیفه مسلح کردن شورشیان را به عهده خواهد داشت.(در جنگ افغانستان هم شرکت های نظامی و تسلیحاتی آمریکایی وظیفه مسلح کردن مجاهدین را به عهده داشتند و دولت آمریکا هزینه مسلح کردن شورشیان را از متحدین اروپایی و عربستان و شیخ نشین های خلیج فارس وصول کرد و شرکت های تسلیحاتی آمریکایی سود هنگفتی از این طریق به جیب زدند. مترجم).

در عین حال نباید فراموش کرد که یک طرف این محاسبات نظامی می لنگد و به همین دلیل روزنامه‌نگاران آمریکایی هنوز در مورد عملی بودن ابن نقشه ها شک دارند: دشوار است که بتوان به قطعیت بگوییم که اوکراینی‌ها اصلاً برای قیامی که می‌تواند سال‌ها یا حتی دهه‌ها طول بکشد آمادگی دارند یا خیر. در ضمن برخی از کارشناسان اوکراین با اشاره به نمونه کریمه استدلال می کنند می تواند اعتراضات در حد مخالفت های غیر نظامی و بدور از خشونت بماند.

علاوه بر این احتمال بسیار زیادی وجود دارد، که روسیه و پوتین تنها وارد بخش‌های شرقی اوکراین که روس نشین و بیشتر طرفدار روسیه هستند شوند و به این ترتیب بجای شورش و اعتراض با استقبال و همراهی مردم این مناطق روبرو شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: