پرش به محتوا

آیا وجود بزرگترین ذخایر اورانیوم جهان در قزاقستان دلیل تلاش برای براندازی در این کشور است؟

به گزارش روسیه امروز، اینطور که پیش میرود اعتراضات جاری در قزاقستان پیامدهای اقتصادی برای کشورهای دیگر جهان دارد: قیمت اورانیوم در بازار جهانی تقریباً هشت درصد افزایش یافته است. قزاقستان بیش از ۴۰ درصد تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. کارشناسان همچنین وجود ذخایر اورانیوم در قزاقستان را یکی از دلایل احتمالی مداخله غرب در ناآرامی های این کشورمی دانند.
تحت تأثیر ناآرامی های قزاقستان، قیمت اورانیوم در بازار بین المللی انرژی رادیواکتیو روز پنجشنبه به ۴۵.۲۵ دلار در هر پوند افزایش یافت. این در مقایسه با روز قبل تقریباً هشت درصد افزایش قیمت نشان میدهد، دیروز قیمت اورانیوم کمتر از ۴۲ دلار بود. این آمار از داده‌های شرکت تحقیقاتی و تحلیلی بازار سوخت هسته‌ای UxC است که توسط تارنمای اقتصادی و بورس بلومبرگ منتشر شده است.
همزمان، سهام بزرگ‌ترین تولید کننده اورانیوم قزاقستان، کازاتومپروم، در بازار بورس لندن ۱۱ درصد کاهش یافت. این درحالیست که پس از تصویب پیش نویس اتحادیه اروپا که در آن انرژی هسته ای به عنوان انرژی پاک ارزیابی کرد، اکثر شرکت‌های تولید و معامله اورانیوم در آمریکای شمالی و استرالیا بر این اساس رشد قابل توجهی را در سهام خود در بازارهای بورس تجربه کرده‌اند.
قزاقستان دارای بزرگترین ذخایر اورانیوم در جهان است و سهمی بیش از ۴۰ درصد در تولید جهانی. خریدار اصلی اورانیوم قزاقستان روسیه است، علاوه بر اهمیت این ماده به عنوان منبع انرژی برای نیروگاه های هسته ای داخلی و خارجی روسیه، دسترسی روسیه به اورانیوم از اهمیت راهبردی برای تجدید پتانسیل تسلیحات هسته ای این کشور نیز برخوردار است.

بنابراین، کارشناسان روسی گمان می‌کنند که حمایت غرب از شورش‌های خشونت‌آمیز در این کشور آسیای مرکزی نیز با این امید صورت گرفته که دسترسی روسیه به اورانیوم را دشوار کنند و ضربه جدی به دفاع هسته ای این کشور وارد آورند. اگر یک نیروی سیاسی طرفدار آمریکا در قزاقستان پیروز شود و به قدرت برسد، می تواند از شرکت های دولتی روسیه را که در استخراج اورانیوم فعالیت می کنند سلب مالکیت کند و صادرات مواد خام به روسیه را ممنوع کند.

از ابتدای هفته، پس از افزایش شدید قیمت گاز مایع به دلیل لغو کنترل قیمت های دولتی و حذف یارانه های سوخت، موجی از اعتراضات خشونت آمیز این کشور آسیای مرکزی را که قبلا بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، لرزاند. افزایش قیمت در مقایسه با افزایش قیمت های بازارهای اروپائی بسیار پائین بود اما برای بازار قزاقستان یک شوک نولیبرالی محسوب میشد.

قزاقستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان است و این کشور یکی از صادرکنندگان مهم نفت و یکی از ۲۰ صادرکننده برتر گاز جهان محسوب میشود. دولت قزاقستان از سال ها پیش برای مصرف کنندگان گاز مایع یارانه پرداخت کرده است تا گاز با قیمت ارزانتری بدست مردم برسد، اما دولت نولیبرال قزاقستان اخیراً اعلام کرده است که دیگر قصد ندارد و نمی تواند قیمت ها را تا این حد پایین نگه دارد.
لغو یارانه ها برای مردم به این معنی بود که هزینه ها (نه فقط هزینه های انرژی بلکه هزینه نگهداری و حمل و نقل مواد اولیه و اساسی زندگی مردم) ظرف چند روز بخشا دو برابر شود.
ترجمه از سیما.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: