پرش به محتوا

برگزاری مراسم بزرگداشت یکصد و سومین سالگرد قتل کارل لیبکنشت و رزا لوکزامبورگ.

مراسم بزرگداشت یکصد و سومین سالگرد قتل کارل لیبکنشت و رزا لوکزامبورگ رهبران برجسته کمونیست و کارگری آلمان امروز صبح در شهر برلین آغاز شد.

تا امروز عصر برلینی ها برای ادای احترام به این دو شخصیت برجسته و دیگر جانبازان جنبش کارگری آلمان به آرامگاه کمونیست ها و سوسیالیست ها در شرق برلین مراجعه خواهند کرد و دسته گلهای خود را در پای نماد کشته شدگان و مبارزان کمونیست خواهند نهاد.

به طور سنتی هفته دوم ماه ژانویه هر سال یک روز پس از اجرای کنفرانس رزا لوکزامبورگ که توسط روزنامه مارکسیستی یونگه ولت برگزار میشود، مراسم بزرگداشت رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت که در ۱۵ ژانویه ۱۹۱۹ به قتل رسیدند برگزار میشود.
ساعت ده صبح امروز رهبری حزب چپ آلمان (حزب چپ آلمان در پارلمان این کشور با تقریبا ۵ درصد آرا حضور دارد و ترکیبی از چپ های لیبرال ،چپ صهیونیستی، فعالین سندیکائی تا کمونیستی است) با مراجعه به آرامگاه مرکزی «فریدریشس فلده» در منطقه «هوهنشون هاوزن» دسته گلی را تثار آرامگاه کارل لیبکنشت و رزا لوگزامبورک و دیگر رهبران برجسته کمونیست و کارگری این کشور که در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند کرد.
چند سالی است که چهره‌های برجسته ادامه حزب اتحاد سوسیالیستی SED سابق از تظاهرات مراسم بزرگداشت سالانه، که معمولا در آن تقریبا بخش قابل توجهی از چپ‌ها و کمونیست‌ها حضور به هم میرساند، دوری می جویند و مراسم بزرگداشت حزب خود را برپا میکنند. بنابر گفته این حزب، امسال، از جمله شخصیت هائی که در مراسم حزب چپ حاضر بودند، می توان از جانین ویسلر، رئیس حزب، یورگ شیندلر مدیر فدرال و هاینز بیربام، رئیس گرایش چپ پارلمان اروپا، را نام برد.
تظاهرات و راهپیمائی مشترک «لیبکنشت-لوکزامبورگ» که توسط احزاب و گروه های مختلف چپ و کمونیست فراخوانده میشود، از ساعت ۱۰ صبح در ایستگاه متروی «فرانکفورتر تور» در «فردریشس هاین» آغاز شد و به یادبود سوسیالیست ها در گورستان فردریشسفلده به پایان می رسد.
کارل لیبکِنِشت (۱۸۷۱–۱۹۱۹) رهبر و نظریه‌پرداز سوسیالیست و کمونیست آلمانی بود؛ که به همراه رزا لوکزامبورگ فراکسیون اسپارتاکیست‌ها را در حزب سوسیال دموکرات آلمان تشکیل داد و بعدها به همراه وی حزب کمونیست آلمان را تأسیس کرد. کارل لیبکنشت در سال ۱۹۱۹ به همراه رزا لوکزامبورگ توسط شبه‌نظامیان راست‌گرا بدون محاکمه به قتل رسید. از او به خاطر مخالفت با جنگ جهانی اول در رایشستاگ و همچنین مشارکت در قیام ۱۹۱۹ اسپارتاکیست‌ها یاد می شود. یادبود لیبکنشت و لوکزامبورگ تا امروز در میان چپگرایان آلمان جایگاه برجسته‌ای دارد. او پسر ویلهلم لیبکنشت، از بنیان‌گذاران حزب سوسیال دموکرات آلمان بود.
روزا لوکزامبورگ (۱۸۷۰ – ۱۹۱۹) انقلابی یهودی و رهبر سوسیالیست و کمونیست آلمانی لهستانی‌تبار بود. او از مهم‌ترین چهره‌های سوسیالیستی در آغاز قرن بیستم بود. او از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران حزب سوسیال دموکرات پادشاهی لهستان و لیتوانی و اتحادیه اسپارتاکیست (بعدها:حزب کمونیست آلمان ۱۹۱۸) بود.
به سال ۱۹۱۹ در پی خیزش ژانویه، توسط دولت آلمان دست‌گیر و به هم‌راه دیگر رهبران حزب کمونیست آلمان از جمله کارل لیبکنِشْت، تیرباران شد.[۲] لوکزامبورگ و لیبکنشت از چهره‌های محبوب نزد اکثر سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها هستند.(۱)
در غروب ۱۵ ژانویه ۱۹۱۹، هر دو توسط افراطیون راستگرای ضد انقلابی، احتمالاً به دستور رهبران حزب سوسیال دمکرات آلمان فردریش ابرت و نوسکه دستگیر و تیرباران شدند: لیبکنشت در حالی که قرار بود به زندان تیرگارتن در برلین منتقل شود با صحنه سازی از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت تا این گونه نشان داده شود که وی در هنگام یک فرار ناموفق به قتل رسیده است. روزا لوکزامبورگ هنگام خروج از هتل ادن با قنداق تفنگ بیهوش شد و در حالی که بیهوش بود با شلیک گلوله به قتل رسید. جسد او تنها در ۳۱ مه ۱۹۱۹ در کانال برلین لندوهر کشف شد.
۱ – منبع: روسیه امروز و ویکی پدیا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: