پرش به محتوا

چه کسانی در پشت اعتراضات هستند و با چه ابزاری از خارج سازماندهی شد؟به گزارش تارنمای آنتی اشپیگل، انقلاب های رنگی را می توان با فرآیند هماهنگ و سازماندهی آنها تشخیص داد، این فرایند آنها را از اعتراضات خودجوش، مانند جلیقه زردها یا مخالفان پاندمی کرونا متمایز می کند. در مورد انقلاب های رنگی، اقدامات به صورت هماهنگ انجام می شود و نشانه‌های دوستان قدیمی و آشنا را هم در بین هماهنگ کننده ها پیدا خواهید کرد.

نکستا
تظاهرات ۲۰۲۰ در بلاروس از داخل لهستان سازماندهی و هماهنگ شد و ابزار انتخاب برای این کار کانال تلگرام نکستا بود که توسط مخالفان بلاروس اداره می شد اما توسط لهستان تامین مالی می شد. نکستا در بلاروس به موفقیت مطلوبی دست پیدا نکرد، هرچه باشد رئیس جمهور آلکساندر لوکاشنکو هنوز بر سر کار است، اما نکستا توانست بسیاری از مردم را برای شرکت در اعتراضات بسیج کند.

در قزاقستان نیز نکستا هم اکنون در انتشار پست های ضد روسی و ایجاد آشوب در این کشور بسیار فعال است.این واقعیت که اپوزیسیون بلاروس مستقر در لهستان به منابع مالی غرب وابسته است.نکستا را به ابزاری برای تحریک ضد روسیه پس از وقایع بلاروس در سال ۲۰۲۰ تبدیل کرد، نکستا همچنان منبع اصلی ایجاد تحرک و راه اندازی و سازماندهی اعتراضات در بلاروس است. آنچه غرب در حال اجرای آن است، جلو بردن سیاست های آمریکایی در ژئوپلیتیک در برابر حریف خود روسیه است. کشورهای همسایه روسیه (بلاروس، اوکراین، گرجستان یا اکنون قزاقستان) تنها مهره هایی در صفحه شطرنج ژئوپلیتیک هستند.

اتحادیه اروپا نیز رسما به مخالفان بلاروس کمک مالی می کند. در ۱۳ دسامبر، کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که اپوزیسیون بلاروس و «رسانه‌های آزاد بلاروس» را با ۳۰ میلیون یورو دیگر تامین مالی خواهد کرد. کانال تلگرام نکستا یکی از رسانه های موسوم به «رسانه های بلاروس آزاد» در غرب است. جالب اینجا است که دولت آلمان در تلاش برای محدود و یا مسدود کردن تلگرام در آلمان است، چراکه آلمان مدعی است در کانال های تلگرامی مخالفان سیاست های کرونائی دولت آلمان کاربران ناشناس دست به تهدید جانی و توهین سیاستمداران و یا مدافعان دولت میزنند اما تلگرام برای حذف آنها هیچ اقدامی انجام نمی دهد، اما اگر این اتفاقات مشابه یعنی تهدید جانی دولت و هوادارانش در کشورهای دیگر رخ دهد، یعنی در بلاروس یا قزاقستان رخ دهد و در تلگرام منتشر شود، آنوقت نه تنها ایرادی ندارد بلکه مصداق آزادی بیان است و اتحادیه اروپا حتی از چنین کانال های تلگرامی حمایت مالی هم می کند.

مختار ابلیازوف، امید غرب؟ عضو سابق الیگارشی حاکم قزاقستان و دزد فراری تحت حمایت فرانسه و غربمختار ابلیازوف
یکی دیگر از رهبران خودخوانده اپوزیسیون قزاقستان مختار ابلیازوف است. ابلیازوف یک بانکدار قزاق بود که ۲۰ سال پیش نیز در دولت قزاقستان حضور داشت. با این حال، گفته می شود که بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ او هشت میلیارد دلار مردم قزاقستان را از طریق مناطقی که به بهشت های مالیاتی معروفند اختلاس کرده و به دلیل این خلافکاری‌ها مجبور به فرار از کشور شده است. او در روسیه، قزاقستان و اوکراین به جرایم مختلف (کلاهبرداری، جعل اسناد، سوء استفاده از مقام) متهم و در روسیه و قزاقستان به طور غیابی به حبس های طولانی مدت محکوم شده است.
روسیه قبلاً از طریق یک درخواست قانونی خواستار دستگیری و استرداد مختار ابلیازوف از دادگستری فرانسه شد، که دادگستری فرانسه نیز با این درخواست استرداد موافقت کردند، اما وکلای مختار ابلیازوف توانستند با اعمال نفوذ در پرونده وی فرانسه را متقاعد کنند که استرداد وی به روسیه سیاسی است، بدین ترتیب دولت فرانسه تصمیم گرفت این دزد و کلاهبردار را در منطقه رویائی جنوب فرانسه در پناه خود برای روز مبادا در سرکه نگه دارد و از استرداد وی به روسیه سرباز زد. این روز مبادا خیلی زود سر رسید و ابلیازوف دهان باز کرد و مدعی شده است که او رهبر مخالفان معترض در قزاقستان است. البته می‌توان به این ادعا جدا شک کرد چرا که این فرد بیش از ده سال است که در خارج از کشور بسر می برد، و بعید است که در قزاقستان طرفداران زیادی داشته باشد، اما فرصت برای خود را غنیمت شمرد. و از راه نرسیده خواستار مداخله غرب شد، اما نگفت که به نظر او غرب باید دقیقا چه کاری انجام دهد. با این حال، به نظر می رسد او امیدوار است که غرب بتواند به او کمک کند تا به قدرت برسد.

اتفاقا – جای تعجب نیست – دفتر اصلی سازمان او در کیف است. اوکراین امروز پناهگاهی امن برای فعالیت های ضد روسی است.
غرب
حتی اگر غرب وانمود کند که هیچ ارتباطی با آنچه در قزاقستان می گذرد ندارد، رفتارش افشاگر دخالت آشکار غرب در ماجراها است. غرب به جای درخواست از معترضان به رعایت قانون و توقف خشونت و غارت، از دولت قزاقستان می خواهد که مانع فعالیت های آشوبگران نشود. اگر در روزهای آغازین اعتراضات بعضی از دولت و رسانه های غربی خواستار کنار نهادن خشونت و رعایت نظم از هر دو طرف بودند، در روزهائی که مسلم شد دولت دست بلا را دارد لحن بیانیه ها و نوشتارهای غربی تغییر کرد و دولت قزاقستان تبدیل به تنها شیطان اتفاقات شد، البته از زمانی که غرب مطمئن شد قزاقستان با درخواست از کشورهای پیمان امنیتی برای دخالت در روسیه غرب را از دایره متحدان بلاواسطه اش خارج کرده است ماجرای پروپاگاندا علیه قزاقستان و روسیه بشدت اوج گرفت. معمولا اگر غرب چشم دیدن تظاهرکنندگان نداشته باشد برای مثال زمانی که هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در واشنگتن یورش بردند یا اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه، کاملا متفاوت به اعتراضات برخورد می‌کند.
اظهارات آمریکا نیز نشان می دهد که همدردی های دولت آمریکا برای کدام طرف دعوا است. حتی یک کلمه هم گفته نمی شود که تظاهرکنندگان به افسران پلیس تیراندازی کردند. در عوض، انتقاد می شود که قزاقستان از متحد خود روسیه کمک می خواهد و روسیه نیز این کمک ها را ارائه می کند.

تیراندازی هدفمند به سمت پلیس
تظاهرات مسالمت آمیز آغاز شد، اما در مدت بسیار کوتاهی تعداد زیادی از مردان مسلح به سرعت با تظاهرکنندگان در هم آمیختند و به سوی نیروهای امنیتی آتش گشودند. دولت قزاقستان در ادعاهایش از ۲۰۰۰۰ جنگجوی مسلح صحبت می کند که اصرار دارد بسیاری از آنها از خارج به داخل این اعتراضات نفوذ کرده اند. همچنین این دیگر امری اثبات شده است که غارت و تصرف ساختمان های دولتی از جمله غارت زرادخانه های متعلق به نیروهای امنیتی توسط معترضان در مدت کوتاهی سازماندهی و اجرا شد.

یکی دیگر از نشانه های یک رویکرد برنامه ریزی شده و هماهنگ این واقعیت بود که افراد مسلح بلافاصله به فرودگاه آلماتی یورش بردند و آن را اشغال کردند. این برای جلوگیری از پرواز ورود هواپیماهای نیروهای امنیتی کمکی از مناطق دیگر کشور بود.

دولت قزاقستان می گوید بیش از ۴۰۰۰ نفر از جمله بسیاری از خارجی ها را دستگیر کرده است. اینها «از کشورهای همسایه» وارد کشور شدند. تحلیلگران گزارش می دهند که افراد این باید شامل افغان هایی باشد که به عنوان جنگجویان باتجربه به کار گرفته شده تند تا باعث تشدید تنش مسلحانه شوند. باید دید این گزارش ها تایید می شوند یا خیر.
وضعیت قزاقستان
در مجموع اوضاع در قزاقستان تا حدودی آرام شده است. هنوز تیراندازی در بسیاری از شهرها ادامه دارد، اما بیشتر شهرها شروع به پاکسازی بقایای ناآرامی ها کرده اند و زندگی کم کم به روال عادی خود باز می گردد. هنوز خیلی زود است که همه چیز را حل شده تصور کنیم. تلویزیون روسیه در گزارشی که منتشر کرد نشان داد که غیرنظامیان قزاق در مصاحبه هائی گفته اند، «جرقه اعتراضات را افزایش بی‌رویه قیمت گاز مایع طبیعی و سوخت زد، و آنها نیز مانند بسیاری به این افزایش قیمت اعتراض کرده و دست به تظاهرات زدند اما با تیراندازی، افزایش موج خشونت، غذا و ویرانگری از آینده کشورشان ابراز نگرانی می‌کنند، آنها خواستار براه افتادند چنین موجبی از خشونت نبودند »

حال باید دید که آیا اوضاع به طور کامل آرام خواهد شد یا خیر و آیا حوادث چند روز اخیر که منجر به ایجاد بی اعتمادی به مخالفان گردید و آنها را در انظار عموم رسوا کرد منجر به این خواهد شد که مردم دوباره به سوی دولت نخبگان نامحبوب و فاسد گرایش پیدا کنند یا خیر.

لازم به یاد آوری است که خواسته های کارگران و زحمت‌کشان قزاقستان کاملا برحق بوده و آنها بارها در قیام هایشان نشان داده‌اند که برای رسیدن به حداقل زندگی خویش دست به هر نوع فداکاری زده‌اند. بی شک امپریالیسم و مزدورانش و ستون پنجمی ها چه در لباس نولیبرال های الیکارش، چه در لباس افراطیون مذهبی و چه در لباس پان ترک‌های شوونیست در تلاش اند قیام به حق کارگران را به بیراه کشیده از آنان به عنوان گوشت دم توپ استفاده کنند و الیگارشی خطرناک تر را جایگزین الیگارشی فاسد فعلی کنند. فراموش نکنیم سقوط دراماتیک قزاقستان از پایان یافتن اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی آغازیدن گرفته و موقعیت سوق الجیشی این کشور با مرزهای وسیع‌اش با روسیه و چین، قزاقستان را به هدف اصلی امپریالیسم در منطقه اوراسیا تبدیل کرده، اما علیرغم همه اینها نباید حقوق کارگران و زحمت‌کشان زیر پای الیگارش های حاکم و آینده له شود، باید از هر فرصتی برای رساندن صدای زحمت‌کشان قزاقستان در این کارزار استفاده کنیم.

مترجم


این متن نوشته توماس روپر بوده و با نام تغییرات به فارسی ترجمه شده است – مترجم سیما

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: