پرش به محتوا

کودتا یا انقلاب رنگی

کودتا یا انقلاب رنگی
مغز متفکر ناآرامی ها در قزاقستان هنوز مشخص نیست
نوشته راینهارد لاوترباخ
منتشر شده در یونگه ولت

کریم ماسیموف، جو بایدن و جو بایدن جونیور


نخست وزیر سابق بریتانیا وینستون چرچیل زمانی درگیری های داخلی در رهبری اتحاد جماهیر شوروی را «مبارزه بولداگ ها زیر فرش» نامید که به موجب آن فقط وقتی می توان تشخیص داد که چه کسی در نهایت شکست خورده که جسدش را زیر فرش پیدا کنیم. از دوران چنین آداب و رسومی در اتحاد جماهیر شوروی خیلی وقت است گذشته، اما تغییر قدرت در قزاقستان امروزی نیز تا حد زیادی مبهم و نا روشن مانده است.

مسلم به نظر می رسد که سرخوشی بوریس کاگارلیتسکی، تروتسکیست روسی متخصص علوم اجتماعی، مبنی بر اینکه این اتفاقات «کودتا نبود، بلکه یک انقلاب» بود، حداقل زودرس و کال بود. زمانی که کاگارلیتسکی ویدیوی خود را در این مورد منتشر کرد، مطمئناً هنوز این موضوع درست بود که «نه هیپسترهای مسکو، بلکه افرادی از کارخانه ها، میادین نفتی و کارگاه های قزاقستان» به خیابان ها ریخته بودند. اما هنگامی که در نیمه دوم هفته گذشته غارت در آلماتی آغاز شد، طرح «طوفان در کاخ زمستانی» که کاگارلیتسکی آنرا تهیه و پخش کرده بود، قطعا رنگ باخت. روس های ساکن در آلماتی صحبت از غارتگران آموزش دیده نظامی و همچنین افرادی در خودروهای بدون شماره و پلاک کرده‌اند که پس از اقدامات تهاجمی مهاجمان و شورشگران در خیابان ها به جمع آوری پوکه ها وگلوله های شلیک شده کرده اند. این در واقع نشان می دهد که بخش هایی از سرویس مخفی قزاقستان در اینجا در حال فعالیت بودند و هم اینها بودند که به طور موقت فرودگاه آلماتی را تحت کنترل خود درآورده بودند.

اما این وقایع روشن نمی کند که این افراد تحت تاثیر و یا حمایت چه کسی و یا چه قدرتی بوده‌اند. بدیهی به نظر می رسد که تغییرات در کابینه و برکناری نورسلطان نظربایف، رئیس بلندمدت دولت سابق از پست شورای امنیت ملی، نفوذ وی را در قدرت تضعیف کرد. اما اینکه آیا این یک مانور از قبل برنامه ریزی شده با توافق قاسم جومارت توکایف، پسر خوانده نظربایف برای گرفتن کردن باد از بادبان اعتراضات و حفظ نظام نظربایف بود، یا اینکه ولیعهد نظربایف با استفاده از اعتراضات مردم دست به یک کودتا علیه نورسلطان شاه زد، تا «فامیل» خود را به منابع و قدرت برساند، در حال حاضر پاسخ این سوالات نامشخص است. با این حال، دستگیری نخست وزیر سابق و رئیس فعلی سرویس مخفی، کریم مسیموف، در واقع نشان از تضعیف اطرافیان نظربایف دارد.

اما آیا همه این اتفاقات و حوادث فقط یک اختلاف درونی قزاقستانی است؟ پورتال خبری آمریکایی Zero Hedge چند روز پیش مطلبی را منتشر کرد که بر اساس این مطلب مطرح شد که احتمالا مسیموف «آدم» ایالات متحده آمریکا بوده و بدین ترتیب با سقوط او از قدرت از وقوع یک «انقلاب رنگی» در این کشور جلوگیری به عمل آمده است. این تئوری با ادعای رسمی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مطابقت دارد. این پورتال خبری آمریکایی اظهارات خود را به عکسی از سال‌های گذشته که مسیموف را در کنار جوزف بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و پسرش هانتر، که به‌عنوان لابی‌گر کار می‌کند، مزین کرده، تا ادعاهایش را از این طریق مستدل کند. با این حال، محتوی مقاله فقط نشان می دهد که بایدن جونیور ممکن است به مسیموف کمک کرده باشد که چند صد میلیون دلار در ایالات متحده سرمایه گذاری کند. بنابراین پسر بایدن به مسیموف کمک کردن تا دست به پولشویی در آمریکا بزند. بالاخره هر چه باشد: مسیموف و خانواده بایدن مطمئنا همدیگر آنقدرمی‌شناختند که دست به این جور کارها بزنند.
اما لیست «مظنونین» این اغتشاشات بلند است: لهستان، ترکیه یا اوکراین. فعلاً باید اعتراف کرد: چیز خاصی از آن نمی دانیم.

مترجم: سیما


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: