پرش به محتوا

کشتن ۱۳ مامور پلیس در قزاقستان و بیانیه روسیه در مورد وقایع اخیر

پلیس قزاقستان: 13 پلیس در آلما آتا (آلماتی) کشته و 353 تن دیگر زخمی شدند

خبرگزاری اسپوتنیک قزاقستان گزارش داد که در جریان ناآرامی‌هایی که در شهر آلما آتا به وقوع پیوست، 13 پلیس کشته و بیش از 300 تن دیگر زخمی شدند.

در بیانیه پلیس که رسانه‌ها منتشر شد، آمده است: در جریان ناآرامی‌های این شهر 12 پلیس کشته، دو تن از آنها سر بریده و به گزارش روسیا الیوم، 353 پلیس زخمی شدند.

علاوه بر این، وزارت بهداشت قزاقستان اعلام کرد که «بیش از هزار نفر در مناطق مختلف قزاقستان در نتیجه ناآرامی ها مجروح شدند که از این تعداد 400 نفر به بیمارستان ها منتقل شدند و 62 نفر در مراقبت های ویژه هستند.»

اعتراضات در قزاقستان در روزهای آغازین سال جدید در حالی آغاز شد که ساکنان شهرهای یاناوسین و آکتائو در مانگیستاو، منطقه تولیدکننده نفت در غرب قزاقستان، نسبت به افزایش دو برابری قیمت گاز برای شهروندان اعتراض کردند.

تظاهرات به شهرهای دیگر نیز کشیده شد.در آلما آتا، بزرگترین شهر و اولین پایتخت کشور، تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی درگیر شدند و پلیس از گاز و بمب صوتی استفاده کرد.

اعتراضات به درگیری های خشونت آمیز، شورش، غارت اموال عمومی و خصوصی، تهاجم و آتش زدن لاستیک تبدیل شد.

منبع: ریانووستی، تاس

وزارت خارجه روسیه: رویدادهای قزاقستان تلاشی از خارج برای بی ثبات کردن کشور است

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که رویدادهای قزاقستان تلاشی از خارج برای بی ثبات کردن و بی ثبات کردن این کشور با زور است.

 وزارت امور خارجه  روسیه در بیانیه امروز خود افزود: ما وقایع اخیر در یک کشور دوست را تلاشی از خارج برای تضعیف امنیت و ثبات کشور به زور … با استفاده از تشکیلات مسلح آموزش دیده و سازماندهی شده می دانیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: «روسیه پایبندی خود به تعهدات متحدان خود در چارچوب پیمان CSTO را تایید می کند و از اتخاذ تدابیر فوری در رابطه با جلوگیری از وخامت سریع اوضاع سیاسی داخلی و ممانعت از تشدید خشونت ها در قزاقستان حمایت می کند. ما به اقدامات خود ادامه خواهیم داد. رایزنی های نزدیک با قزاقستان و متحدان ما در سازمان پیمان امنیت جمعی در مورد برداشتن گام های لازم برای حمایت از مبارزه با تروریسم.»

به نوبه خود، سازمان پیمان امنیت جمعی امروز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح به قزاقستان اعزام شده اند و تأیید کرد که واحدی از نیروهای روسی نیز وظایف خود را از قبل در آنجا آغاز کرده است.

به گفته این سازمان، نیروهای حافظ صلح شامل واحدهایی از نیروهای مسلح روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان هستند.

بر اساس بیانیه دبیرخانه کل سازمان پیمان امنیت جمعی، «وظایف اصلی نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی، حفاظت از تاسیسات مهم دولتی و نظامی و کمک به نیروهای امنیتی قزاقستان برای ایجاد ثبات و عادی سازی اوضاع در آنجا خواهد بود.»

اعتراضات در قزاقستان در روزهای آغازین سال جدید در حالی شروع شد که ساکنان شهرهای یاناوسین و آکتائو در مانگیستاو، منطقه تولیدکننده نفت در غرب قزاقستان، نسبت به افزایش دو برابری قیمت گاز برای شهروندان اعتراض کردند.

تظاهرات به شهرهای دیگر نیز کشیده شد.در آلما آتا یا آلماتی، بزرگترین شهر و اولین پایتخت کشور، تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی درگیر شدند و پلیس از گاز و بمب صوتی استفاده کرد.

اعتراضات به درگیری های خشونت آمیز، شورش، غارت اموال عمومی و خصوصی، تهاجم و آتش زدن لاستیک تبدیل شد.

در شب 5 ژانویه تا 6 ژانویه، توکایف رئیس جمهور قزاقستان اولین نشست شورای امنیت این کشور را به رهبری خود برگزار کرد که در آن وضعیت قزاقستان را «تضعیف یکپارچگی کشور» توصیف کرد و گفت که او خواسته است. برای کمک از CSTO در مورد رویدادهای اخیر و برای مقابله با آنچه که او «تهدید» خواند.

منبع: ریانووستی


«ماریا زاخارووا»سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعتراضات و رویدادهای اخیر قزاقستان را تلاش سازمان یافته از خارج برای اخلال ثبات و امنیت این کشور دانست و از اعزام نیروهایی که انان را «صلحبانان سازمان پیمان امنیت جمعی» خواند با هدف تثبیت اوضاع به قزاقستان خبر داد.

زاخارووا روز پنجشنبه در بیانیه ای که در شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ منتشر شد، افزود: ششم ژانویه سازمان پیمان امنیت جمعی که متشکل از رهبران حکومت ها و دولت های عضو این پیمان است در ارتباط با درخواست «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهوری قزاقستان تصمیم به اعزام نیروی صلحبان به قزاقستان برای مدت محدود باهدف تثبیت و بهبود اوضاع این کشور گرفت.

«سازمان پیمان امنیت جمعی یکی از سازمان‌های فعال نظامی و چندمنظوره درحوزهٔ آسیای میانه و قفقاز است که پس از اتحاد جماهیر شوروی و پس از کاهش توان سیاسی، اقتصادی و رزمی فدراسیون روسیه با هدف افزایش ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتنِ کشورهای عضو پیشین توسط روسیه پایه‌گذاری شد.»

«یکی از دیگر اهداف عمدهٔ سازمان پیمان امنیت جمعی محدود کردن زمینهٔ گسترش سازمان پیمان امپریالیستی آتلانتیک شمالی (ناتو) و نفوذ ایالات متحده آمریکا در حوزهٔ کشورهای همسایه و متحدان پیشینِ روسیه است که دولت روسیه می‌خواست با ایجاد ساختارهای جدید سیاسی، اقتصادی و رزمی بازیگرِ اصلی در منطقهٔ آسیای میانه و قفقاز باشد.»

زاخاروو سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: این تصمیم مطابق بند چهارم پیمان امنیت جمعی پانزدهم می ۱۹۹۲ گرفته شد که در آن حمایت از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از جمله کمک های نظامی در صورت حمله به یکی از این کشورها و مورد تهدید قرار گرفتن ثبات و حق حاکمیت آن با درخواست این کشور پیش بینی شده است.

ناآرامی های قزاقستان از چهار روز پیش به دنبال اعتراضات به افزایش بهای گاز در شهرهای آلماتی و بندر اوکتاو آغاز شد که به مناطق دیگر این کشور آسیای مرکزی گسترش یافت و به دنبال آن طی شبانه روز گذشته ۱۳ پلیس قزاق کشته، دست کم ۳۰۰ پلیس و نظامی نیز مجروح و حدود ۴۰۰ تن از شهروندان معترض نیز در بیمارستان ها و مراکز درمانی بستری شده اند.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس که از یک مقام دبیرخانه سازمان پیمان امنیت جمعی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران عنوان شده حاکی است «نیروی صلحبان سازمان پیمان امنیت جمعی واحدی متشکل از صلحبانان روس به قزاقستان برای اجرای عملیات صلحبانی اعزام شده است.

به گفته این مقام ، صلحبانان این واحد انجام وظایف خود در مناطق گرفتار ناآرامی ها و آشوب زده در قزاقستان را آغاز کردند.

نیروی موسوم به صلحبان سازمان پیمان امنیت جمعی متشکل از واحدهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان ، قزاقستان و قرقیزستان است و انتظار می رود بقیه واحدها نیز به قزاقستان اعزام شوند. افغانستان و صربستان دو عضو ناظر آن هستند که از سال ۲۰۱۳ به این سازمان پیوستند.

نیروی موسوم به صلحبان روسی که به قزاقستان اعزام می شود از نیروی هوا برد این کشور تشکیل شده است و هم اینک انتقال این نیروها با هواپیماهای نیروی هوا فضای روسیه جریان دارد.

برپایه این گزارش زاخارووا در بیانیه خود اضافه کرد که فدراسیون روسیه با تاکید بر پایبندی به تعهدات اتحادی در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی، از تدابیر فوری در رابطه با وخامت سریع اوضاع قزاقستان و تشدید خشونت ها در این کشور حمایت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: ما رویدادهای اخیر در کشور دوست (قزاقستان) را تلاش تحریک شده از خارج برای برهم زدن ثبات، امنیت و حاکمیت این کشور با استفاده از عناصر مسلح و سازمان یافته با بکارگیری شیوه های زور می دانیم.

وی افزود : روسیه به رایزنی های فشرده با طرف قزاقستانی و سایر متحدان خود در پیمان امنیت جمعی برای تجزیه و تحلیل اوضاع و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای عملیات ضدتروریستی، تامین امنیت همه شهروندان این کشور و محافظت از مراکز حیاتی و زیر ساخت های مهم قزاقستان ادامه می دهد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: